آمریکای ویرانگر

سازمان ملل متحد و زیرمجموعه‌‌های آن سال‌‌هاست که تأثیری در ایجاد صلح و امنیت در دنیا نداشته‌اند چراکه آمریکایی‌‌ها با نفوذ خود در این سا

31 خرداد 1397 ساعت 2:18


سازمان ملل متحد و زیرمجموعه‌‌های آن سال‌‌هاست که تأثیری در ایجاد صلح و امنیت در دنیا نداشته‌اند چراکه آمریکایی‌‌ها با نفوذ خود در این سازمان، هر آنچه که مطلوب آنها است پیاده کرده‌اند.
سازمان ملل کارکرد واقعی خود را از دست داده است، این سازمان از ابتدای تأسیس نیز کارکردی در راستای منافع سلطه‌گرانه آمریکا و برخی دیگر از کشورهای قدرتمند دنیا داشت و رفته رفته روح این سازمان به اهداف آمریکا نزدیکتر شد و همه تلاش‌‌های آن براساس آنچه که آمریکا و نظام سلطه درپی آن بود، شکل گرفت.
آمریکای کنونی حتی به همین سازمان ملل ضعیف و بی خاصیت هم قانع نیست، برای همین است که ایالات متحده در دوره جدید دوران حیات خود با وجود دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور روند خروج از سازمان‌‌های زیر مجموعه سازمان ملل متحد را در پیش گرفته است.
سازمان ملل برای آمریکا دیگر جذابیتی ندارد، چراکه آن را مانعی بر سر راه اهداف و برنامه‌‌های خود می‌داند، با وجود اینکه این سازمان و نهادهای زیر مجموعه آن تابعی از سیاست‌‌های آمریکا است، اما اندک مخالفتی که در برخی مواقع در سازمان ملل با خواسته‌‌های ایالات متحده روبرو می‌شود، با مخالفت و عصبانیت آمریکا همراه است.
خروج آمریکا از کنوانسیون محیط‌زیست، و از همه مهمتر خروج آن از معاهده و قرارداد بین‌المللی با جمهوری اسلامی ایران بر سر مسائل هسته‌ای و اکنون خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل پیام مهمی دارد که ایجاب می‌کند کشورهای دنیا به ویژه کشورهای مستقل و حتی کشورهای همسو با ایالات متحده فکری به حال آینده سازمان ملل و نهادهای زیرمجموعه آن بکنند. در واقع باید به نسبت به خطر آمریکا برای دنیا فکری کنند. 
ساختمان مرکزی سازمان ملل در آمریکا قرار دارد، اکنون که ترامپ تصمیم به خروج از معاهده‌‌های بین‌المللی گرفته است، آیا وجود این سازمان در خاکی که قصد دارد آن را نابود کند و از کارایی نیم‌بندی که دارد، ساقط کند، به صلاح دنیا است؟!
آمریکا نشان داده و ثابت کرده است که غیرقابل اعتماد و اطمینان است، و این ویژگی که یک نقطه منفی برای این کشور محسوب می‌شود، روندی را طی می‌کند که در نهایت به برچیده شدن سازمان ملل در آمریکا می‌انجامد، همه رفتارهای ایالات متحده نشانگر این مسیر است.
آمریکا به خاطر حمایت از رژیم جنایتکار اسرائیل از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد. رژیمی که جنایات او در فلسطین را نمی‌توان کتمان کرد، این شورای حقوق بشر در تصمیمی که گرفته است اعلام کرده باید درباره واکنش‌‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین تحقیقات انجام شود و همین موضوع باعث تصمیم کاخ سفید شده است.
یک دلیل دیگر خروج آمریکا از شورای حقوق بشر، ایران اعلام شده است، نیکی هیلی که مواضع خصمانه‌ای علیه جمهوری اسلامی دارد هنگام اعلام رسمی خروج از این شورا گفته است، «این شورا در ماه دسامبر و ژانویه وقتی رژیم ایران صدها نفر از شهروندانش را به خاطر ابراز عقیده کشت، واکنشی نشان نداد.» یک دروغ بزرگ که مردم ایران به خوبی می‌دانند حقیقت ندارد.
در هر حال آمریکا مسیری را می‌رود که باعث ایجاد تنش‌‌های بسیاری در دنیا خواهد شد، به همین خاطر کشورهای جهان باید مقابل، سیاست‌‌های خود محورانه و سلطه‌طلبانه آمریکا اقدامی کنند و تا پیش از این که آمریکا سازمان ملل را منحل کند، دست به کار شده و سازمان مستقلی را بدون وجود آمریکا تأسیس کنند، در این راه کشورهای غیرمتعهد می‌توانند نقش مهمی را بازی کنند. نباید اجازه داد آمریکا با یکه تازی‌‌های غیرمنطقی و غیرقانونی خود در سطح جهان باعث ناامنی و از بین رفتن صلح شود.
آن‌‌هایی که برای انجام مذاکره با آمریکا نامه‌نگاری می‌کنند و درخواست می‌دهند تا ایران با رژیمی که عدم پایبندی خود را به هر آنچه که خود تبیین و تصویب کرده مذاکره کند، آیا رفتارهای این رژیم خود کامه، زورگو و غیرمنطقی را نمی‌بینند؟

سیاوش کاویانی


کد مطلب: 104818

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjvxevouqeyoz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir