میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷
 
 
جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی - عربستانی جنایتی دیگر را در یمن رقم زدند
کشتار، هدیه سعودی به عروسی صعده

جنگنده‌های سعودی، دیروز به یک مراسم عروسی در «صعده» حمله کردند و طی آن دست‌کم ۱۴ نفر کشته و زخمی شدند که اکثر آنها زنان و کودکان بودند.
منابع رسانه‌ای یمن اعلام کردند که جنگنده‌های سعودی یک مراسم عروسی در شهرستان «الظاهر» واقع در استان صعده را هدف قرار دادند که طی آن شمار زیادی از کودکان و زنان بی‌گناه قربانی شدند. پایگاه خبری شبکه المسیرة در خبری فوری نوشت که آمار اولیه قربانیان این حمله ۸ شهید و ۶ زخمی است.
جنگنده‌های سعودی اغلب مراسم جشن و عزا در یمن را به دلیل حضور جمعیت زیادی از مردم، هدف قرار می‌دهند. اردیبهشت پیش نیز این جنگنده‌ها در حمله‌ای به روستای الراقه در منطقه بنی قیس در استان حجه یک مراسم عروسی را بمباران کردند که طی آن بیش از ۷۰ تن کشته و زخمی شدند.
در این میان فرمانده ائتلاف عربستان در جنگ علیه یمن گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره کشتار کودکان یمنی به دست نیروی ائتلاف را نادرست دانست و رد کرد. سرهنگ ترکی الملکی در یک نشست خبری در ریاض گفت: در این گزارش چندین نوع آمار ارائه شده و به ائتلاف نسبت داده شده است. وی تاکید کرد که این اطلاعات اشتباه هستند و توسط یک گروه محلی که وابسته به رئیس‌جمهور سابق یمن هستند تهیه شده است. عربستان و شرکایش هنوز منصور هادی رئیس‌جمهور فراری و مخلوع این کشور را رئیس‌جمهور یمن می‌داند.
ترکی الملکی ادامه دادغ این گروه‌ها اطلاعات نادرست در اختیار کارکنان سازمان ملل قرار می‌دهند که هیچ سندی با توجه به مکان و زمان نیز در ان وجود ندارد. خبر دیگر از یمن آنکه روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی درباره توقف عملیات ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در بندر «الحدیده» یمن، نوشته است که دلیل این تصمیم فشارهای بین‌المللی از یکسو و ضعف عملیاتی نیروهای این ائتلاف از سوی دیگر، بوده است.
این روزنامه با اشاره به اینکه امارات به امید پیروزی در الحدیده و افزایش نفوذ نیروهای تحت حمایت خود در یمن این عملیات را آغاز کرد، نوشته است: «هرچند نیروهای مورد حمایت امارات کنترل فرودگاه را به دست آوردند، اما به دلیل آنچه مقام‌های اماراتی مین‌ریز سنگین عنوان کرده‌اند، عملیات دریایی خود علیه بندر را آغاز نکردند.
ماه گذشته مقام‌های آمریکایی درخواست امارات برای کمک به مین‌روبی اطراف شهر را رد کرده بودند.» نیویورک‌تایمز می‌افزاید: «دلیل دیگر کند شدن عملیات، این است که مقام‌های اماراتی گفته‌اند نمی‌خواهند. یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، دیروز یک فروند موشک بالستیک کوتاه‌برد به سوی تجمع شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی در ساحل غربی شلیک کرد.
یک منبع آگاه نظامی اعلام کرد که این موشک بالستیک با دقتی بالا به هدف اصابت کرده است و این هدف‌گیری پس از رصد دقیق تحرکات و تجمعات نیروهای متجاوز و تجهیزات آنها، صورت گرفت. طی چند روز اخیر، این سومین بار است که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با موشک بالستیک کوتاه‌برد ساخت داخل یمن، مواضع متجاوزان را در ساحل غربی یمن هدف قرار می‌دهند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سلسله عملیات‌هایی به مقابله با نیروهای عربستان و شبه‌نظامیان وابسته به آن در سه منطقه نجران، جازان و عسیر در جنوب عربستان و همچنین در چند جبهه داخلی یمن پرداخت.
رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی در حمله به مواضع مزدوران سعودی - آمریکایی در منطقه مغنیة شهر القبیطه در استان لحج چندین نفر را کشته یا زخمی کردند. یک مسئول ارتش یمن از کشته و زخمی شدن شماری از مزدوران ارتش عربستان در عملیات حمله به یکی از مواضع آنها در گذرگاه مرزی الخضراء در نجران خبر داد.

کد مطلب: 105044
 
Share/Save/Bookmark