میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
شهید حکیم؛ احیاگر اربعین
از روایت حضرت امام حسن عسکري (ع) درباره علامت‌هاي پنجگانه مومن که در بحارالانوار و المصباح المتهجد و نیز...

یکم: علامت مومن
از روایت حضرت امام حسن عسکري (ع) درباره علامت‌هاي پنجگانه مومن که در بحارالانوار و المصباح المتهجد و نیز وسائل الشیعه آمده، معلوم می‌شود، ائمه هدی(س) خود اقامه عزا و زیارت در اربعین حضرت سیدالشهدا(س) را بنا نهاده اند. آن بزرگوار فرمودند: «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِينَ وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْيَمِينِ وَ تَعْفِيرُ الْجَبِينِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏. (وسائل الشيعة، ج ۱۰، ص ۳۷۳) نشانه‌های مومن پنج چیز است؛ ۵۱ رکعت نماز (یومیه و نوافل)، زيارت اربعين، انگشتر به دست راست کردن، پيشاني بر خاک نهادن، بسم الله را در نماز، آشکارا گفتن»

دوم: علامت پنهان
در سده اخیر، علمای بزرگوار به ویژه آنان که در عتبات و نجف اشرف مقیم بودند و نیز شیعیان و محبان اهل بیت(س) که مقیم عراق بودند، در حد توان به زیارت اربعین اهتمام داشتند.
این سنت، با قدرت گرفتن حزب اسلام ستیز «بعث» و مخصوصاً ریاست جمهوری صدام، منکوب شد. البته محبان حضرت، گهگاه مخفیانه و از میان نخلستانها و با علامت گذاری پنهان، راههایی برای پنهان ماندن از چشم عمال صدام را تدارک دیده بودند تا این سنت، را زنده نگه داشته بودند.

سوم: معجزه
اما چراغ فروزان پیاده روی و زیارت اربعین، به همت آیت الله المجاهد شهید سید محمد باقر حکیم، زنده شد. با سقوط صدام در فروردین ۱۳۸۳ ه.ش وی که همزمان ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را بر عهده داشت، به عراق عزیمت کرد و طی فراخوانی از همگان خواست برای احیای زیارت اربعین تلاش کنند. سپس آن سال، اولین بار زیارت اربعین به صورت آشکار و با حرکت انبوه مردم عراق، احیا شد. آن بزرگوار البته اندکی بعد، پس از اقامه نماز جمعه با انفجار یک بمب در درگاه آستان مقدس حضرت امیرمومنان(ع) به شهادت رسید. اما در سالهای بعد با کمک مجلس اعلا، و سازمان بدر و دیگر گروههای شیعی و سپس آحاد محبان اهل بیت(س) در عراق، زیارت اربعین هر سال باشکوه تر از سالهای گذشته برگزار می‌شود. به نظرم این واقعه و سرعت احیای این زیارت با فراگیری چند ده میلیونی و استقبال میلیونها نفر از مسلمانان خود یک معجزه است و به تعبیر امام خامنه ای (مدظله) «جاذبه مغناطيس حسيني است که امروز هم با گذشت قرنهاي متمادي، در دل من و شماست.» (اول فروردين ۱۳۸۵. ۲۰ صفر، اربعين ۱۴۲۷)

نویسنده: دکتر محمد مهدی شیرمحمدی

کد مطلب: 101639
 
Share/Save/Bookmark