میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۶
 
 
بازار زیر ذره بین وزارت صنعت می رود :
ارزانی؛وعده غیرعملی دولتی
ارزانی؛وعده غیرعملی دولتی
 

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: بر اساس تصمیم رئیس جمهوری وزارت صنعت با ساختار جدیدی با قدرت وارد حوزه تنظیم بازار شده و از این پس بازار را زیر ذره‌بین خود قرار خواهد داد، به شکلی که مردم آثار ملموس آن را به زودی احساس خواهند کرد.
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از اولویت‌بندی بازرسی کالاهای اساسی در بازار خبر داد و با بیان اینکه هر هفته پنج قلم در کل کشور به صورت هماهنگ رصد می‌شوند، گفت: همه کالاها باید برچسب قیمت داشته باشند.
شهرام میرآخورلو از برنامه‌ریزی دولت برای نظارت بر بازار کالاهای اساسی خبر داد و گفت: مردم به زودی تغییرات قیمت‌ها را در بازار مشاهده خواهند کرد. با تصمیم دولت، هر هفته پنج قلم کالای اساسی اولویت‌دار از سوی وزارت صنعت تعیین و در سراسر کشور بازار این اقلام با دقت رصد می‌شود. 

عرضه کالا بدون برچسب قیمت تخلف است
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: یکی از مولفه‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، آگاهی و اطلاع از مشخصات کالا است و درج قیمت واقعی بر روی کالا یا خدمت باید صورت گیرد. وی با تاکید بر اینکه عرضه هیچ کالایی بدون برچسب قیمت از این پس در بازار پذیرفته نخواهد شد، افزود: تمامی کالاهایی که در سطح عرضه وجود دارند، باید برچسب قیمت داشته باشند و اگر این کار انجام نشود، شائبه گرانفروشی و سایر تخلفات در واحد صنفی و فروشگاه‌ها ایجاد می‌شود و با این موارد به شدت برخورد خواهد شد.

برخورد با تخفیف‌های دروغین
به گفته میرآخورلو، برخی واحدهای صنفی طی هفته‌های گذشته با ظاهرسازی وانمود می‌کنند که در حال ارائه تخفیف‌های ویژه بر روی برخی کالاها هستند، اما در حقیقت موجبات ضرر و زیان مصرف‌کنندگان را فراهم کرده‌اند.
وی در این زمینه توضیح داد: نرخ سود واحدهای تولیدی و حاشیه سود عمده‌فروشی‌ها و خرده‌فروشی‌ها بسته به نوع کالا و خدمت کاملا مشخص است و ضوابط مرتبط با خود را دارد. اینکه برخی کالاها از سوی فروشگاه‌ها یا واحدهای صنفی با تخفیف‌های غیرواقعی و صوری عرضه شده و در نهایت با همان نرخ واقعی کالا به مصرف‌کننده اعطا می‌شود، تخلف محسوب شده و با ظاهرسازی و وانمود کردن به ارائه تخفیف به شدت برخورد می‌شود.
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: پیش‌فروش و فروش‌های اقساطی نیز ضوابط خاص خود را دارند و واحدهای صنفی نمی‌توانند هر رفتاری را در زمینه اعلام قیمت داشته باشند. این در شرایطی است که برخی کالاها رقابتی بوده و قیمت آنها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اما به هر حال رقابت باید در جهت حمایت از حقوق مصرف کننده باشد نه در جهت افزایش قیمت که منجر به سود بیشتر تولیدکننده می‌شود؛ ضمن اینکه هر حراجی که رخ می‌دهد، باید با مجوز مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت شکل گیرد.
وی ادامه داد: بر اساس تصمیم رئیس جمهوری وزارت صنعت با ساختار جدیدی با قدرت وارد حوزه تنظیم بازار شده و از این پس بازار را زیر ذره بین خود قرار خواهد داد، به شکلی که مردم آثار ملموس آن را به زودی احساس خواهند کرد.
میرآخورلو خاطرنشان کرد: به عرضه کنندگان کالا نیز هشدار می‌دهیم تا حتماً قیمت کالا را بر روی آن درج کنند، چرا که عدم درج قیمت به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.
میرآخورلو در خصوص قیمت مرغ نیز گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت مرغ برای مصرف کننده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در سراسر کشور است و هیچ واحد صنفی و فروشگاهی حق عرضه مرغ با قیمت بالاتر از این قیمت ندارد. بر همین اساس نظارت بر بازار با جدیت صورت خواهد گرفت و موضوع از طریق سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استان‌ها پیگیری می‌شود.

شکر، برنج، روغن موتور و لاستیک،زیر ذره‌بین وزارت صنعت
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه سامانه ۱۲۴ نیز ظرف دو سال اخیر فعال نبوده و ارتباط مصرف‌کنندگان با آن برقرار نبوده است، خاطرنشان کرد: چهار اولویت دیگر بازرسی در هفته جاری مرتبط با شکر، برنج، روغن موتور و لاستیک است و همه استان‌ها در این رابطه مکلف به تشدید بازرسی‌ها هستند.
وی تاکید کرد که مصرف‌کنندگان تخلفات را حتماً گزارش داده و در سامانه www. .ir ۱۲۴ ثبت کنند.

کد مطلب: 110199
 
Share/Save/Bookmark