میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۱
 
 
مسیرهایی که نتانیاهو برای ایران هراسی امتحان می کند:
بحران سازی برای ادامه حیات رژیم غاصب صهیونیستی

گویا نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی مسیرهای مختلفی را برای اتهام زنی و ایران هراسی امتحان می کند تا ذیل آن با ایجاد یک بحران سازی در خلیج فارس بتواند ادامه حیات سیاسی متزلزلش در سرزمین های اشغالی را بدین شیوه تضمین کند اما زهی خیال باطل.
اظهارات غیر مستند نتانیاهو در مورد نقش ایران در انفجار کشتی این رژیم، شیوه جدید و غیر قابل درکی نیست چرا که او رژیمی را نمایندگی میکند که حیاتش در بحرانسازی است و بر این اساس از هیچ اقدامی برای تقویت راهبرد تنشآفرینی فعال فروگذار نمیکند. جمعه هفته گذشته خبر وقوع انفجار در یک کشتی باری رژیم صهیونیستی به نام ام وی هلیوس ری که متعلق به شرکت کشتیرانی «ری» واقع در تلآویو است از سوی رسانهها منتشر شد. بنیامین نتانیاهو نخستوزیر رژیم صهیونیستی به صورت صریح انفجار کشتی این رژیم را به ایران منتسب نمود و در اظهاراتی تهدیدآمیز اعلام کرد که به این اقدام واکنش نشان میدهد.
نتانیاهو اظهارات تکراری و مستمر خود در مورد ایران را مجددا بیان کرد و گفت: در همه جبههها به ایران ضربه میزنیم. بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانهها، کشتی «هلیوس ری» که از بندر دمام عربستان سعودی عازم سنگاپور بوده روز پنج شنبه ۷ اسفندماه (۲۵ فوریه) ساعت ۲۰ و ۴۰ دقیقه به وقت محلی در دریای عمان دچار انفجار شده و حفرههایی در دو طرف کشتی ایجاد شده است.
رامی اونگار مالک اسراییلی این کشتی چند ساعت پس از انتشار خبر انفجار در مصاحبه با رادیو کان رژیم صهیونیستی گفت: آسیب کشتی از دو حفره با قطر یک متر و نیم تشکیل شده اما برای ما هنوز روشن نیست که این حفرهها در اثر انفجار یک موشک ایجاد شده یا یک مین که به بدنه کشتی وصل بوده است.
به دنبال انتشار این خبر، برخی رسانههای رژیم صهیونیستی با انتشار اخبار هدفمند مدعی شدند که مقامات صهیونیست، ایران را مسئول این حمله میدانند. در این میان، بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پا را از انتشار خبرهای غیر رسمی رسانهای فراتر گذاشت و در اظهارنظری محتاطانه اعلام کرد: ارزیابی اولیه نشان میدهد ایران در پشت هدف قرار دادن کشتی اسرائیلی قرار دارد اما این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد.
از روز جمعه هفته گذشته که این خبر و اظهارنظرهای مربوط به آن منتشر شد هیچیک از مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران واکنشی به این رخداد و فضاسازی رسانههای رژیم صهیونیستی در این خصوص نداشتهاند.
اظهارات نتانیاهو و متهمسازی ایران در خصوص حمله به کشتی رژیم صهیونیستی جدیدترین اعلام موضع مقامات این رژیم با هدف متهمسازی ایران در این رخداد بوده است. این ادعاها از سوی نتانیاهو در حالی مطرح میشود که هیچگونه سند و نشانهای در خصوص اثبات این اتهام حتی از نوع نقاشیهای معروف نخستوزیر رژیم صهیونیستی ارائه نشده و صرفا تلاش میشود با هیاهوی رسانهای صحت این ادعا به افکار عمومی القاء شود.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز در نشست خبری با خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی درباره ادعای نتانیاهو که ایران را پشت ماجرای انفجار یک کشتی باری این رژیم خوانده، تصریح کرد: رژیم اشغالگر مبنای تمامی ناامنیها و بی ثباتیهاست و این فرافکنیها کاملا خط روشنی را دارد. خلیج فارس و دریای عمان حوزه امنیتی بلافصل ماست و اجازه نخواهیم داد با این اظهارات هراس افکنی کنند.
خطیبزاده ادامه داد: نخستوزیر رژیم صهیونیستی به یک بیماری ذهنی وسواس گونه مبتلاست. وضعیت اسفباری که در سرزمینهای اشغالی است فکر میکنند مسیر آن این فرافکنیهاست. اقدامات مشکوک دیگری را اسرائیل در منطقه ما آغاز کرده و با دقت رصد میکنیم و این رژیم میداند در حوزه امنیتی ما پاسخ ما همواره دقیق و محکم بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا ایران این اتهام را رد میکند؟ اظهار داشت: این اتهام زنی توسط رژیم اشغالگر قدس صورت میگیرد و منشأ این اتهام زنی نشان میدهد که چقدر این اتهام زنی بی اعتبار است.
وی افزود: نه تنها قویا رد میکنیم، بلکه احساس میکنیم تمامی اقداماتی که چند ماه اخیر این رژیم در حوزه امنیتی پیرامونی ایران انجام داده مشکوک است و با دقت رصد میکنیم و پاسخ خود را در جای خودش اگر رخ دهد، خواهیم داد. ایران همواره در زمینه حفظ امنیت خطوط کشتیرانی تجاری پیشرو بوده و اساسا یکی از دلایل مخالفت جدی جمهوری اسلامی با حضور تنش آفرین نیروهای نظامی بیگانه در منطقه، مختل شدن امنیت کشتیرانی تجاری است. رفتار و گفتار نتانیاهو اما شیوه جدید و غیر قابل درکی نیست چرا که او رژیمی را نمایندگی میکند که حیات آن در بحرانسازی است و بر این اساس از هیچ اقدامی برای تقویت «راهبرد تنشآفرینی فعال» فروگذار نمیکند.
نتانیاهو در ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی جایگاه متزلزلی دارد. سوء مدیریت و ناکارآمدی او در کنار پروندههای سنگین فساد مالی خود و خانوادهاش، شرایط بسیار سختی را برای پیروزی در انتخابات سوم فروردین ۱۴۰۰ در سرزمینهای اشغالی پیش روی او قرار داده و از این رو تلاش میکند با رفتارها و ادعاهای واهی طیفهای افراطی درون این رژیم را به سمت خود جلب کند.
اگرچه تهدیدات آشکاری مشابه آنچه که نتانیاهو در متهمسازی ایران در خصوص انفجار کشتی این رژیم بیان داشت فارغ از واکنش ایران، هزینههای سنگین سیاسی و امنیتی برای دولت او به دنبال خواهد داشت لیکن نخست وزیر رژیم صهیونیستی به خوبی میداند که هرگونه شرارت علیه جمهوری اسلامی ایران پاسخی چند برابری و پشیمان کننده خواهد داشت.

کد مطلب: 117342
 
Share/Save/Bookmark