میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
ادامه بررسی لایحه بودجه سال آینده
مسئولان وقتشان را صرف حل مشکلات اقتصادی کنند

روز گذشته جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای ادامه بررسی لایحه بودجه سال آینده برگزارشد.
نمایندگان تا سه‌شنبه هفته قبل، بخش‌هایی از تبصره‌های درآمدی لایحه بودجه را بررسی کرده بودند و این نخستین جلسه بودجه‌ای مجلس، پس از تعطیلات منتهی به ۲۲ بهمن بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی هفته گذشته مواردی از چالش‌های بودجه سال آینده را به کمیسیون برنامه و بودجه گوشزد کرد تا در فاصله تعطیلات، بررسی و برطرف شود.

سرعت در حل مسائل، ضرورت حال کشور
در این جلسه رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید همه قوا در این جهت فعالانه مشارکت کنند، گفت: سرعت در حل مسائل ضرورت حال کشور است.
علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی مجلس با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، گفت: لازم است از ملت بزرگ ایران که با حضور خویش حرکتی عظیم، پرصلابت و استثنایی را رقم زدند، سپاسگذاری کنیم. حرکتی که حکایت از هوشمندی، وقت شناسی و دقت نظر در شرایط انقلاب داشت. رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از همه صاحب نظران سیاسی، احزاب و رسانه‌ها خواهش می‌کنیم این دستاورد ملی را مجددا دستاویز کشمکش‌ها و قیل و قال‌های سیاسی قرار ندهند. ماهیت اصلی این حرکت وحدت همه بود.
وی افزود: حضور حماسی ملت در این روز دستوراتی را برای مسئولان صادر کرده است که وقت خود را به نحو مطلوب صرف حل مشکلات اقتصادی کشور کنند که آسیب اصلی کشور در این حوزه است و از امور فرعی بگذرند و از فرصت‌ها برای خدمت صادقانه بهره جویند. 

ایجاد دو دستگی با افزایش عوارض خروج از کشور
نماینده شیراز در مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از کسانی که به خارج می‌روند مرفه نیستند، گفت: افزایش ۳۰۰ درصدی خروج از کشور مسافران غیر از اربعین در جامعه دودستگی ایجاد می‌کند.
بهرام پارسایی با استناد به اصل ۳ قانون اساسی طی اخطاری با اشاره به تاکید این اصل بر رفع تبعیضات ناروا در قبال ملت، گفت:عدم افزایش مسافران اربعین و افزایش ۳۰۰ درصدی سایر مسافران در جامعه دو دستگی ایجاد می‌کند درحالی که همه شهروندان این ملت هستند. نماینده مردم شیراز در مجلس اظهار داشت: خیلی از کسانی که به سفر خارج می‌روند مرفه نیستند بلکه در طول سال پس‌انداز می‌کنند بلکه خانواده‌شان را به سفر خارج ببرند که خیلی هم از سفر کیش ارزان‌تر تمام می‌شود.

جریمه واردات محصولات تراریخته مسکوت ماند
نمایندگان مجلس یک بند از لایحه بودجه را که به تعیین جریمه برای واردات محصولات تراریخته بدون مجوز و نیز افزایش تعرفه واردات این محصولات می‌پردازد، به کمیسیون تلفیق بودجه بازگرداندند.

دستگاه‌های اجرایی مجاز به فروش دارایی‌های غیرمنقول‌شان شدند
نمایندگان مجلس با تصویب بخش درآمدی بندی از لایحه بودجه به دستگاه‌های اجرایی اجازه دادند اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد خود را به فروش برسانند.
نمایندگان با تصویب بندی از لایحه بودجه به دستگاه‌های اجرایی اجازه دادند از محل فروش اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد در اختیار خود به استثنای انفال و اموال دستگاه‌های زیر نظر مقام معظم رهبری و موارد مصداق مندرج در اصل ۸۳ قانون اساسی و پس از واریز به درآمد عمومی نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی خود اقدام کنند.

راهکار مجلس برای تکمیل و احداث مجتمع‌های اداری در شهرستان‌ها
نمایندگان مجلس شورای اسلامی استانداران را موظف کردند برای تکمیل یا احداث مجتمع‌های اداری شهرستان‌ها، پیشنهاد فروش ساختمان‌های ملکی دستگاه‌های اجرایی را به شورای برنامه‌ریزی استان ارائه کنند. 

ارجاع «مقررات دریافت سود از حساب‌های سپرده دستگاه‌ها» به تلفیق
نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک بند از لایحه بودجه سال ۹۷ را که به تعریف مقررات دریافت سود از حساب‌های سپرده دستگاه‌ها اختصاص دارد، برای بررسی و رفع ابهام به کمیسیون تلفیق بودجه بازگرداندند.

کد مطلب: 103201
 
Share/Save/Bookmark