میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵
 
 
پایانی برای موج‌سواری اعضای شورا

سناریوی سوم اصلاح‌طلبان شورا مو به مو در حال اجرا شدن است. سناریویی که بار دیگر با ورود دادستان کل کشور به موضوع استعفای شهردار تهران باعث شد تا اعتبار از دست رفته مدیریت شهری با توجه به عملکرد منفعالانه ۷ ماه اخیر شهردار تهران در نزد افکار عمومی دوباره احیا شود.
روز یکشنبه از نطق‌های احساسی اعضای شورای شهر در مورد مخالفت با استعفای محمدعلی نجفی و نشان دادن آرایی که قرار بود به صورت مخفی داده شود، مشخص بود که سناریوی سوم اصلاح‌طلبان برملا کردن اهرم‌های فشار پنهانی بود که دلیل اصلی استعفای شهردار تهران را نشان می‌داد.
هر چند شهردار تهران تنها دلیل استعفای خود را بیماری عنوان کرده بود قرار بود تا طبق سناریو اهرم‌های دیگری که باعث استعفای شهردار تهران شده بود با رد استعفای وی بدون کوچکترین هزینه‌ای رونمایی شود تا مردم بدانند که تنها دلیل رفتن نجفی از شهرداری بیماری نیست بلکه مسائل پشت پرده دیگری نیز وجود دارد که حتی حرف زدن درباره آن تبعات جبران‌ناپذیری برای مدیریت شهری تهران دارد.
ورود دادستان کل کشور به موضوع استعفای شهردار تهران پلان آخر همان سناریویی بود که قرار بود رونمایی شود و این کار نیز خود به خود با همکاری رسانه‌ها برای ورود اهرم اصلی فشار به شهردار تهران انجام شد.
نکته قابل تامل این بود که شورای شهر در شرایطی استعفای شهردار تهران را رد کرد که حتی برنامه‌ای برای ادامه فعالیت وی در مجموعه شهرداری تهران از سوی رئیس شورای شهر تهران عنوان نشد و حتی محسن هاشمی در جمع خبرنگاران عنوان کرد که اکنون برنامه‌ای برای ادامه فعالیت شهردار تهران نداریم و تنها استعفای ایشان از سوی اعضای شورای شهر تهران پذیرفته نشد.
این اتفاق در حالی انجام شد که رسانه‌ها نیز از رئیس شورای شهر تهران سوال نکردند که چگونه ممکن است استعفای فردی که برای طی کردن مراحل درمانی خود باید مدتی در شهرداری تهران و استرس‌های کاری دور بماند رد شود اما در مقابل راهکاری برای اداره پایتخت از سوی پارلمان شهری ارائه نمی‌شود.
سکوت شهردار تهران بعد از رد استعفایش نیز جای سوال داشت زمانی که خبرهایی مبنی بر ادامه فعالیت نجفی در شورای معاونانش در برخی از رسانه‌ها مطرح شد، مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران این خبر را تکذیب کرد و این مساله نشان می‌داد که همچنان شهردار تهران به دادن استعفا اصرار دارد.
اما می‌توان گفت که بازی‌گردانی اعضای شورای شهر تهران نیز در این میان به خوبی انجام شد. تمامی نقل قول‌هایی که از اعضای شورای شهر در رسانه‌ها انجام شد، این بود که شهردار تهران دوباره فعالیت خود را ادامه خواهد داد. غافل از اینکه بعد از گذشت کمتر از ۲۴ ساعت آنها باید روی دیگر سکه این بازی مبنی بر اینکه اطلاعی از استعفای دوباره شهردار تهران نداشته و از همه مهمتر دلیل واقعی استعفای نجفی معلوم شد، این بازی را به گونه‌ای بگردانند که اهرم‌های فشار دلیل اصلی رفتن نجفی از شهرداری تهران است.
در واقع رد استعفای شهردار تهران به نوعی اعلام مخالفت آشکار اصلاح‌طلبان با اهرم‌هایی بود که شهردار تهران را تحت فشار قرار داده بود این در حالی بود که آنها به خوبی می‌دانستند شهردار تهران تحت هر شرایطی از شهرداری خواهد رفت.
در این میان رئیس شورای شهر تهران نیز به خوبی میانه این بازی را گرفت تا لو نرود و تنها کافی بود تا با ورود یکی از دستگاه‌های قضایی که فشار زیادی برای استعفای شهردار تهران وارد کرده بود اظهارنظر کند.
این سناریو هم به نوعی باعث شد تا نجفی به عنوان یک مهره سوخته در خاطره مردم باقی نماند. در واقع این سناریو به نوعی باعث شد تا مردم در اذهان خود به مقایسه دلیل استعفای نجفی بعد از ۷ ماه کار در این حوزه و فعالیت ۱۲ ساله محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران کنند و به این نتیجه برسند هزینه مبارزه با فساد و رانت‌خواری عزل شهردار پیش از اتمام مدت زمان مقرر بود و مزیت ارتباط پشت پرده با برخی از نهادهای تاثیرگذار تداوم مدت فعالیت کاری در شهرداری تهران به مدت ۱۲ سال است.
صبح دیروز در حالی خبر استعفای مجدد شهردار تهران در شبکه‌های مجازی پیچید که از ساعات اولیه کاری نجفی به مناسبت سالروز تاسیس شرکت واحد اتوبوسرانی به پایانه‌های این سازمان رفته بود و درست در این زمان که به نوعی مردم به تصور اینکه شهردار تهران دوباره به فعالیت خود ادامه خواهد داد؛ خبر دادستان کل کشور مبنی بر اینکه شهردار تهران دوباره باید استعفا دهد و در صورت بروز مشکل در اداره شهر تهران شورای شهر مسئول خواهد بود؛ منتشر شد تا پله آخر این نقشه یعنی نشان دادن اصلی‌ترین اهرم فشار برای استعفای شهردار تهران مشخص شود.
در این صورت مردم نیز مخالفت نظام با نجفی و دون‌کیشوت مبارزه با فساد را تنها دلیل استعفا قلمداد می‌کردند و این قائله به نفع اصلاح‌طلبان جمع می‌شد تا در این شرایط تنها شهردار در سایه به عنوان گزینه اصلی این سمت معرفی شود.
البته قرار نیست به زودی این مهره رونمایی شود و قرار است برای مدتی یکی از معاونان و یا شهرداران مناطق به عنوان سرپرست انتخاب شوند و بعد در شرایطی که اداره شهر تهران دچار مشکل خواهد شد، این مهره رونمایی شود.
اظهارنظرهای برخی از اعضای شورای شهر بعد از انتشار واکنش دادستان کل کشور به رد استعفای شهردار تهران نیز جالب است. به عنوان مثال رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر تهران در کانال تلگرامی‌اش عنوان کرد فشارها به شهردار تهران علنی شد. دادستان کل کشور با انتقاد از رد استعفای نجفی توسط شورای شهر به نجفی گفته مجددا استعفای خود را تقدیم شورای شهر کند.
صدراعظم نوری حتی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها عنوان کرده که درباره گزینه آینده شهر تهران فکری نشده است.
رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران نیز اعلام کرده که اگر شهردار تهران برای بار دوم استعفا دهد، حتما استعفای وی پذیرفته خواهد شد. به گفته ناهید خداکرمی؛ در حال حاضر شهر صاحب دارد و حتی شهردار در مراسم سالگرد اتوبوسرانی نیز حضور داشته است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد. و به نظر بنده هیچ کوتاهی در مدیریت شهری صورت نگرفته است.
این در حالی است که سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نیز بیان کرده که اصرار شورا بر ماندن شهردار تهران کار درستی نیست و باید جایگزین مناسبی را برای این سمت انتخاب کنند.
اصغر سلیمی یادآور شده؛ باید به گفته‌های فردی که اعلام می‌کند؛ توانایی ادامه مسئولیت را ندارد اعتماد کنیم و این مساله را بپذیریم و در ‌‌نهایت با استعفا موافقت شود؛ اگر قرار باشد شهردار دوباره استعفای خود را تقدیم شورا کند، باید اعضا با منطق بیشتری در این رابطه تصمیم‌گیری کنند. به اعتقاد وی باید به دور از احساسات، صحبت‌ها و حاشیه‌ها تصمیم درست را بگیرد و فردی قوی برای این پست در نظر بگیرد.
استعفای دوم شهردار تهران هر چند در ابتدای روز به صورت یک خبر غیررسمی در شبکه‌های مجازی منتشر شد که اکنون برخی از خبرگزاری‌ها با اعلام رسمی این خبر مطرح کرده‌اند که استعفای دوم شهردار تهران به دست رئیس شورا نیز رسیده است.
خبرهای غیررسمی در کنار استعفای شهردار تهران از استعفای دو نفر از معاونان شهردار تهران نیز خبر داده بودند. در این خبرها آمده بود که معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران به همراه یکی دیگر از معاونان استعفای خود را اعلام کرده‌اند که برخی نام معاون مالی و اقتصاد شهری و برخی نیز نام معاون توسعه و برنامه‌ریزی را به عنوان معاونانی که استعفا داده‌اند را مطرح کرده‌اند. البته برخی نیز از استعفای معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران خبر داده بودند.
با این اوضاع به نظر می‌رسد که تا تشکیل جلسه امروز شورای شهر شهرداری تهران، حال و هوای شهری را دارد که بعد از یک درگیری نابرابر اکنون سقوط کرده است و اداره آن دست بچه‌ها افتاده است. تیترشهر

کد مطلب: 103904
 
Share/Save/Bookmark