میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
روسيه هم مثل آمريكا ۶ تايي شد
قهرماني مقتدرانه در آزادي
قهرماني مقتدرانه در آزادي
 

دلاوران کشتی آزاد ایران توانستند با اقتدار روسیه را شکست بدهند و قهرمان جام جهاني شوند؛ ملی پوشان ایران که در اين مسابقات آمریکا را ۶ بر یک شکست داده بودند،‌ برابر روسیه نیز با همین نتیجه پیروز شدند.
تيم ملي كشتي آزاد كشورمان كه برخلاف كشتي فرنگي با تركيب كامل وارد مسابقات جام جهاني شده بود شب گذشته توانست انتقام شكست تيم كشتي فرنگي را از روسها بگيرد و با اقتدار قهرمان شود؛ چهارشنبه شب تيم ملي كشتي فرنگي در غياب محمد بنا و برخي چهره‌هاي المپيكي‌مان به‌عنوان نايب قهرماني رسيده بود.
فینال جام جهانی کشتی آزاد با حضور حدود ۱۵ هزار تماشاگر در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران بین ایران و روسیه برگزار شد که ملی پوشان ایران در یک مصاف جانانه حریف خود را شکست دادند؛ آزاد كاران كشورمان در اين ديدار همچون ديدارهاي قبلي خود در اين مسابقات با قدرت روي تشك ‌رفتند با ارائه رقابت‌هاي زيبا و تماشايي توانستند خاطره خوبي از خود به نمايش بگذارند و جام را در ايران نگه داشتند.
حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور، صادق گودرزی، احسان لشگری، حامد تاتاری و کمیل قاسمی شش برد ایران را مقابل روسیه رقم زدند و تنها مهدی تقوی کشتی اش را واگذار کرد.این قهرمانی در حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان بدست آمد. محمود احمدی نژاد که از پیش از آغاز مسابقه فینال در مجموعه ورزشی آزادی حضور پیدا کرده بود، در جریان مسابقات به سالن نیامد و پس از مسجل شدن قهرمانی ایران وارد سالن شد و مورد استقبال و تشویق هواداران قرار گرفت.

وزن ۵۵ کیلوگرم
مثل همیشه نخستین کشتی حساس است و پر استرس.حسن رحیمی نفس عمیقی کشید و وارد تشک شد.ورزشگاه جای سوزن انداختن نبود و رحیمی با پشتوانه بیش از ۱۲ هزار ایرانی حاضر در آزادی با اسرافیلوف سرشاخ شد.حریف با آگاهی از اینکه رحیمی زیر گیر خوبی است با گاردی بسته مقابل او قرار گرفته بود.به همین دلیل بود که رحیمی مدام توی سر و کله حریفش می زد تا با برهم زدن تمرکز او بتواند به پاهای او برسد.اما تلاش دو تیم در تایم اول بدون گرفتن امتیاز به پایان رسید تا گوی داخل کیسه تکلیف تایم اول را مشخص کند.اسرافیلوف گوی آبی را از کیسه بیرون آورد و رحیمی با گرفتن پای او و خارج کردنش از روی تشک توانست سه امتیاز از حریف روس خودش بگیرد.
با شروع تایم دوم رحیمی سعی کرد تا بی گدار به آب نزند.رحیمی که مدام دستهایش روی سرو کله حریف کار می کرد در یک لحظه پاهای حریف را گرفت و با خاک کردن او توانست یک امتیاز بگیرد.او بقیه کشتی را هم سعی داشت تا با کنترل پیش برود،رحیمی یک زیر گیری هم از اسرافیلوف کرد اما او آنقدر قدرتمند بود که رحیمی نتوانست خاکش کند.این اتفاق درحالی افتاد که مربیان روسی به قاضی وسط(بنا به دلایل نامشخص)اعتراض کردند که این اعتراض با مخالفت روبرو شد و یک امتیاز دیگر به رحیمی دادند. پیروزی رحیمی در نخستین بازی جرقه قهرمانی ایران را زد و روحیه خوبی را به کاروان ۷ نفره آزاد کار تزریق کرد.

وزن ۶۰ کیلوگرم
نماینده ایران در این وزن مسعود اسماعیل پور بود.دلاور مردی که باید مقابل بوگومویف قرار می گرفت.سرشاخ شدن،سر زیر بغل و مچ گیری هر دو کشتی گیر.اما غفلت اسماعیل پور باعث شد تا حریف روس اشباعث شد تا یک امتیاز نصیب روس ها شود.اسماعیل پور که حمایت هواداران را پشت سرش داشت با گرو گیری مچ و بیرون راندن حریفش به خارج از تشک دو امتیاز گرفت و تایم نخست را به نفع خودش به پایان رساند.
در تایم دوم یک بار دیگر دو کشتی گیر با هم سرشاخ شدند و بارها زیر کتف های هم زدند.بوگومویف محتاط بود و تمام تلاشش این بود که بی جهت اقدام به زیر گیری نکند.این احتیاط او باعث شد تا اسماعیل پور زیر گیری مناسبی را انجام بدهد و دو امتیاز دیگر هم از حریفش بگیرد.ادامه کشتی در حالی برگزار شد که داوران به دلیل کم کاری اسماعیل پور یک اخطار به او دادند تا چند ثانیه پایانی با نتیجه دو بر یک به پایان برسد.
نتیجه ای که تا آخر باقی ماند و دومین پیروزی ایران را رقم زد. 

وزن ۶۶ کیلوگرم
مهدی تقوی باید مقابل گوگایف قرار می گرفت.تقوی با توجه به اینکه دو کشتی گیر در دو وزن نخست روس ها را شکست داده بودند روحیه بهتری نسبت به حریفش داشت.او در سرشاخ تلاش زیادی کرد تا از حریفش امتیاز بگیرد اما گوگایف گاردش را بسته بود و اجازه حمله را به تقوی نمی داد.پایان وقت اول و باز هم بدشانسی تقوی در کلینچ. گوگایف روس گوی قرمز را از تشک بیرون درآورد تا تقوی پایش را به او بسپارد.او توانست تقوی را خاک کند و تایم نخست را به نفع خودش به پایان برساند.
در تایم دوم تقوی آمده بود تا بازی را ببرد.او جنگنده ظاهر شد اما رسیدن به پاهای گوگایف واقعا کار سختی بود.کشتی گیر قدرتمند روسها با آگاهی از اینکه مقابل یکی از بهترین کشتی‌گیران جهان قرار می گیرد پا به تشک گذاشته بود.در آخرین ثانیه های بازی بود که گوگایف زیر یک خم تقوی را گرفت تا ۲ امتیاز را به او بدهند اما تقوی با بدل کاری کشتی را دو بر یک کرد تا بازنده این رقابت حساس باشد و نخستین پیروزی روس‌ها مقابل ایران رقم بخورد.

وزن ۷۴ کیلوگرم
صادق گودرزی که در بازی با آمریکا مقابل جردن باروفس کشتی نگرفت با یک استراحت به مصاف خوبژتی روس آمد.پیروزی گودرزی در این رقابت می توانست راه قهرمانی ایران را هموار کند.او زیر دستان حریفش می زد و سعی داشت تا با بر هم زدن تمرکز او شگرد همیشگی اش(زیر گیری)را به اجرا درآورد.این اتفاق رد آخرین ثانیه ها افتاد اما خوبژتی با بدل کاری یک امتیاز از صادق گرفت تا داوران نتیجه بازی را دو بر یک به نفع صادق اعلام کنند.این رای اعتراض روس ها را به همراه داشت که پس از بازبینی مورد موافقت قرار نگرفت تا یک امتیاز دیگر به گودرزی بدهند و او تایم نخست را با نتیجه ۴ بر دو برنده شود.
با شروع تایم دوم،نماینده ایران بازهم همان شیوه تایم اول را در پیش گرفت.صادق جنگنده بود و پرقدرت اما رقیب او تجربه شکست در تایم اول را داشت و اجازه نمی داد تا صادق به پاهای او برسد.خوبژتی با یک غافلگیری از گودرزی زیر گرفت که با هوشیاری او و بلند شدن ازخاک هیچ امتیازی به کشتی گیر روس تعلق نگرفت.در ادامه کشتی باز هم خوبژتی زیر صادق را گرفت و توانست با گرفتن یک امتیاز تایم دوم را به نفع خودش به اتمام برساند.
کشتی به وقت سوم کشیده شد.وقتی سرنوشت ساز که می توانست مهری باشد بر قهرمانی تیمی ایران.صادق کشتی را با مچ گیری آغاز کرد،اما خوبژتی هوشمندانه تر عمل کرد و در یک لحظه به پشت گودرزی رفت تا از بهترین زیر گیر آسیا زیر بگیرد.بلافاصله پس از این زیر گیری خوبژتی امتیاز دوم را هم گرفت تا دو بر صفر از صادق پیش بیفتد. گودرزی چیزی برای از دست دادن نداشت و با گرفتن زیر یک خم از حریف توانست یکی از امتیازهای از دست رفته را جبران کند،ولی درعین ناباوری خوبژتی دوباره زیر صادق را گرفت و نتیجه کشتی شد سه بر دو.صادق در ۳۰ ثانیه پایانی و در حالی که توانایی زیادی نداشت شگرد همیشگی اش را روی حریف اجرا کرد و باعث شد تا با کشاندن کشتی به تساوی و قانون گرفتن آخرین امتیاز سومین پیروزی ایران را رقم بزند.

وزن ۸۴ کیلوگرم
احسان لشکری می توانست با پیروزی مقابل ابراگیموف کار را تمام کند.او جنگنده بود و پر قدرت.دستانش انقدر کار می کردند که ابراگیموف را گیج کرده بود.با این حال داور بازی در عین ناباوری به لشکری یک اخطار را به خاطر کم کاری داد!پایان تایم اول و دوباره کلینچ.این بار شانس با ایران یار بود و گوی آبی از داخل قوطی بیرون درآمد.لشکری پای حریفش را گرفت و با بیرون راندن او از تشک تایم نخست را به نفع خودش به پایان رساند.
در تایم دوم لشکری با داشته هایی که رسول خادم و غلام محمدی در همان چند ثانیه استراحت به او آموزش دادند وارد تشک شد.او نسبت به حریفش از قد و قامت کوچکتری برخوردار بود،با این حال هیچ چیز از کشتی گرفتن با ابراگیموف کم نگذاشت. بیشتر تایم دوم هم در سر شاخ بودن گذشت تا دوباره بخت و اقبال نتیجه کشتی را رقم بزند.این بار هم شانس با لشکری بود و گوی آبی از قوطی بیرون آمد.لشکری پای حریفش را گرفت و با گرفتن زیر دو خم او پیروز شد تا قهرمانی ایران در جام جهانی را رقم بزند.

وزن ۹۶ کیلوگرم
در این وزن حامد تاتاری با خیال راحت تری به مصاف حریف خودش رفت.قهرمانی تیم ملی مسجل شده بود و دو کشتی آخر شده بود حیثیتی.او قدرتمند کشتی گرفت و با یک کشتی خوب تایم نخست را سه بر صفر به پایان رساند.
در تایم دوم باز هم گوی و میدان در دستان تاتاری بود.او با خاک کردن حریفش توانست یک امتیاز بگیرد تا ادامه کشتی برایش راحت تر شود.تاتاری که روحیه بالایی داشت با رسیدن به پای حریفش امتیاز دوم را هم گرفت تا پیروز این کشتی شود و اقتدار ایران را به رخ روس ها بکشاند.

وزن ۱۲۰ کیلوگرم
در کشتی آخر کمیل قاسمی به مصاف تساریکایف رفت.دیداری که می توانست شرایط را رقم بزند تا قهرمانی ایران دلچسب تر شود.دستان کمیل روی سر و کله حریفش کار می کرد.او پس از به هم زدن تمرکز تساریکایف توانست یک زیر گیری مقتدرانه از او بگیرد و تایم نخست را به نفع خودش به پایان برساند.
در تایم دوم کمیل باز هم جسارت ویژه ای به خرج داد با گرفتن زیر از حریفش توانست دو امتیاز از حریف خودش بگیرد.اما این پایان کار نبود و کمیل یک بار دیگر به پای حریفش رسید و توانست امتیاز سوم را هم بگیرد تا یک پیروزی شیرین را هم برای خودش و هم برای ایران رقم بزند.

کد مطلب: 80131
 
Share/Save/Bookmark