میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۵
 
 
سیاست روز مصوبه تسهیلات مسکن را بررسی می‌کند؛
کوچ دلالان به بازار ملک
کوچ دلالان به بازار ملک
 

 طی ماه‌های گذشته به دلیل جذابیت‌های بازار ارز و سکه، دلالان و سفته‌بازان درپی خرید و فروش دلار و سکه طلا بودند؛ به همین دلیل بازارهایی مانند مسکن آنطور که باید رشد نداشت و اوراق تسهیلات مسکن (تسه) به عنوان شاخصی برای سنجش تحرک در این بازار در آرامش به سر می‌برد. اما از زمان اجرای سیاست تک‌نرخی کردن ارز، نقدینگی سرگردان در حال خروج از بازار سکه و ارز و حرکت به سمت بازار مسکن است؛ بر این اساس طی هفته‌های اخیر قیمت اوراق تسه بصورت چشمگیری افزایش یافته او آنچه از شواهد امر بر می‌آید این‌بار نقدینگی رهسپار بازار مسکن شده و رشد به یکباره اوراق این بازار نیز گواه همین مساله است. درپی رشد قیمت در این بازار، حال متولیان تصمیم تازه‌ای برای آن گرفتند و براساس اخبار اعلام شده از سوی شورای پول و اعتبار قرار است درپی کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن‌ یکم در چارچوب برنامه ملی بازآفرینی شهری برای استفاده خانه‌اولی‌‌ها در بافت‌های فرسوده از ۸ به ۶ درصد و برای سایر مناطق شهری از ۹.۵ به ۸ درصد برسد.
در حال حاضر خانه‌اولی‌ها برای دریافت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن (در تهران) بایستی ۸۰ میلیون تومان را به‌مدت یک سال در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت سقف وام مذکور ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان است.
اقساط وام مذکور برای زوج‌های جوان (خانه‌اولی‌ها) در تهران با بازپرداخت ۱۲ساله ماهانه یک میلیون و ۸۶۶ هزار تومان است. در مراکز استان‌ها اقساط ۱۲ساله وام مسکن صندوق پس‌انداز یکم ویژه زوجین با نرخ سود ۹.۵ درصدی یک میلیون و ۳۹۹ هزار تومان و در سایر شهرها نیز اقساط ماهانه حدود ۷۰۰ هزار تومان است.
متقاضیان وام مسکن صندوق یکم در تهران پس از ۱۲ سال بابت وام ۱۶۰ میلیون تومانی حدود ۱۱۰ میلیون تومان سود پرداخت می‌کنند، به‌عبارت دیگر با نرخ سود ۹.۵ درصد حدود ۲۷۰ میلیون تومان (با قسط ماهانه ۱.۸ میلیون تومانی) پرداخت خواهند کرد، این در حالی است که با کاهش سود وام مسکن خانه‌اولی‌ها به ۸ درصد (برای سایر مناطق شهری) با فرض بازپرداخت ۱۲ ساله ساده سود تسهیلات به ۹۰ میلیون تومان کاهش می‌یابد.
میزان اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی با سود ۸ درصد یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بوده که حدود ۱۳۰ هزار تومان از وام با نرخ سود ۹.۵ درصد کمتر است.
از سوی دیگر مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود وام صندوق پس‌اندازیکم برای استفاده خانه‌‌اولی‌ها در بافت‌های فرسوده به ۶ درصد کاهش یافته است، بر این اساس در تهران زوج‌های جوان ۱۲ ماه پس از سپرده‌گذاری در حساب صندوق پس‌اندازیکم می‌توانند از وام ۱۶۰ میلیون تومانی و اقساط ماهانه یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومانی آن استفاده کنند. مقایسه این رقم با اقساط وام با نرخ ۸ درصد حاکی از کاهش حدود ۱۷۰ هزار تومانی قسط ماهانه دارد.
کل سود این تسهیلات با نرخ ۶ درصد با بازپرداخت ۱۲ساله به‌شیوه ساده ۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که در مقایسه با وام ۸درصدی حدود ۲۶ میلیون تومان کاهش می‌یابد.
چنانچه زوج‌های جوان خانه‌اولی متقاضی دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام در بافت فرسوده باشند ماهانه حدود ۹۷۵ هزار تومان قسط پرداخت می‌کنند که البته این مبلغ از رقم اعلام‌شده وزیر راه و شهرسازی ۷۵۸۰۰ تومان بیشتر است. میزان سود این وام با بازپرداخت ۱۲ساله ساده ۴۰ میلیون و ۵۲۲ هزار تومان خواهد بود. 

کاهش قیمت و خطر گرانی که در کمین است
با تصمیم روز گذشته شورای پول و اعتبار سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به ۸ درصد کاهش یافت این احتمال وجود داردکه این کاهش قیمت می‌تواند بروی افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.
محسن عدالت‌خواه کارشناس بازار مسکن درخصوص تاثیر کاهش سود تسهیلات بر روی بازار مسکن خاطرنشان کرد: کاهش سود تسهیلات زمانی خوب است که این تصمیم هزینه‌های دولت را افزایش ندهد و فشاری را بر دولت تحمیل نکند. وی افزود: با وجود کاهش سود تسهیلات هنوز هم عده‌ای توان خرید مسکن را ندارند و بسیاری از افراد با اقساط بالای تسهیلات مشکل خواهند داشت. این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه احتمال تاثیر کاهش سود تسهیلات بروی قیمت مسکن وجود دارد اظهار کرد: کاهش سود تسهیلات این خطر راهم دارد که می‌تواند بر روی افزایش قیمت مسکن تاثیرگذار باشد. 

عمل به وعده حمایت از حقوق مصرف‌کننده
چندی پیش معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفته بود؛ هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی حمایت از حقوق مصرف‌کننده است، بنابراین مسئولان این وزارتخانه همواره از این موضوع دفاع می‌کنند تا تسهیلات پرداختی بتواند درصد بیشتری از قیمت خرید مسکن را شامل شده و در نهایت نرخ سود را کاهش دهد و دوره‌های افزایش بازپرداخت اقساط افزایش یابد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: لذا ما همواره از طرف مردم خواسته هایشان را درخصوص وام و تسهیلات وظیفه داریم دنبال کنیم، اما بانک مرکزی بر مبنای وظیفه و شرایط خود عمل کرده تا بتواند در زمان مناسب و با بهتر شدن وضعیت اعتباری بانک‌ها به این خواسته‌ها جواب دهد و باید به تصمیم بانک مرکزی احترام گذاشت. وی در پاسخ به این سوال که آیا سقف تسهیلات خرید مسکن سال آینده افزایش خواهد یافت، اظهار کرد:‌ مشخص نیست و باید از بانک مرکزی این موضوع را بپرسید.

تسهیل خرید مسکن با افزایش ضریب تسهیلات به ۴۵ درصد
طی روزهای اخیر نیز وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه میزان تسهیلات ساخت و خرید برای یک زوج در تهران ۱۶۰ میلیون تومان است، گفت: نسبت وام به ارزش از ۷ درصد به ۴۵ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است، بنابراین متقاضی توانمند شده و می‌تواند با توان بیشتری وارد بازار شود. این رقم برای زوج‌ها در شهرهای بزرگ غیر از تهران ۱۲۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۸۰ میلیون تومان است. در شهرهای کوچک یک آپارتمان متوسط با قیمتی نزدیک به ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان معامله می‌شود، بنابراین ۸۰ میلیون تومان تسهیلات رقم بسیار بالایی به حساب می‌آید و نسبت وام به قیمت بسیار ارزشمند است. از سوی دیگر با توجه به اینکه سود پایین است، تسهیلات ارزان قیمت به شمار می‌رود و مقدار اقساط کاهش پیدا می‌کند. وزیر راه و شهرسازی بزرگترین مشکل این مدل را امکان پیشی گرفتن میزان تعهدات دولت از میزان پس‌انداز دانست. 

پرداخت ۱۷۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن تا پایان سال
مدیرعامل بانک مسکن گفت: از ابتدای امسال ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که پیش بینی می‌شود این حجم پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن تا پایان سال به حدود ۱۷۰ هزار فقره افزایش یابد.
ابوالقاسم رحیمی‌انارکی اظهار کرد: راه اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، از مهمترین اقدامات بانک برای حمایت از قشر جوان است تا متقاضیان خرید مسکن به شکل سپرده‌گذاری در این صندوق، از تسهیلات ارزان قیمت آن استفاده کنند و اکنون هر یک از زوجین جوان می‌توانند ۴۰ میلیون تومان در صندوق پس‌انداز خانه یکم سپرده‌گذاری و پس از یک سال هر کدام ۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید خانه دریافت کنند که با احتساب آورده خود در مجموع مبلغ آن‌ها برای خرید مسکن در تهران ۲۴۰ میلیون تومان خواهد بود.نرخ بازپرداخت این تسهیلات در بافت‌های فرسوده ۸.۵ درصد و در سایر مناطق ۹ درصد محاسبه می‌شود.

کد مطلب: 104122
 
Share/Save/Bookmark