میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
آمریکا و کره شمالی سند مشترک جامع امضا کردند
توافقات متزلزل اون و ترامپ
توافقات متزلزل اون و ترامپ
 

سران آمریکا و کره شمالی بعد از نشست مشترک در سنگاپور، یک سند مشترک جامع را امضا کردند که براساس آن آمریکا متعهد به تضمین امنیت کره شمالی و پیونگ یانگ متعهد به خلع سلاح اتمی شدند هر چند که ابهامات موجود در پایبندی آمریکا به تعهداتش موجب شده تا این توافق یک توافق نیم‌بند و شکننده باشد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما یک سند جامع و خیلی مهم را با کره شمالی امضا کردیم. ترامپ همچنین گفت از آنچه امروز اتفاق افتاد احساس غرور می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا افزود «ما هر دویمان می‌خواهیم کاری در این‌باره انجام دهیم. ما روابط خوبی با هم برقرار کردیم». ترامپ در ادامه خطاب به کیم جونگ اون گفت «و این افتخار بزرگی است که با شما باشم». رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت که رابطه ویژه‌ای با کیم شکل داده است.
وی افزود: فرآیند خلع سلاح اتمی در کره شمالی سرانجام و به سرعت، آغاز می‌شود. ترامپ همچنین گفت که «ما دوباره ملاقات خواهیم کرد. ما بارها ملاقات خواهیم کرد». وی همچنین، کیم را یک مرد بسیار با استعداد نامید که کشورش را بسیار دوست دارد. کیم جونگ اون رهبر کره شمالی این جلسه تاریخی با ترامپ را ستود و گفت گذشته را پشت سر می‌گذارد. وی افزود، جهان شاهد تغییرات مهمی خواهد بود.
«آنا فیفیلد» رئیس دفتر واشنگتن‌پست در توکیو به نقل از گزارش کاخ سفید نوشت که ترامپ و کیم سه سند جامع به امضا رساندند که به زودی در کنفرانس خبری ارائه می‌شوند سندی که ترامپ و کیم امضا کردند برای ایجاد روابط جدید میان آمریکا و کره شمالی تنظیم شده است. همچنین براساس این سند،‌ آمریکا متعهد به تضمین امنیت کره شمالی شد. همچنین براساس این سند، کیم متعهد به خلع سلاح اتمی کامل در شبه‌جزیره کره شده است.
بنابر گزارش این رسانه، سران آمریکا و کره شمالی همچنین در این سند تعهدشان را درباره خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره اعلام کردند. بنابر گزارش‌های منابع خبری، قرار است به صورت رسمی سند یا اسناد امضا شده بین ترامپ و کیم تا کمتر از دو ساعت دیگر در اختیار رسانه‌ها و عموم قرار گیرد.
برخی منابع رسانه‌ای هم خبر داده‌اند کاخ سفید پس از کنفرانس خبری امروز ترامپ قرار است سند یا اسناد امضا شده بین او و کیم را منتشر می‌کند. رسانه‌ها و منابع خبری همچنین گزارش دادند، سندی که دو طرف امضا کردند، شامل این محتویات است: ۱- آمریکا و کره شمالی متعهد به ایجاد یک رابطه تازه مطابق با خواسته مردم دو کشور در جهت صلح و رفاه هستند. ۲- آمریکا و کره شمالی برای ایجاد یک رژیم پایدار صلح در شبه‌جزیره کره تلاش خواهند کرد. ۳- با تایید بیانیه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ پام مون جون (امضا شده بین کره شمالی و جنوبی)، کره شمالی به کار در جهت خلع سلاح اتمی کامل شبه‌جزیره کره تعهد می‌کند. ۴- آمریکا و کره شمالی تعهدشان را به احیای روند زندانیان به جا مانده از جنگ که شامل بازگرداندن فوری آنهایی که شناسایی شده‌اند، اعلام می‌کنند».
رئیس‌جمهور آمریکا، در ابتدای کنفرانس خبری خود، نشست خود با رهبر کره شمالی را «نشستی تاریخی» خواند. او سپس از تلاش‌ها و میزبانی سنگاپور از نشست او با کیم جونگ اون قدردانی کرد.
ترامپ همچنین از رئیس‌جمهور کره جنوبی، نخست‌وزیر ژاپن و همچنین رئیس‌جمهور چین به دلیل تلاش‌هایشان برای برگزاری این نشست در سنگاپور تشکر کرد. رئیس‌جمهور آمریکا به طور خاص از «اقدام جسورانه» کیم جونگ اون برای برگزاری نشست سنگاپور و آغاز یک رابطه جدید با آمریکا تشکر کرد.
ترامپ همچنین با یادآوری چندین دهه درگیری و جنگ بین آمریکا و کره شمالی تاکید کرد که «به زودی» این درگیری و جنگ به اتمام خواهد رسید. او به رهبر کره شمالی یادآوری کرد که او «یک فرصتی عالی» برای مردم کره شمالی پیش روی خود دارد. وی از توافق آمریکا و کره شمالی برای آغاز روند خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره در اسرع وقت خبر داد.
خبرنگاری از ترامپ سوال کرد: «چرا شما رهبر کره شمالی را آدم با استعدادی خواندید در حالی که برخی‌ها می‌گویند او اوتو وارمبیر (زندانی آمریکایی در کره شمالی که پس از آزادی و برگشت به آمریکا به دلیل وضعیت ناگوار جسمی جان داد)، را کشت؟» ترامپ با تکرار اینکه کیم جونگ اون آدم با استعدادی است، گفت: «من فکر می‌کنم بدون اوتو (وارمبیر) چیزی که الان اتفاق افتاده، حادث نمی‌شد و فکر نمی‌کنم مرگ او بدون هدف بود».
در بخش دیگری از این نشست، خبرنگاری از او درباره احتمال خروج نظامیان آمریکا از شبه‌جزیره کره سوال کرد.
ترامپ گفت: «باید صادق باشم، من دوست دارم نیروهایمان را از آنجا خارج کنیم، ما الان ۳۲۰۰۰ نیرو آنجا داریم، دوست دارم آن ها به خانه بازگردند. اما این موضوع فعلا جزء معادله نیست. رزمایش نظامی در آنجا هزینه هنگفتی برای ما دارد و خوب مقداری هم تحریک‌آمیز است». رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس، با تاکید بر اینکه هدف ما خلع سلاح اتمی کامل شبه‌جزیره کره است، گفت که در روند راستی‌آزمایی خلع سلاح، از ترکیبی از کارشناسان آمریکایی و بین‌المللی استفاده خواهد شد.
ترامپ با تاکید بر اینکه، «ما (در نشست سنگاپور) یک سند بسیار بسیار جامع امضا کردیم و من فکر می‌کنم که او (کیم) خواهان انجام دادن آن است». رئیس‌جمهور آمریکا درباره برداشتن تحریم‌های علیه کره شمالی گفت که «تحریم‌ها باقی می‌ماند تا زمانی که دیگر موضوع سلاح‌های اتمی کره شمالی مطرح نباشد».
رئیس‌جمهور آمریکا به سوالی درباره تنش‌ها بین این کشور با کانادا و اتحادیه اروپا و جنگ تعرفه‌ای اظهارنظر کرد. او گفت که برای مدت‌های طولانی، متحدان آمریکا به دلیل بی‌توجهی مقام‌های ارشد دولت‌های پیشین از آمریکا سوءاستفاده کردند و منافع کارگران و مشاغل آمریکایی‌ها را نادیده گرفتند.
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: دیدار بسیار خوبی با گروه ۷ داشتیم و بسیار دوستانه بود. اما به محض اینکه سوار هواپیما شدم، در تلویزیون دیدم جاستین(ترودو) در نشست خبری می‌گوید در برابر فشار آمریکا عقب‌نشینی نمی‌کنیم. شاید جاستین نمی‌دانست هواپیمای رئیس‌جمهور آمریکا ۲۰ تلویزیون دارد. آمریکا و کره شمالی سند مشترک جامع امضا کردند.

کد مطلب: 104732
 
Share/Save/Bookmark