کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وقتی وزیر دفاع انگلیس به شکست در جنگ افغانستان اعتراف می‌کند

۲۰ سال جنایت اشغالگران و دیگر هیچ

22 مرداد 1401 ساعت 21:53


وزیر دفاع انگلیس در حالی از شکست در آنچه هدف حضور ناتو در افغانستان بوده سخن گفته است که کارنامه افغانستان با ۲۵ میلیون فقیر و گرسنه حکایت از ۲۰ سال جنایت اشغالگران و دیگر هیچ دارد.
یک سال پیش در حالی آمریکا و ناتو از افغانستان خارج شدند که ۲۰ سال با ادعای مقابله با تروریسم و تحقق رویای زندگی بهتر برای بشریت به اشغال این کشور پرداختند. اکنون یک سال پس از خروجشان از افغانستان «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس به شکست در ۲۰ سال جنگ افغانستان اعتراف کرد.
والاس در مراسم یادبود از صدها سرباز انگلیسی کشته شده در جنگ افغانستان گفت: «برای هدف درست به آنجا رفتیم و ۲۰ سال ماندیم، برای امنیت‌، توسعه اقتصادی و آموزش کار کردیم اما شکست خوردیم.» وزیر دفاع انگلیس ادامه داد: صحبت کردن از شکست در مقابل خانواده سربازان انگلیس جان باخته در افغانستان این موضوع را برای این افراد تداعی می‌کند که فرزندان آنها برای هیچ کشته شدند. والاس با بیان اینکه مردم افغانستان را پشت سر خود رها کردیم، گفت: «غرب تمایلی به ماندن در افغانستان نداشت و ما این کشور را به طالبان و شبکه حقانی واگذاریم کردیم.»وزیر دفاع انگلیس در پایان تاکید کرد: «زمانی که قرار نبود در افغانستان باقی بمانیم نباید در ۲۰ سال پیش به این کشور می‌رفتیم.».پیش از این «هوگو شورتر»، کاردار سفارت انگلیس در کابل گفته بود که برای صلح و ثبات و پرداختن به نگرانی‌های مشترک امنیتی گزینه‌ای جز تعامل با طالبان وجود ندارد.«جیم ریش» سناتور آمریکایی در آستانه سالگرد سقوط کابل با توجه به عدم مسئولیت پذیری دولت «جو بایدن» در خروج آشفته از افغانستان در بیانیه‌ای گفت آمریکا دیگر به عنوان یک متحد قابل اعتماد در جهان دیده نمی‌شود.«جیم ریش» سناتور آمریکا و از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در بیانیه‌ای که در آستانه سالگرد سقوط کابل و دولت پیشین افغانستان در ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) گفت دولت جو بایدن هیچ اقدامی برای جلب مجدد اعتماد متحدان و شرکای جهانی‌اش انجام نداده است.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که در آستانه یکسالگی فرار اشغالگران آمریکا و متحدانش از افغانستان، دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید که در حال حاضر نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در افغانستان در فقر زندگی می‌کنند و ممکن است امسال ۹۰۰ هزار فرصت شغلی دیگر در بازار کار از بین برود.رامز الاکبرف همانگ کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، گفت: «امروز واقعیت غم‌انگیز این است که سطح نیازها در افغانستان بسیار فراتر از ظرفیت پاسخگو فعالان بشردوستانه در افغانستان است و بدون احیای یک اقتصاد، سیستم بانکی کارآمد و یک تعامل طولانی مدت و باثبات‌تر که از نو شروع شود، این امر محقق نخواهد شد.»تحلیلگران مسایل اقتصادی نیز وضعیت کنونی افغانستان را پر چالش می‌دانند.
«بحران بزرگ اقتصادی از ۲۰۱۹ شروع شد تا اینکه فعلاً در فاجعه اقتصادی قرار داریم. از یکطرف بیکاری وجود دارد و مطلق پس انداز وجود ندارد و از طرف دیگر ارزش پول بسیار کاهش یافته است.»
طالبان بلوکه کردن دارایی‌های افغانستان را از سوی آمریکا علت اوضاع بد اقتصادی می‌دانند.عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد طالبان گفت: «راه حل ما برای بهبود وضعیت اقتصادی حمایت از صنایع داخلی و راه اندازی پروژه های اقتصادی است.» آمریکا ۹ میلیارد دلار درآمد افغانستان را مصادره و عملا به تحریم این کشور پرداخته است در حالی که با حمایت از داعش بر ناآرامی‌های این کشور نیز دامن می‌زند. این در حالی که چالش هایی همچون سیل نیز بر این مشکلات افزوده است.وزارت مبارزه با حوادث طبیعی طالبان اعلام کرد که بر اثر بارش شدید باران و وقوع سیل در افغانستان تلفات جانی و مالی به ساکنان مناطق مختلف این کشور وارد شده است.
«شرف الدین مسلم»، معاون وزیر مبارزه به حوادث طبیعی طالبان، افزود: در نتیجه سیل چندین جاده اصلی از جمله جاده کابل به غزنی و همچنین جاده بامیان و پکتیا نیز مسدود شده است.همچنین آمارهای رسمی وزارت رسیدگی با حوادث نشان می‌دهند که در نتیجه سیل در مناطق مختلف افغانستان صدها خانه ویران شده و هزارن هکتار زمین نیز تخریب شده است. براساس این آمارها، براثر وقوع سیل طی دو روز گذشته در ۷ ولایت افغانستان ۱۰ تن جان خود را از دست داده و چندین نفر مفقود شده و تاکنون از وضعیت این افراد خبری در دسترس نیست.


کد مطلب: 123512

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/news/123512/۲۰-سال-جنایت-اشغالگران-دیگر-هیچ

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir