میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
معاون رئیس جمهور آمریکا سر زده ناگهانی وارد عراق شد
سفر دزدانه بحران‌ساز
سفر دزدانه بحران‌ساز
 

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا که مواضعش نقش بسیاری در تشدید بحران‌ و ناامنی و اختلافات در عراق داشته ، در سفری از پیش اعلام نشده، با ادعای بازدید از نیروهای آمریکایی حاضر در عراق ، وارد این کشور شد.
دولتمردان آمریکا همچنان دزدانه وارد عراق می شوند و این سندی دیگر بر عدم اعتماد آنها به جایگاه مردمی آئها و تقلای آنها برای مصون ماندن از اعتراض‌های مردمی است. در ادامه همین روند «مایک پنس» معاون دونالد ترامپ، که بسیاری او را از عوامل اصلی بحران در عراق و اختلافات سیاسی در این کشور می‌دانند، دیروز به صورت غیر منتظره و به منظور دیدار با نیروهای آمریکایی حاضر در عراق، وارد بغداد شد.او قرار است از پایگاه «عین الاسد» واقع در استان الانبار در غرب عراق که اصلی‌ترین پایگاه آمریکا در این کشور محسوب می‌شود، دیدار کند. او در دیدار با مقامات عراقی، آنها را برای انتخابات پیش از هنگام و اصلاح قانون اساسی و آشتی ملی و همچنین خلع سلاح [الحشد الشعبی] تحت فشار قرار خواهد داد. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که در ادامه سیاست بحران‌ساز آمریکا در منطقه ژنرال «کنت مک‌کنزی»، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا تصریح کرد که حدود ۵۰۰ سرباز آمریکایی همچنان در شرق سوریه هستند تا با عملیات داعش که پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آتی شدت بگیرد، مقابله کنند. در ادامه همین روند پانزدهمین کنفرانس امنیت منطقه‌ای موسوم به «گفت وگوهای منامه» در پایتخت بحرین آغاز به کار کرد که محور آن را نیز توجیه بحران سازی آمریکا در منطقه تشکیل می داد.
لازم به ذکر است در ادامه افشای نقش بحران‌ساز آمریکا در منطقه، نماینده سوریه در سازمان ملل بامداد شنبه گفت که آمریکا چاه‌های نفت این کشور را اشغال کرده و درآمدهای ملت سوریه را در سایه سکوت شورای امنیت به یغما می‌برد.«بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل بامداد شنبه در سخنانی گفت که تروریسم دولتی، سوریه را با هدف تغییر نقشه ژئوسیاسی منطقه هدف قرار داد. وی افزود: «جنگ علیه سوریه زمانی پایان می‌یابد که حمایت از تروریسمی که از خارج پشتیبانی می‌شود پایان یابد.» نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: «ترکیه سرزمین‌های سوریه را اشغال کرده و تعداد زیادی از شهروندان سوریه را کشته و ده‌ها هزار نفر را نیز آواره کرده تا تروریست‌هایی را که پیروی اردوغان هستند در سرزمین‌های سوریه مستقر کند.» در این میان همزمان با تشدید حمایت آمریکا از تروریست‌ها، یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر تل ابیض سوریه منفجر شد که ۲۰ نفر کشته و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند. پایگاه خبری معارض «الدرر» هم گزارش داد که در جریان این انفجار دستکم چهار نفر کشته و ۲۶ نفر دیگر زخمی شدند. ریاست‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه مانع تشکیل گذرگاه تروریستی در شمال سوریه شدند، از کشف چند هزار محموله سلاح که به شبه‌نظامیان کُرد داده شده بود، خبر داد.

کد مطلب: 111720
 
Share/Save/Bookmark