عذرخواهی می‌کنیم!

دولت محترم طلبکار است، طلبکار این است که منتقدین چرا حقایق و واقعیت‌ها را مطرح کرده و مطالبه می‌کنند، از آنها خواسته است که به خاطر...

24 ارديبهشت 1397 ساعت 22:37


دولت محترم طلبکار است، طلبکار این است که منتقدین چرا حقایق و واقعیت‌ها را مطرح کرده و مطالبه می‌کنند، از آنها خواسته است که به خاطر مواضع نادرست خود در گذشته که طلبکارانه به دستاورد‌های ملی می‌تازند، عذرخواهی کنند.
نقلی نیست، منتقدین، مخالفین و آن‌هایی که مواضع نادرست داشتند به خاطر چند مساله و موضوع باید عذرخواه ملت و پیشگاه خداوند باشند.
عذرخواهی می‌کنند، به خاطر این که توان آن را نداشتند تا مانع قراردادی شوند که ترکمانچای و گلستان در برابر آن روسفید هستند!
عذرخواهی می‌کنند به خاطر این که نتوانستند فریبکارانه رفتار کنند و افکار عمومی را تحت تاثیر حقایقی قرار دهند تا مردم آگاه شوند!
عذرخواهی می‌کنند چراکه صادقانه، دلسوزانه، دلواپسانه وارد میدان شدند و به وظیفه ملی، شرعی و انقلابی خود پرداختند!
عذرخواهی می‌کنند به خاطر این که دلسپردگان و وادادگان را با تعابیری همچون، بی‌سواد، تازه به دوران رسیده، کاسبان تحریم (بخوانید کاسبان مذاکره با آمریکا) و ده‌ها لقب دیگر خطاب نکردند!
از مردم ایران عذرخواهی می‌کنند چراکه با سیاستی مخالفت می‌کردند که کشور را به شرایط کنونی کشاند!
ما به جای همه شما دلخوشان که هنوز هم به غرب چشم امید دارند عذرخواهی می‌کنیم. «مقصر» مخالفین و منتقدین هستند و مستوجب عقوبت!
و باز هم عذرخواهی می‌کنیم به خاطر؛
۱- تعطیل شدن فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای
۲- پر کردن آب سنگین اراک با بتن
۳- پایان غنی‌سازی اورانیوم
۴- برچیدن سانتریفیوژها
۵- به حراج گذاشتن دستاوردهای هسته‌ای
۶- بیکاری دانشمندان هسته‌ای کشورمان
۷- پرورش دادن ماهی قزل‌آلا به دست دانشمندان هسته‌ای بیکار شده و باز هم عذرخواهی می‌کنند به خاطر؛
۱- لغو نشدن تحریم‌های اقتصادی
۲- بهبود نیافتن شرایط اقتصادی
۳- ناتوانی در ایجاد اشتغال برای جوانان
۴- شرایط بد آلودگی هوای شهرهای کشور
۵- بی‌نیاز نشدن مردم به یارانه‌ها به خاطر دست نیافتن به رونق اقتصادی
۶- برقرار نشدن مراودات بانکی با بانک‌های خارجی
۷- اگر رای بیاورم غیر از تحریم‌های هسته‌ای که برداشتم، بقیه تحریم‌ها را هم برمی‌دارم
۸- برچیده شدن سایه جنگ از سر کشور
۹- افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
۱۰- ماندن در برجام با وجود خروج آمریکا از آن
۱۱- و...
منتقدین اشتباه کردند که خواهان عذرخواهی دولت از مردم شدند، خواسته زیادی است، مردم هم نیازی به عذرخواهی ندارند، اصلا عذرخواهی دردی را هم دوا نمی‌کند، آیا عذرخواهی دولت از مردم، وعده‌های داده شده از سوی دولت تدبیر و امید را محقق می‌کند؟!
رئیس‌جمهور و دولت محترم، اکنون که آمریکا از برجام بیرون رفته و تهدیدات تندی هم علیه ایران مطرح کرده است، دل به رویای اروپا سپردن اشتباه است. اروپا همراه آمریکا است، اتحادیه اروپا اگر تاکنون خود را پایبند برجام نشان داده، برای حفظ وجهه سیاسی خود است و منتظر فرصتی است تا او نیز برجام را زیر پا بگذارد.
در این میان منتقدین باید طلبکار باشند یا دولت؟ اگر گوشه چشمی به انتقادات مطرح شده از سوی تیم هسته‌ای و دولت محترم می‌شد، تبعات منفی برجام کمتر نبود؟ وعده‌های داده شده برجامی چه شد؟ آن رویاپردازی‌های دوران مذاکرات و توافق اکنون کجاست؟
نیازی به عذرخواهی نیست، تنها بگویید چقدر از وعده‌های دولت به خاطر دستاورد برجام محقق شد؟ انسجام و وحدت ملی که دولت به آن اشاره کرده است، نکته مهمی است، اما آیا با این بیانیه‌ای که از سوی دولت منتشر شده است، می‌توان انسجام وحدت ملی را پیگیری کرد؟
مردم یکپارچه و یکصدا مقابل ناقضان عهد، ایستادگی می‌کنند، اما آیا مواضع دولت که درصدد مذاکرات دوباره با اروپا برای ادامه برجام است، برای مردمی که بیش از ۲ سال در انتظار دستاورد بی‌نظیر برجام ماندند، قابل قبول است؟
متاسفانه دولت محترم به اشتباه خود در اعتماد به آمریکا و اکنون اروپا واقف نگشته و به همین خاطر بسیار سخت و دشوار خواهد بود که بتوان او را مجاب کرد که از راه رفته بازگردد.
عذرخواهی می‌کنیم به خاطر همه پیش‌بینی‌ها، دوراندیشی‌ها، توصیه‌ها و انتقاداتی که در جریان مذاکرات هسته‌ای، پس از آن توافق هسته‌ای و اکنون پسابرجام انجام داده‌ایم، عذر ما را بپذیرید.

نویسنده: سیاوش کاویانی


کد مطلب: 104359

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjixevhuqeytz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir