کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ناکامی بایدن در سفر به غرب آسیا برای پلوسی در شرق تکرار شد

تظاهرات ضد آمریکایی از تایوان تا سان‌فرانسیسکو

12 مرداد 1401 ساعت 21:42


رفتن به سفرهای پر سر و صدا و البته بدون دستاورد چندان گویی متداول برای سران آمریکا مبدل شده است چنانکه از هنگ‌کنگ‌ و تایپه تا آمریکا، اعتراضات گسترده‌ای علیه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام شد.
بایدن رئیس جمهور امریکا چندی پیش در حالی با محوریت تل آویو و ریاض و البته برگزاری نشست جده با کشورهای عربی راهی غرب آسیا شد که در نهایت نتوانست تسریع روند سازش و ایجاد چتر امنیتی واحد صهیونیستی –عربی را محقق سازد و با ناکامی بازگشت. این روند گویا برای سایر مقامات امریکایی نیز در حال تکرار شدن است و اینبار گریبان‌گیر پلوسی رئیس مجلس نمایندگان شده تا سندی باشد بر زوال یک جانبه گرایی جهانی آمریکا.
از سان‌فرانسیسکو در آمریکا تا هنگ‌کنگ و تایوان، اعتراضات گسترده‌ای علیه سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام گرفته است.به نوشته وبگاه شبکه «سی‌اِن‌اِن»، هم‌زمان با ورود پلوسی به تایوان، شمار زیادی از معترضان به این سفر، دست به تجمع زدند.از سوی دیگر به نوشته نشریه «نیوز ویک»، فعالان مخالف جنگ و رهبران جوامع چینی ساکن آمریکا در شهر سان‌فرانسیسکو، زادگاه نانسی پلوسی، دست به تجمع اعتراضی زدند.این معترضان، پلاکاردهایی با شعار «آمریکا دستانت را از تایوان بکش»، «تحریکات را تمام کنید»، «نه به جنگ سرد علیه چین» در دست داشتند.کانال تلگرامی شبکه «راشا تودی» نیز ویدئویی از تجمع اعتراضی شهروندان هنگ‌کنگی علیه سفر پلوسی به تایوان برگزار کردند.
دیروز «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در جمع خبرنگاران ضمن محکوم کردن سفر پلوسی به تایوان، آن را «لودگی محض» توصیف کرد و هشدار داد «کسانی که با آتش بازی می‌کنند هلاک خواهند شد».وزیر امور خارجه چین در حاشیه نشست «آسه‌آن» افزود: «آمریکا در حال نقض حاکمیت چین تحت ادعای دموکراسی است. کسانی که به چین اهانت کنند مجازات می‌شوند».
علی‌رغم هشدارهای تند چین، پلوسی دیروز با «سای اینگ ون» رئیس جمهور تایوان دیدار کرده و بر تعهد واشنگتن بر تایپه تأکید کرد.دولت چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و تأکید کرده این جزیره چه به صورت مسالمت‌آمیز و چه از طریق جنگ، به میهن بازگردانده می‌شود.ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با «افسارگسیخته» توصیف کردن اقدام رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفر به تایوان، گفت واشنگتن با این کار می‌خواهد توجهات را از مشکلات داخلی خود منحرف کند.زاخارووا در مصاحبه با شبکه رادیویی «اسپوتنیک»، توضیح داد که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نشان داد که ایالات متحده دیگر کشورها را به هیچ چیزی حساب نمی‌کند و با این اتفاق، واشنگتن همچنین آنچه که از آبروی‌ش باقیمانده بود را نیز قربانی کرد.
سخنگوی اتحادیه اروپا اما خواستار حل مسالمت‌آمیز مسائل پیرامون تایوان و پرهیز از اشتباهات محاسباتی شد.وزارت خارجه تایوان نیز، رزمایش‌های چین نزدیک این جزیره را اقداماتی تحریک‌آمیز توصیف کرد که نظم بین‌المللی را تهدید می‌کند.وزارت دفاع تایوان ارتش چین را به نقض حریم آبی خود و محاصره این جزیره در هوا و دریا متهم کرد.


کد مطلب: 123449

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/news/123449/تظاهرات-ضد-آمریکایی-تایوان-سان-فرانسیسکو

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir