میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
بازوهای ترامپ
ترامپ این روزها در حالی بیش از یکصد روز از ریاست جمهوری‌اش به سپری شده است که منابع...

ترامپ این روزها در حالی بیش از یکصد روز از ریاست جمهوری‌اش به سپری شده است که منابع خبری از اولین سفر دوره‌ای وی به غرب آسیا خبر داده‌اند. براساس گزارش‌های منتشره در ماه می، وی به عربستان و سرزمین‌های اشغالی فلسطین سفر خواهد داشت. حال این سوال مطرح می‌شود که دلیل انتخاب این مقاصد چیست و ترامپ در ورای آن چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که نگاه ترامپ به این سفر دو بعد تجزیه‌ای و ترکیبی را شامل می‌شود. در حوزه تجزیه‌ای وی به هر کدام از مقاصد یعنی سرزمین‌های اشغالی فلسطین و عربستان نگاهی مجزا دارد. در باب عربستان ترامپ نشان داده که نگاهش همانند نگاه به یک منبع اقتصادی است که از یک‌سو با فروش تسلیحات به آن منابع اقتصادی بسیاری کسب می‌کند و از سوی دیگر سرمایه‌ها و درآمدهای این کشور را به سمت بازارهای اقتصادی آمریکا سوق می‌دهد. این امر چنان است که ترامپ رسما اعلام می‌کند کشورهای عربی فقط پول دارند و لذا باید هزینه‌های اقدامات آمریکا در منطقه را بپردازند.
در باب رژیم صهیونیستی نیز ترامپ خود را وامدار آنان می‌دانند چنانکه از شعارهای وی افزایش حمایت‌ها از این رژیم بوده چنانکه حتی وعده انتقال سفارت آمریکا به قدس را مطرح کرده است. شواهد نشان می‌دهد که در دوران ترامپ حتی انتقادهای آمریکا به شهرک سازی‌های صهیونیست‌ها نیز کاهش یافته و سکوت آمریکا در قبال وضعیت بحرانی اسرای فلسطینی نمودی از این حمایت است. ترامپ که چندی پیش وزیر دفاع و معاون خود را به اراضی اشغالی فرستاده بود اکنون به دنبال تکمیل حمایت از این رژیم با سفر به تل‌آویو است.
اما در باب اهداف جمعی ترامپ از سفر به عربستان و اراضی اشغالی باید گفت که سوابق نشان می‌دهد آمریکا آنها را بازوهای خود در منطقه می‌داند که به صورت فردی و یا مشترک اهداف آن را اجرا می‌کنند. اکنون آمریکا به دلیل شرایط بحرانی منطقه از جمله شکست در برابر سوریه و متحدانش، بحران یمن، جایگاه بالای جبهه مقاومت و روسیه در منطقه به دنبال بهره‌گیری همزمان از سعودی و صهیونیست‌هاست. استفاده از آنان علیه روسیه و مقاومت و نیز تحقق طرح ادعایی مبنی بر ایجاد نیروی واحد از متحدان منطقه‌ای (بخوانید سازش) از اهداف کلان آمریکاست که در سفر ترامپ پیگیری می‌شود.
براساس آنچه ذکر شد می‌توان گفت که سفر دوره‌ای ترامپ بیش از آنکه نشات گرفته از قدرت آمریکا باشد برگرفته از مجموعه چالش‌های داخلی و بیرونی است که شرایطی سخت را در کارنامه ماه‌های اولیه ریاست جمهوری وی ثبت کرده است. ترامپ با پول سعودی و حمایت لابی صهیونیستی به دنبال راهی برای فرار از وضعیت موجود است و این همان راهی است که پیش از وی افرادی مانند بوش و اوباما نیز پیمودند و در نهایت با شکست مواجه شدند.

کد مطلب: 99152
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark