میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۶
 
 
پیام‌های یک انتخاب
سرانجام نتایج انتخابات آمریکا اعلام شد و «دونالد جان ترامپ» سرمایه دار و میلیاردر فعال در...

سرانجام نتایج انتخابات آمریکا اعلام شد و «دونالد جان ترامپ» سرمایه دار و میلیاردر فعال در حوزه املاک و مستغلات سرانجام پس از یک رقابت تنگاتنگ با شکست رقیب سرسختش هیلاری کلینتون از حزب دموکرات، با کسب ۲۸۹ آرای الکترال از ۵۰ ایالت این کشور به عنوان رئیس‌جمهوری چهل و پنجم آمریکا به کاخ سفید راه یافت. در همین حال برای مجلس نمایندگان آمریکا تمام ۴۳۵ کرسی روز سه‌شنبه به رای گذاشته ‌شد. دوره نمایندگان این مجلس دو ساله است .از مجموع ۱۰۰ کرسی سنا، ۳۴ کرسی سه شنبه به رای گذاشته ‌شد. دوره نمایندگان سنا شش ساله است اما در هر انتخابات تنها یک سوم کرسی‌ها به رای گذاشته می‌شود. جمهوری‌خواهان اکنون توانسته‌اند اکثریت ۵۱ رای را در سنا و اکثریت ۲۱۸ رای مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند. این دومین پیروزی پیاپی برای جمهوری‌خواهان در کنگره محسوب می‌شود.
نکته قابل توجه در باب انتخابات آمریکا آن است که معمولا مردم، کنگره و کاخ سفید را میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم می‌کنند حال آنکه در این انتخابات هر دو حوزه به جمهوری‌خواهان رسیده است. در تحلیل چرایی این رفتار می‌توان گفت که رویکرد مردمی به جمهوری‌خواهان را نتیجه شکست شعار تغییر اوباماست. اوباما در سال ۲۰۰۸ از سوی دموکرات‌ها در حالی وارد کاخ سفید شد که شعار تغییر را سر داده بود حال آنکه پس از ۱۲ سال تغییری در این ساختار ایجاد نشده است. در حوزه داخلی همچنان چالش‌های نژادی و امنیتی ادامه یافته و وضعیت اقتصاد نیز همچنان برای اقشار پایین جامعه وضعیت نابسامانی دارد. در عرصه سیاست خارجی نیز از یک‌سو سیاست‌های بوش به طریقی دیگر توسط اوباما ادامه یافته و آمریکا درگیر جنگ‌های جهانی بوده و از سوی دیگر نیز در احیای جایگاه جهانی آمریکا کارکردی نداشته است.
نکته دیگر در باب انتخابات آمریکا ناتوانی ساختار حاکم بر آمریکا برای هدایت افکار عمومی است. روند انتخابات نشان می‌دهد که ساختار آمریکا به دنبال ریاست جمهوری کلینتون بوده و تقلای بسیاری نیز صورت داد اما در نهایت در هدایت افکار عمومی ناکام بوده و رای مردم به فردی مغایر با ساختار آمریکایی گرایش یافت. این رویه را می‌توان نشانه دیگر بی‌اعتمادی مردمی به ساختار حاکم بر کشورشان دانست که نشات گرفته از گسست میان مردم و دولتمردان است. به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه در انتخابات آمریکا روی داد برگرفته از طغیان مردم علیه ساختار حاکم بر کشورشان بود بگونه‌ای که آنها به ترامپی رای دادند که بسیاری از بزرگان سیاست آمریکا از کاخ سفید گرفته تا سایر سیاستمداران علیه ترامپ و در حمایت از کلینتون به میدان آمدند در حالی که این حضور نتوانست هدایت کننده مردم در جهت خواست ساختار مذکور باشد و این شوکی بزرگ بود که آمریکا را در برگرفته و می‌تواند تاثیر بسیاری در نگاه جهانی به آمریکای آینده داشته باشد.

کد مطلب: 97516
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark