میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
نگاهی بر چرایی ناکامی مذاکرات دیپلماتیک برای رفع توقیف نفت‌کش کره‌ای
روخوانی سئول از دیکته‌های نامعقول

به رغم همکاری‌های همه جانبه و تاکید جمهوری اسلامی بر حل فنی و دیپلماتیک مشکلات ایجاد شده برای نفت کش کره‌ای اما، رویکرد نادرست و بعضا روخوانی سئول از روی دیکته‌هایی که بیشتر به نوشته‌های بی‌منطق غربی شباهت دارد مانع از به نتیجه رسیدن مذاکرات میان دو کشور شده است.
طی هفته های اخیر روابط دیپلماتیک و اقتصادی ایران و کره جنوبی در پی نقص فنی نفت کش کره‌ای درخیلج فارس و عدم رویکرد دولتمردان کره برای رفع مشکلات پیش آمده، روابط دو کشور را با چالشهایی مواجه کرده است هر چند که دو کشور بر تلاش برای حفظ و ارتقا روابط تاکید دارند اما روند مذاکرات در باب این نفت کش نشان می دهد که سئول برخلاف آنکه در حوزه اقتصادی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته اما در حوزه سیاسی همچنان چشم به دهان آمریکا دارد. رویکردی که البته با وجود ۳۲ هزار نیروی آمریکایی در این کشور و عدم استقلال نظامی آن، دور از انتظار نمی‌باشد چنانکه ژاپن و سایر کشورهایی که محصور نظامی آمریکا شده اند چنین سرنوشتی دارند. استقلال نظامی و دفاعی مولفه‌ای مهم در استقلال کشورهاست که نتیجه آن را در رفتارهای غیر اصولی و چالش برانگیز کره در روابط با ایران می توان مشاهده کرد. مسئله‌ای که موجب شده تا وزارت خارجه کره جنوبی ضمن تاکید بر شکست ماموریت دیپلماتیک قائم‌مقام وزارت خارجه این کشور برای رفع توقیف نفتکش کره جنوبی در آب‌های ایران اعلام کرد رایزنی‌ها بین دو کشور ادامه دارد. روزنامه «کُریا جونگ‌آنگ» کره جنوبی در گزارشی درباره سفر اخیر مقام ارشد این کشور به ایران و دیدارهایش اعلام کرده که ماموریت او برای حل دیپلماتیک موضوع رفع توقیف نفتکش کره جنوبی در ایران شکست خورد. «چویی جونگ کان» روز یکشنبه ۲۱ دی ماه در سفری سه روزه راهی تهران شد و در این سفر با برخی مقام‌های ایران از جمله «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.
خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی پیشتر در این خصوص گزارش داده بود، که این دیپلمات قصد دارد ضمن بحث درباره موضوع پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به واسطه تحریم‌های ایالات متحده، در خصوص آزادی نفتکش‌ و خدمه آن گفت‌وگو کند. روزنامه «کُریا جونگ‌آنگ» کره جنوبی در گزارش دیروز خود نوشت: «دیپلمات‌های کره (جنوبی) که درباره آزادی یک نفتکش کره جنوبی مذاکره کردند، به دنبال اختلاف نظر بر سر دارایی‌های بلوکه شده ایران و ادعاها درباره آلودگی (محیط زیست)، این کشور را دست خالی ترک کردند».وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد که چویی جونگ کان در سفر سه روزه و دیدار با مقام‌های ایران درباره آزادی یک کشتی و ملوانان توقیف شده آن توسط ایران مذاکره کرد اما در رسیدن به هر گونه توافقی ناکام ماند.
طبق اعلام این وزارتخانه، مذاکرات برای «حصول به راه‌حل‌هایی فوری و سازنده در موضوعات اختلافی» بین کره جنوبی و ایران بر اساس اصول دوستی بلندمدت بین دو کشور ادامه خواهد یافت.وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد، طرف ایرانی درباره موضوع توقیف نفتکش کره جنوبی وعده انجام «فرایند منصفانه قضایی» و همچنین رفتار انسان دوستانه و ارائه خدمات و دسترسی‌های کنسولی برای ۲۰ خدمه نفتکش را داد.ادعای وزارت خارجه کره جنوبی در حالی مطرح شده که روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاعیه‌‌ای درباره توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیامی منتشر کرد.در این اطلاعیه با اعلام توقیف یک فروند شناور متعلق به کره جنوبی توسط دریادلان این نیرو در صبح امروز (دوشنبه ۱۵ دیماه ۹۹) در آبهای خلیج فارس آورده است: این نفتکش که از مبدأ بندر الجبیل عربستان در خلیج فارس در حرکت بود، به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توسط ناوگروه ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه خود به اظهارات قائم مقام وزارت خارجه این کشور درباره ادامه بلوکه بودن هفت میلیارد دلار منابع ایران اشاره کرد و مدعی شد که او به مقام‌های ایران تاکید کرده است که نظام مالی کره جنوبی به شدت به نظام مالی آمریکا مرتبط و پیوسته است و استفاده از این منابع بلوکه شده، به همکاری واشنگتن نیاز دارد.به روایت این وزارتخانه، چویی جونگ کان گفت: «ما از ایران خواستیم این واقعیت را بفهمد و به طور فعال در تلاش‌ها برای یافتن راه‌هایی به منظور تضمین استفاده موثر از دارایی‌های بلوکه شده همکاری کند».
طبق گزارش رسانه‌های کره جنوبی، سئول در تلاش برای یافتن راهی برای استفاده از بخشی از این اموال بلوکه شده ایران بدون نقض تحریم‌های آمریکا از قبیل تلاش برای کسب معافیت تحریمی از وزارت خزانه داری آمریکا به منظور استفاده از این دارایی‌ها برای خرید واکسن کرونا بوده است.به گفته مقام‌ها وزارت خارجه کره جنوبی، ایران با توجه به بی اعتمادی شدید بین این کشور با آمریکا درباره طرح مدنظر سئول تردید دارد و به این احتمال اشاره کرده که شاید واشنگتن بار دیگر اقدام به توقیف دارایی‌های ایران بکند. سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی مدعی شد که ایران پاسخ روشنی به درخواست سئول برای آزادی نفتکش توقیف شده کره‌ای و خدمه آن نداده است.چوی یانگ سام سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی مدعی شد که معاون وزیر امورخارجه این کشور که به تازگی به تهران سفر کرده بود هنوز پاسخ روشنی از سوی ایران در رابطه با نفتکش توقیف شده کره ای دریافت نکرده است.
وی که در یک نشست خبری در این باره سخن می گفت، افزود: چوی جونگ کان (معاون وزیر امورخارجه کره جنوبی) در روزهای دهم و یازدهم ژانویه در تهران با وزیر امورخارجه، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و همچنین رئیس بانک مرکزی ایران دیدار کرد تا موضع سئول مبنی بر آزادی فوری کشتی توقیف شده کرهای و خدمه آن را اطلاع دهد.سخنگوی دستگاه دیپلماسی کره جنوبی همچنین گفت که ایران نیز بر موضع قبلی خود درخصوص دسترسی به دارایی های بلوکه شده خود در حساب های بانکی کرهای تاکید کرده است.وی در ادامه مدعی شد: این حقیقت دارد که ایران امیدورا بود بتواند از طریق تسهیلات کوواکس، واکسن کووید-۱۹ خریداری کند و از ما خواست تا از پول مسدود شده برای این کار استفاده شود.
این مقام کرهای ادعا کرد که سئول تمام رویه های لازم برای انتقال پول این کار، شامل گرفتن مجوز ویژه از آمریکا را انجام داده است اما این مسئله که از چه راهی برای خرید واکسن استفاده شود کاملاً منوط به تصمیم گیری ایران است. در این میان این دیدگاه نیز مطرح است که آمریکا، بدهی‌های کره جنوبی را گروگان برجام گرفته است تا به جای لغو تحریم‌ها، پرداخت بخشی از بدهی‌های کره را نشانه حسن نیت آمریکا در بازکشت به برجام نشان دهد و در ازای آن خواستار توقف تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود. رفتاری که بیشتر به یک باج گیری اقتصادی و سیاسی شباحت دارد چرا که بدهی‌های کره، حق ایران در معاملات دو کشور است و آمریکا نمی‌تواند اقدام غیر قانونی ممانعت از پرداخت این بدهی را به مولفه‌ای برای امتیازگیری در برجام مبدل سازد.

کد مطلب: 116810
 
Share/Save/Bookmark