تنها راهکار ترکیه

سوریه در حالی به سمت آرامش و ثبات پیش می رود که برخی تحرکات مشکوک در مناطق شمالی ابعاد جدیدی از بحران را در این کشور به همراه داشته است...

29 دی 1396 ساعت 21:12


سوریه در حالی به سمت آرامش و ثبات پیش می رود که برخی تحرکات مشکوک در مناطق شمالی ابعاد جدیدی از بحران را در این کشور به همراه داشته است. در یک سوی معادله آمریکایی قرار دارد که به بهانه مبارزه با تروریسم به حمایت از برخی گروه‌های کردی می‌پردازد و از سوی دیگر ترکیه تحرکات گسترده‌ای در منطقه عفرین درپیش گرفته است. براساس گزارش‌های منتشره ترکیه با ادعای مقابله با ایجاد منطقه کردنشین حملات توپخانه‌ای به این منطقه را تشدید کرده و حتی از عملیات نظامی مستقیم سخن گفته است.
آنچه در فضای رسانه‌ای از سوی مقامات آمریکا و ترکیه عنوان می‌شود تضاد دیدگاهی آنان در قبال مناطق کردنشین سوریه است بگونه‌ای که آمریکا به دنبال تشکیل منطقه تجزیه شده توسط کردهاست و به عبارتی سعی دارد تا طرحی را که نتوانست در رقه اجرایی سازد را در این منطقه محقق سازد. در نقطه مقابل نیز ترکیه ادعا دارد که به دنبال مقابله با تحقق چنین طرحی است. این رویکرد تقابلی میان آمریکا و ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که نتیجه آن از یک‌سو کشته شدن غیرنظامیان در عملیات‌های این دو کشور است و از سوی دیگر استمرار بحران در سوریه را درپی دارد که به احیای دوباره گروه‌های تروریستی می‌تواند منجر شد.
در این شرایط می‌توان گفت رفتار آمریکا و ترکیه هر چند با اهداف متفاوتی باشد اما در نهایت یک نتیجه را به همراه دارد و آن کشتار بیشتر و ادامه بحران در سوریه خواهد بود. بررسی روند تحولات منطقه نشان می‌دهد که این وضعیت صرفا یکم برنده دارد و آن آمریکاست که همواره سعی کرده تا فضای بحرانی را در منطقه حاکم سازد. فضایی که در آن درون کشورها با جنگ و درگیری مواجه است و در عرصه منطقه نیز تقابل میان کشورها دیگری‌ها و حتی جنگ‌های منطقه‌ای را رقم خواهد زد. در مقطع کنونی که آمریکا با رسوایی حمایت از تروریسم و البته آشکار شدن نقش مقاومت در مبارزه با تروریسم مواجه است و از سوی دیگر شرکاهی منطقه‌ای آن یعنی سعودی و صهیونیست‌ها نیز هر کدام با چالش‌های گسترده‌ای مواجه شده‌اند استمرار فضای بحرانی مولفه‌ای بس مهم برای آمریکاست. بر این اساس اقدامات آمریکا در سوریه امری طبیعی است که برگرفته از استراتژی کلان آمریکا علیه سوریه، جبهه مقاومت و امنیت و ثبات کل منطقه است.
در نقطه مقابل این وضعیت قطعا برای ترکیه‌ای که هر بحرانی در منطقه بویژه در قالب کردی برابر با تهدید امنیت ملی آن است نامطلوب می‌نماید و هزینه‌های بسیاری برای آن به همراه خواهد داشت. هر چند که ترکیه ادعا دارد که به دنبال رسیدن به ثبات و مقابله با تهدیدات کردی در منطقه است اما رفتارهای ضد سوری آن زمینه‌ای برای استمرار بحران و طرح تهدیدات جدید کردی علیه این کشور خواهد بود. بر این اساس ترکیه برای مقابله با این وضعیت باید به جای رویکرد نظامی اقداماتش در قبال همه‌پرسی کردستان عراق را در سوریه تکرار و با سوریه، ایران، عراق و سایر کشورهای متحد شده تا این بحران را پشت سر گذارد.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 102838

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjt8evouqeyoz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir