داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۵
 
 
رئيس‌جمهور فرانسه سرزده وارد افغانستان شد هراس ساركوزي از كوچه‌ پس‌كوچه‌هاي كابل
رئيس‌جمهور فرانسه سرزده وارد افغانستان شد  
هراس ساركوزي از كوچه‌ پس‌كوچه‌هاي كابل
 
رئيس جمهور فرانسه ديروز به دليل هراس از خشم مردم در شرايطي غير منتظره وارد كابل شد كه همزمان ترور برادر حامد كرزي و كشته‌شدن 16 غير نظامي در حملات هوايي آمريكا تشديد ناآرامي‌هاي افغانستان را به همراه داشت.
در ادامه سفرهاي غير منتظره مقامات غربي به افغانستان پس از پانه‌تا وزير دفاع آمريكا، راسموسن دبير كل ناتو و كامرون نخست وزير انگليس ‌ "نيكلا ساركوزي " رئيس جمهور فرانسه ديروز در چارچوب سفري غيرمنتظره و از پيش اعلام نشده وارد كابل پايتخت افغانستان شد و پس از عزيمت به پايگاه "تورا " در منطقه "سروبي " واقع در شرق كابل با ژنرال "امانوئل مورن " فرمانده ارتش فرانسه در افغانستان و "ادوارد گيلو " رئيس ستاد مشترك ارتش فرانسه در اين كشور ديدار و درباره اوضاع جاري با آنها گفت‌وگو كرد. ساركوزي مانند ساير مقامات غربي به دليل هراس از اعتراض مردمي و ناتواني اشغالگران در برقراري امنيت به رغم 10 سال حضور و كشتار در اين كشور سرزده وارد افغانستان شد.
سفر ساركوزي به افغانستان در حالي يك روز پس از كشته شدن شصت و چهارمين نظامي فرانسوي در اين كشور صورت مي‌گيرد كه افغانستان ديروز شاهد افزايش خشونت‌ها و ناآرامي‌هايي در نقاط مختلف اين كشور بوده است. از يك سو در حملات هوايي آمريكا 16 غير نظامي افغان به كام مرگ رفته‌اند. و از سوي ديگر برادر كرزاي به دست محافظ خويش ترور شد. در همين حال بيش از 500 شهروند خشمگين افغان با برپايي تظاهراتي در شهر جلال‌آباد در شرق افغانستان، نسبت به اشغال نظامي اين كشور توسط نيرو‌هاي آمريكايي و انجام حملات هواپيما‌هاي بدون سرنشين در مناطق مرزي اعتراض كردند. اين سومين سفر نيكلا ساركوزي به افغانستان از زمان انتصاب به رياست جمهوري فرانسه در سال 2007 است.وي پيش از اين نيز در دسامبر 2007 و آگوست 2008 به افغانستان سفر كرده بود. فرانسه به عنوان چهارمين مشاركت كننده و تأمين كننده نيروي نظامي در جنگ افغانستان در حال حاضر سه هزار و 700 نظامي خود را در افغانستان مستقر كرده و وعده داده كه تا تابستان سال 2012 يك‌هزار نظامي خود را از اين كشور جنگ‌زده خارج كند.

ترور برادر كرزاي همزمان با سفر ساركوزي به افغانستان
بدنبال اعلام غير رسمي‌خبر ترور"احمد والي کرزاي"منابع خبري ترور برادر ناتني رئيس جمهوري افغانستان در ولايت قندهار را تائيد کردند. شبکه بي بي سي وي را يکي از قدرتمند ترين مردان جنوب افغانستان توصيف کرد و گفت: ظاهراً برادر کرزاي از سوي محافظ شخصي خود هدف قرار گرفته است. گفته مي‌شود احمد يکي از کارتل‌هاي مواد مخدر در اين کشور است. نيويورک تايمز در گزارشي در سال 1388 برادر کرزاي را از افرادي معرفي کرده بود که در ليست حقوق بگيران سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) است. روزنامه نيويورک تايمز نوشت: "احمد والي کرزاي" که گفته مي‌شود يکي از قاچاقچيان اصلي مواد مخدر افغانستان محسوب مي‌شود در هشت سال گذشته جزو حقوق بگيران سازمان سيا بوده و اين نکته را مقامات سابق و فعلي آمريکا تائيد مي‌کنند.اين امر خشم مردم و پارلمان عراق را به همراه داشته است. طالبان ديروز مسئوليت ترور برادر کوچک تر حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان را برعهده گرفت و آن را يکي از بزرگ ترين دستاوردهايش در تقريبا يک دهه جنگ در اين کشور، اعلام کرد. حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان با ابراز تاسف عميق نسبت به كشته شدن برادرش، گفت: اين حادثه نشان دهنده درد و رنج مشترك همه افغان‌ها است و من هموطنانم را در اين درد شريك مي‌دانم. برخي ناظران سياسي ترور وي را انتقام گيري طالبان از حملات اخير نيروهاي افغان به مراكز طالبان عنوان كرده‌اند. برخي نيز آن را اقدامي‌از سوي طالبان براي امتيازگيري از دولت افغانستان در مذاكرات احتمالي آينده دانسته‌اند. البته برخي با اشاره به حضور وي در جنوب افغانستان و نيز طرحي كه آمريكا پيش از اين براي واگذاري اين مناطق به طالبان عنوان كرده بودند اين ترور را نوعي امتيازدهي اشغالگران براي طالبان درجهت آوردن آنها به روند مذاكره دانسته اند در حالي كه اين امر تشديد تحركات اشغالگران در جنوب و مرزهاي پاكستان را توجيه مي‌كند. به هر حال آنچه مسلم است كارشناسان بهره‌برداري اشغالگران از اين ترور را براي ادامه كشتار و توجيه اقدامات آينده‌شان جهت تحميل توافقنامه استراتژيك به افغان‌ها براي حضور بلند مدت غر ب در افغانستان مي‌دانند.
کد مطلب: 67388
 
Share/Save/Bookmark