میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
با کرونا فراموشی نمی‌گیریم
التهاب سراسر جهان را از ویروسی به نام کرونا فرا گرفته است که هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد. ویروسی که هنوز ماهیت واقعی آن مشخص نشده و همه چیز ب

التهاب سراسر جهان را از ویروسی به نام کرونا فرا گرفته است که هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد. ویروسی که هنوز ماهیت واقعی آن مشخص نشده و همه چیز به حدس و گمان ختم می‌شود. از ویروسی طبیعی تا جنگی بیولوژیک دامنه این تحلیل‌ها و برداشتها را دربرگرفته است. در کنار آنچه از قربانیان و پیامدهای این ویروس ناشناخته در ایران و سایر کشورها و تدابیری که برای مقابله با آن اتخاذ شده یک نکته اساسی مطرح است و آن اینکه به رغم تقلای برخی‌ها که به دنبال بهره گیری از این ویروس برای ایجاد فراموشی در میان اذهان ملت ایران هستند، کرونا زمینه ساز فراموش نشده و نخواهد شد.
به عنوان نمونه در عرصه داخلی فراموش نخواهد شد کسانی که اختلاس‌گران و رانت خواران دیروز بودند امروز با احتکار ماسک و لوازم بهداشتی و دارویی لازم برای مبارزه با کرونا با جان مردم بازی می‌کنند تا به ثروت اندوزی بپردازند. جامعه فراموش نمی‌کند دستگاه قضا محاکمه اختلاس گران و مفسدان اقتصادی را داده بود و اکنون این وعده باید در ابعاد گسترده تر و با سرعت بیشتری برای مقابله با احتکارگران که همان مفسدان اقتصادی دیروز هستند صورت ‌گیرد.
از سوی دیگر عرصه داخلی فراموش نمی‌شود که وعده اقتصاد مقاومتی از سوی دولتمردان برای حل مشکلات کشور داده شده بود و جالب توجه آنکه چالشهای اخیر نشان داد که توان اقتصاد مقاومت در به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید در کشور وجود دارد و نیازی به چشم انتظار خارج از مرزها بودن نیست. اکنون بسیاری از صنایع و کارخانه‌ها توانسته اند وارد عرصه تامین نیازهای بهداشتی و مراقبتی برای مقابله با کرونا شوند و این یعنی اینکه اقتصاد مقاومتی تحقق پذیر است و اگر تاکنون اجرا نشده نه به خاطر عدم وجود منابع که به دلیل کم کاری و سهل انگاری بوده که با تجربیات اخیر می‌توان آنها را رفع کرد.
اما در عرصه سیاست خارجی نیز ملت ایران و جمهوری اسلامی فراموش نخواهند کرد نام ملت‌ها و دولتهایی که در کنار ایران در روزهای سخت بودند. ملت‌های بزرگ همچون چین که همراهی و همدلی همه جانبه ای با ایران داشته و برخلاف کشورهای غربی که به تحریم و تهدید ایران پرداخته اند برای کاهش درد و رنج ایرانیان وارد میدان شدند.
در کنار این مسائل یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن اینکه کشورهای غربی تلاش دارند تا از مساله کرونا برای پاک کردن حافظه تاریخی ملت ایران بهره گرفته و حتی از این شرایط برای تحمیل زیاده خواهی‌هایشان بهره گیرند. آمریکا و اروپا جنگی چند لایه را از مدتها پیش آغاز کرده و اکنون در ابعاد گسترده تری اجرا می‌کنند. بخشی از این تحرکات در حوزه امنیتی است که ترور سردار سلیمانی در تروریسم دولتی آمریکا نمودی از آن بود که اکنون با ادعای واهی نقش ایران در حملات به نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق و بعضا تحرکات ترکیه در سوریه و تقویت تروریسم در منطقه وارد فاز جدیدی شده است. حمایت از گروه‌های تروریستی در مرزهای شرقی بخش دیگر این طراحی است. در حوزه اقتصادی جنگ تحریم‌ها در حالی سالهاست که اجرا شده که اکنون نیز به رغم وعده‌های توخالی سران آمریکا مبنی بر آمادگی برای کمک به ایرانیان همچنان سیاست تحریم ادامه دارد و حاضر نیستند که حتی تحریم‌های دارویی را که با جان مردم ارتباط دارد، لغو نمایند.
آمریکا و اروپا بر این تصورند که از شرایط کنونی به عنوان ابزاری برای به نتیجه رساندن تحریم‌ها بهره گیرند تا ایران را وادار به تن دادن به مذاکره از روی زور و اجبار نمایند و زیاده خواهی‌هایشان را تحمل نمایند. حلقه تکمیلی این روند تحریمی را درجنگ فرهنگی آنها می‌توان مشاهده کرد. فضایی رسانه ای سنگینی طی هفته‌های اخیر با تکیه بر اصل بی اعتماد سازی مردم نسبت به مسئولان نظام و نیز عصبانی و گرفتار استرس کردن ملت ایران از سوی محافل رسانه‌های غربی، عبری و عربی در جریان است و هر روز بمباران رسانه ای سنگین را بر سر ملت ایران می‌ریزند.
استرس و فشار روحی و روانی، تشدیدکننده کروناست که دامنه بحران را طولانی و بر میزان قربانیان می‌افزاید و از سوی دیگر در جنگی روانی به دنبال بی اعتمادسازی مردم بر نظام و به رغم خود کشاندن مردم به کف خیابان‌ها هستند. آنها در جنگی تمام عیار به دنبال تکرار آنچه حوادث آبان می‌نامند هستند تا ایران را از درون دچار چالش و به زعم خودفروپاشی نمایند تا ایران نیز به کشوری مانند کشورهای عربی منطقه دست نشانده و یا مانند سوریه و عراق بحران زده شود. جالب توجه آنکه انگلیسی که در جنگ جهانی اول ۹ میلیون ایرانی را با قحطی قتل عام کرد اکنون در کنار آمریکا به دنبال بهره گیری از مولفه‌های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی برای تکرار این جنایت بزرگ است.
در مجموع می‌توان گفت که مفسدان اقتصادی و پیاده نظام دشمن در داخل به نوعی و دشمنان خارج از مرزها به نوعی دیگر به دنبال بهره گیری از شرایط کنونی برای فراموشی جنایاتشان علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی در اذهان ملت و مسئولان ایرانی هستند، حال آنکه ملت همیشه در صحنه و بابصیرت ایران هرگز این جنایت کاران و جنایاتشان علیه را فراموش نخواهد کرد و با وحدت ملی در مبارزه با کرونا و پیروزی بر این چالش، درس فراموش نشدنی به این جنایت کاران و مزدوران داخلی آنها خواهند داد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113182
 
Share/Save/Bookmark