هشدار درباره تجاوزگری عربستان و امارات

26 مرداد 1397 ساعت 20:43


عفو بین‌الملل و ۵۴ گروه و نهاد حقوق بشری دیگر در نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن انتقاد از ادامه «نقض فاحش حقوق بشر» توسط سعودی‌ها و اماراتی‌ها در یمن، اقدام جامعه جهانی و ارائه گزارش‌ از این جنایات را خواستار شدند.
در ابتدای این نامه به برگزاری سی و نهمین نشست شورای حقوق بشر در تاریخ ۱۹ شهریور الی ۵ مهرماه سال‌جاری اشاره شده و از رئیس این شورا خواسته شده که با تقویت ساختار پنل کارشناسان یمن، زمینه انتشار گزارشی اثربخش را ایجاد کند. این نامه، شرایط یمن با عنوان «فاجعه‌ای دست‌ساز بشر» تعریف شده و گفته شده که در یمن «نقض گسترده و فجیع حقوق بشر بین‌الملل» رخ می‌دهد.
در این نامه آمده: «ائتلاف تحت رهبری سعودی و امارات متحده عربی ده‌ها حمله هوایی کور علیه شهروندان، منازل، مدارس، بیمارستان‌ها، بازار و مساجد یمن انجام داده است. بسیاری از این حملات می‌تواند در حکم جنایت جنگی باشد.»
لازم به ذکر است ارتش امارات اعلام کرد در بخشی از راهبرد مقابله با جنبش انصارالله, اعضای سابق القاعده را به عضویت نیروهای محلی در یمن درآورده است. امارات از زمان مداخله خود در جنگ یمن در اوایل سال ۲۰۱۵, سی هزار نیروی یمنی را برای مبارزه با القاعده در شبه‌جزیره عربستان آموزش داده است. با این وجود شکست متجاوزان به یمن ادامه دارد چنانکه یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از شلیک یک موشک کوتاه‌بُرد به مواضع نیروهای ائتلاف سعودی در جبهه ساحل غربی خبر داد.
خبر دیگر از یمن آنکه سخنگوی جنبش انصارالله با بیان اینکه در مذاکرات آتی حل بحران یمن، راهکار جدی مطرح نیست، از حضور رژیم صهیونیستی در جنگ ساحل غرب یمن خبر داد. «محمد عبدالسلام» اعلام کرد که رایزنی‌های آتی (حل بحران یمن)، بیشتر برای بروزرسانی نقطه نظرات خواهد بود نه دستیابی به راهکارهایی جدی.


کد مطلب: 105682

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjoiev8uqeymz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir