میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱
 
 
سفیر ایران در عراق در گفت‌و گو با سیاست روز:
بغداد برای بازسازی روی ایران حساب باز کرده است
بغداد برای بازسازی روی ایران حساب باز کرده است
 

ناظران سیاسی بر این باورند نقش آفرینی مثبت جمهوری اسلامی در تارو مار کردن تروریست‌های تکفیری- وهابی در عراق سبب شده تا توسعه مناسبات تهران-بغداد بیش از گذشته در کانون توجه مقامات دو کشور قرار گیرد و به نوعی با گسترش روابط، امنیت عراق نیز تقویت شود.
عراق تقریبا بعد از ۱۷سال فراز و نشیب و تحمیل جنگی ناخواسته در خاک کشورش که آمریکا و متحدانش نسخه این سال‌ها کشتار مردم بی‌گناه و ویرانی‌ها را نوشته و این کشور را به جولانگاه تروریست‌ها تبدیل کرده بودند، حالا با کمک جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت ضمن حذف تروریست‌ها ازعراق، امنیت نسبی به این کشور بازگشته است.
در حال حاضر بیشتر شهرهای عراق تقریبا تبدیل به ویرانه‌ای شده که برای بازسازی و سرپا شدن دوباره عزمی جدی و البته مشارکت کشورهای دیگر را می‌طلبد.
ناظران سیاسی بر این باورند حضور ایران در بازسازی عراق علاوه بر اهمیت اقتصادی، از اهمیت سیاسی و امنیت قابل توجهی برای عراق برخوردار است چرا که جمهوری اسلامی ضمن اثر گذاری مثبت در این کشور نزدیک ‌ترین قدرت منطقه‌ای به بغداد محسوب می‌شود.
البته آمریکا و سران سعودی که حیات خود را در بی‌ثباتی منطقه و کشوری همچون عراق می‌دانند، حتی بعد از تارو مار شدن گروه تروریستی داعش هنوز به دنبال سناریوسازی و فتنه انگیزی برای عراق پس از داعش هستند. آمریکا با آنچه بازنگری در سیاست خود درباره ایران می‌خواند، به دنبال محدود کردن نقش ایران در منطقه است و ریاض نیز در همسویی کامل با این سیاست در مسیر نقشه‌های کاخ سفید حرکت می‌کند.
حال با توجه به عبورعراق از این بحران‌ها، تهران به دلیل مناسبات خوب در ابعاد امنیتی، نظامی و دفاعی می‌تواند ضمن گسترش مناسبات سیاسی با بغداد، نقش بی‌بدیل اقتصادی خود را برای بازسازی در این کشور ایفا کند.

احتمالا انتخابات خوبی درعراق برگزار شود
در همین زمینه سفیر ایران در عراق در گفت‌وگو با سیاست روز در تشریح روند روابط ایران و گفت: امروز عراق وارد فاز جدید اقتصادی به نام بازسازی شده است، بعد از غلبه بر داعش و ایجاد امنیتی نسبی سازمان سرمایه گذاری این کشور۱۱۶۳پروژه را به شرکت‌های بین المللی عرضه کرده است. پنج شنبه گذشته نیز در کنفرانسی که به منظور بازسازی عراق برگزار شده بود ایران نیز حضور داشت که امیدوارم با حضور شرکت‌های توانمند کشورمان در پروژه‌های مختلف در بازارعراق ضمن کسب در آمدزایی بتوانند نقش مثبتی را ایفا کنند.
ایرج مسجدی افزود: برای توسعه روابط دو کشور ستادی را بنام ستاد همکاری‌های مشترک تشکیل دادیم که ریاست آن را آقای جهانگیری از طرف ایران و آقای حیدر العبادی از سوی عراق عهده دار شده‌اند.
این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: مدتی است این ستاد در دو کشور تشکیل جلسه می‌دهد و در آخرین سفری که آقای جهانگیری با هیات همراه در بغداد حضور یافتند بحث‌های زیادی درباره توسعه روابط از جمله موضوعات اقتصادی صورت گرفت.
مسجدی بیان کرد: بنابراین مکانیسم توسعه مناسبات و روابط مشخص است، در اینجا دو کشور بستگی به علایق و نیازمندی باید تلاش کنند این روابط را توسعه دهند؛ در سفارت جمهوری اسلامی نیز پیگیر این موضوع هستیم تا درعرصه سیاسی و اقتصادی و نیز مسئله زوار و ابعاد دیگر شاهد گسترش مناسبات باشیم.
وی گفت: پیشنهاد می‌کنم شرکت‌ها و مؤسسات سرمایه گذاری با یک نگاه سرمایه گذاری وارد بازارعراق شوند و بتوانند بخش زیادی از کالاهای خودشان را با ایجاد کارخانه و یا افزایش صادرات به این کشور موجب رونق اشتغال زایی جوانان ایرانی شوند.
سفیر ایران درعراق در ادامه گفت: مهمتر اینکه عراقی‌ها نیز از صادرات و سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در کشورشان استقبال می‌کنند؛ درسال حدود ۶.۵میلیارد دلار صادرات به عراق داریم و غیر از این تبادل تجاری از محل فروش برق و گاز ماهیانه رقمی حدود ۱۲۰میلیون دلار عایدی جمهوری اسلامی ایران است.
وی با اشاره به اینکه خدمات فنی مهندسی توسط شرکت‌های ایرانی و اعزام زوار که در سال شش میلیون نفر است افزود: این روند حاکی از مناسبات اقتصادی و تجاری خوب تهران با بغداد است اما، نباید به این میزان بسنده کرد.
مسجدی درباره آینده سیاسی عراق نیز اظهار داشت: عراق در حال آماده شدن برای انتخابات پارلمانی است که در ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می‌شود و مردم عراق نمایندگان خودشان را برای تشکیل پارلمان این کشور انتخاب می‌کنند، بعد از تعیین مجلس به دلیل اینکه نظام عراق یک نظام پارلمانی است ساختار سیاسی جدید عراق تعیین خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی من است انتخابات خوبی برگزار و نظام جدید برای چهارسال شکل خودش را پیدا کند و طبیعی است چشم انداز این موضوع مثبت است و دولت و مجلس جدید با توجه به اینکه شرایط جنگ و ناامنی از بین رفته بیشترین تمرکز را بر روی بحث بازسازی و نقش ایران در این مسئله متمرکز کرده‌اند.
مسجدی در پاسخ به اینکه به تازگی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور اعلام کرده با وجود آمادگی ایران برای لغو ویزای اربعین، طرف عراقی تاکنون هیچ‌گونه رغبتی برای این موضوع نشان نداده است، گفت: در موضوع لغو روادید اربعین و غیر اربعین ایران موافق است اما، مقامات عراقی تاکنون موافقت نکرده‌اند دلایل آن هم مربوط به خودشان است.
گفتنی است، ایران مهمترین نقش را در حذف داعش در عراق داشته است.

کد مطلب: 104192
 
Share/Save/Bookmark