میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
لاپوشانی «محیط‌زیست» از کشتار ببر‌ها در باغ وحش
آقای کلانتری، داعشی کیست؟
آقای کلانتری، داعشی کیست؟
 

حالا که رسوایی کشتار بیرحمانه ببرهای باغ وحش مشهد و لاپوشانی سازمان حفاظت محیط‌زیست فاش شده باید از آقای معاون رئیس‌جمهور خواست به تصاویر پوست‌های بزرگترین گربه‌سان جهان که در باغ وحش تحت نظارت ایشان کشف شده نگاهی بیندازد و از خود بپرسد داعشی کیست؟
در حالی که عیسی کلانتری و برخی رسانه‌ها طی روزهای گذشته کوشیدند، خبر مرگ مشکوک ۸ ببر در باغ وحش مشهد را تکذیب کنند، معاون دادستان خراسان رضوی از پیدا شدن هفت تخته پوست و چهار جمجه ببر خبر داد و مرگ ۷ ببر در زمستان گذشته در این باغ وحش را تأیید کرد.
محمد بخشی محبی، معاون دادستان خراسان رضوی در این باره به رسانه‌ها گفت: مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست استان منکر پیداشدن این موارد شدند اما طی بازرسی که به دستور دادستانی انجام شد، این موارد تأیید شدند. تنها در زمستان سال گذشته هفت قلاده ببر تلف شده‌اند که این به تنهایی آمار نگران‌کننده‌ای است و برخلاف نظر مسئولان که ببرها بر اثر کهولت سن تلف شده‌اند از نظر کارشناس دادستانی جمجمه‌های پیداشده جوان بوده‌اند. از دیروز به مسئولان محیط‌زیست اعلام شده که این موارد را از باغ وحش به اداره کل حفاظت محیط‌زیست منتقل کنند اما تا امروز این اتفاق نیفتاده است.
علی کشمیری، فعال محیط‌زیست خراسان رضوی در این‌باره می‌گوید: دامپزشک باغ وحش مشهد روز جمعه تلفات ببرهای بالغ در این باغ وحش را در سال ۹۶، هفت قلاده اعلام کرد که ۶ مورد از آنها طی مدت دو ماه اتفاق افتاده. همچنین به گفته این دامپزشک، سال ۹۵، با یک مورد تلفات ببر، سال ۹۴ بدون تلفات ببر و سال ۹۳ هم با یک مورد تلفات ببر بالغ در باغ وحش مشهد همراه بوده است.
وی ادامه می‌دهد: این بدان معناست که طی سال گذشته تعداد ببرهای بالغ باغ وحش مشهد، بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و از ۱۷ به ۱۰ قلاده رسیده و جالب است که این موضوع از نظر مسئولان محیط‌زیست کاملاً عادی است، برایشان هیچ علامت سوالی پیش نیاورده و سبب پیگیری در این زمینه نشده است.
کشمیری با اشاره به اینکه مسئولان محیط‌زیست، این بار هم تصمیم گرفتند با تکذیب خبر مرگ ببرهای باغ وحش مشهد، صورت‌ مسئله را پاک کنند، می‌گوید: در گذشته هم مواردی از مغایرت‌های آماری در تعداد جانوران باغ وحش گزارش شده اما پاسخی را از سوی مسئولان محیط‌زیست به همراه نداشته.
وی یادآور می‌شود: اینکه مسئولان محیط‌زیست علت مرگ این ببرها را کهولت سن اعلام می‌کنند غیرقابل قبول است چراکه ببرهای تلف شده بر خلاف ادعای مسئولان نه تنها مسن نبوده بلکه بین دو تا سه سال بیشتر سن نداشته‌اند.
کشمیری درباره علت مرگ این ببرها می‌گوید: سال ۹۱ سازمان حفاظت محیط‌زیست، با تعیین ضرب‌الاجلی سه ساله برای باغ وحش، به مسئولان این مرکز فرصت داد تا شرایط را با ضوابط تعیین‌شده در دستورالعمل سازمان حفاظت محیط‌زیست سازگار کنند. فرصتی که حالا نزدیک به سه سال از پایان آن گذشته بی‌آنکه به ایجاد تغییراتی در باغ وحش انجامیده باشد. همزمان شدن مرگ این تعداد ببر با تلاش باغ وحش برای اخذ مجوز محیط‌زیست که مشروط بر کاهش تعداد حیوانات شده بود احتمال کشتار این حیوانات را تقویت می‌کند. باغ وحشی که فضای اختصاص داده شدن در آن به ازای هر ببر، با ضوابط تعیین شده از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست (۱۵۰ متر به ازای هر ببر) فاصله بسیار داشت.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به جز باغ وحش مشهد، تنها سه باغ وحش در سراسر کشور از ببر نگهداری می‌کنند که تعداد ببرهای این مراکز در مجموع به ۱۰ قلاده هم نمی‌رسد، می‌گوید: نگهداری از تعداد زیادی ببر، ویژگی انحصاری باغ وحش مشهد در میان باغ وحش‌های کشور است. بدین ترتیب باغ وحش مشهد بدون آنکه با واگذار کردن ببرهای مازاد به سایر باغ وحش‌ها برای خود رقیبی به وجود آورده باشد، توانست با معدوم‌سازی آنها، تعداد جانوران را با مساحت مورد نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست سازگار کرده و زمینه را برای دریافت مجوز از این سازمان فراهم کند.
این فعال محیط‌زیست در پایان می‌گوید: انتظار می‌رفت سازمان حفاظت محیط‌زیست به استناد ماده ۷۲ آئین دادرسی کیفری، تخلفات باغ وحش را به موقع به مراجع قضایی اعلام کند. موضوعی که اگر رعایت شده بود اکنون پس از گذشت شش سال، وضعیت باغ وحش با استانداردهای سازمان حفاظت از محیط‌زیست تطابق یافته بود نه اینکه برعکس، مسئولان محیط‌زیست، ضوابط خود را برای صدور مجوز بهره‌برداری برای این باغ وحش تغییر داده و به کاهش تعداد حیوانات آن هم با چنین شیوه غیرانسانی و ناراحت‌کننده‌ای رضایت دهند.
یک روز پس از انتشار گزارشی تحت عنوان مرگ مشکوک ۸ ببر در باغ وحش مشهد، خبرگزاری ایسنا با انتشار گزارشی از برگزاری مراسم روز ملی محیط‌بان، خبر مرگ ببرهای باغ وحش مشهد را "شایعه" خواند و به نقل از عیسی کلانتری، خبرگزاری تسنیم را به دشمنی با منافع ملی کشور متهم کرد. در این گزارش که با توجه به پوشش دادن مراسم روز ملی محیط‌بان، انتظار می‌رفت، بر حوزه محیط‌بانان متمرکز شده باشد تیتر، لید و بخش آغازین، به تکذیب این خبر اختصاص داده شد.
عیسی کلانتری در مراسم روز ملی محیط‌بان گفت: دیروز خبرگزاری تسنیم گزارش داده که در باغ وحش مشهد ۸ ببر را سربریده‌اند و پوست آنها را فروخته‌اند. تعجب کردم مگر در باغ وحش چقدر ببر هست که ۸ تای آنها را بکشند و قربانی کنند؟ با این کار می‌خواستند روز محیط‌‌بان را تحت تأثیر قرار دهند. فقط دو ببر در خردادماه در باغ‌وحش مشهد با هم درگیر شدند که یکی از آنها فوت کرده است. این خبرسازی‌ها برای تخطئه محیط‌زیست کشور است که در راستای منافع ملی کشور می‌خواهد حرکت کند. عده‌ای مخالف منافع ملی کشور هستند. عده‌ای دشمنی با منافع ملی کشور دارند. وقتی اسم منافع ملی به زبان می‌آید عده‌ای داعشی مریض می‌شوند.
اظهارات کلانتری پرسش‌هایی را به همراه می‌آورد از این دست که: عبارت بدیع "تخطئه محیط‌زیست" دقیقاً به چه معناست؟ آیا رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور حقیقتاً تصور می‌کند گربه‌سانانی که برای استفاده از پوستشان معدوم می‌شوند هم مانند دام‌های اهلی سربریده می‌شوند؟ آیا رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست احیاناً اطلاع دارد که معدوم‌سازی وحوش با تزریق داروی بیهوشی انجام می‌شود تا پوست سالم بماند یا ایشان حقیقتاً تصور می‌کنند ببر، شیر و خرس را هم مانند گوسفند سر می‌برند و به گفته ایشان قربانی می‌کنند؟ اصولاً باغ‌وحش‌های تحت نظارت ایشان چگونه مدیریت می‌شوند که درگیری دو ببر به مرگ یکی از آنها منجر می‌شود؟ آیا در باغ‌وحش‌های تحت نظارت ایشان به سنت رومیان باستان نمایش جنگ ببر و نمایش‌های گلادیاتوری برگزار می‌شود؟
آیا آقای رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، حقیقتاً بی‌آنکه از تعداد ببرهای موجود در یک باغ‌وحش اطلاع داشته باشد، رسانه‌های رسمی را به خبرسازی متهم کرده و خبر مربوط به مفقود شدن ببرهای این باغ وحش را تکذیب می‌کند؟ آیا آقای معاون رئیس‌‌جمهور، تاکنون در راستای منافع ملی قدمی از قدم برداشته که توانسته باشد دشمنان منافع ملی را مریض کند؟ پاسخ این پرسش‌ها واضح است اما حالا که رسوایی کشتار بی‌رحمانه ببرهای باغ‌وحش مشهد و لاپوشانی سازمان حفاظت محیط‌زیست که به عنوان تنها نهاد متولی حفاظت از حیات وحش، وظیفه نظارت بر باغ‌های وحش را عهده‌دار است با پیگیری دادستانی خراسان رضوی فاش شده، باید از آقای معاون رئیس‌جمهور خواست به تصاویر پوست‌های بزرگترین گربه‌سان جهان که در باغ وحش تحت نظارت ایشان کشف شده نگاهی بیندازد و از خود بپرسد داعشی کیست؟ تسنیم

کد مطلب: 105374
 
Share/Save/Bookmark