کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بازتاب گسترده عفو محکومان آشوب‌های اخیر

تزریق آرامش برای ایران، عصبانیت برای دشمنان

17 بهمن 1401 ساعت 22:27


عفو تعدادی از محکومان اغتشاشات اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب بازتاب‌های گسترده‌ای در داخل و خارج داشت، برخی از این اقدام عصبانی شدند اما اکثریت جامعه و افکار عمومی از عفو صورت گرفته استقبال کرده و آن را نشان اقتدار ایران اسلامی دانستند.
در همین زمینه جمعی از شخصیت‌های سیاسی و مسئولان از عفو محکومان استقابل کردند و آن را در راستای تقویت آرامش بیشتر جامعه دانستند. رئیس مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: موافقت حکیمانه رهبر انقلاب با عفو محکومان و متهمان حودث اخیر جلوه‌ای دیگر از رویکرد محبت‌آمیز و پدرانه ایشان را با فرزندان خود به نمایش گذاشت.
محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور مجلس شورای اسلامی گفت: در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، موافقت حکیمانه رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل‌توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر، جلوه دیگری از رویکرد محبت آمیز و پدرانه ایشان با فرزندان خود را به نمایش گذاشت.
وی افزود: ایشان از ابتدای این حوادث، حساب افرادی که هیجان‌زده شده و فریب خوردند را از سازمان‌دهندگان آشوب جدا کردند و با محبت اخیر خویش، ضمن تأکید عملی بر این رویکرد، نقشی بی‌بدیل در تأمین اجتماعی و احیای اتحاد و همدلی ملی ایفا کردند.
قالیباف تصریح کرد: موافقت رهبر حکیم انقلاب، از موضع قدرت نظام اسلامی که سیره پیامبران و ائمه(ع) است و نقشه دشمنان برای تنبیه جوانان و نوجوانان معترض و فریب‌خورده با آشوبگران سازمان‌یافته را سد کرد. بر همه مسئولان واجب است تا با تأسی از رویکرد ایشان، ترمیم اجتماعی را سرلوحه کار خویش قرار دهند و با مواضع و رفتار محبت آمیز خود اجازه ندهند دشمنان و آشوب گران سازمان‌یافته مانع از احیای اتحاد ملی شوند.
رئیس مجلس گفت: در پایان لازم است به نمایندگی از ملت نوع‌دوست ایران، با تمامی افراد حادثه دیده از زلزله مهیب ترکیه و سوریه ابراز هم‌دردی عمیق کرده و به ملت مسلمان ترکیه و سوریه بابت مصیبت جان باختن شماری از هم‌وطنان شان تسلیت می‌گویم.

عفو محکومان دشمنان را عصبانی کرد
سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز با بیان اینکه اقدام رهبر فرزانه انقلاب در عفو و بخشش شماری از محکومان با ناراحتی و عصبانیت دشمنان و بدخواهان ملت ایران همراه بوده است، اظهار داشت: نظام اسلامی همواره از رحمت و رافت برخوردار بوده و موافقت اخیر رهبر انقلاب در عفو کسانی که تحت تاثیر تبلیغات کاذب و القائات بیگانگان، تخلف و اشتباهاتی مرتکب شدند، دشمنان را به شدت عصبانی و ناراحت کرده است چراکه آنها می‌خواستند این فرزندان را در مقابل نظام قرار دهند. وی خاطرنشان کرد: برخورد توأم با رأفت و رحمت نظام اسلامی با مخالفین در حالی است که کشورهای غربی کوچکترین مخالفت را با شدت سرکوب می‌کنند.

عفو رهبری منجر به ایجاد وحدت و همدلی در کشور می‌شود
همچنین نماینده مردم اراک در مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره رأفت اسلامی خودش را نشان داده که عفو مقام معظم رهبری هم در راستای ایجاد همدلی و وحدت در کشور بود.
محمدحسن آصفری در گفتگو با مهر اظهار داشت: برخی از افرادی که به ویژه در حوادث اخیر دستگیر شدند، فریب معاندان نظام را خوردند و همه دیدیم که در این مدت براندازان نظام در فضای مجازی و رسانه‌های معاند از هیچ تلاشی برای فریب مردم و به ویژه جوانان ما دریغ کردند.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره رأفت اسلامی خود را به جهانیان نشان داده و به دنبال ایجاد آرامش، اتحاد و همدلی در کشور است که عفو مقام معظم رهبری هم در راستای ایجاد همدلی و وحدت در کشور بود. قاعدتاً ماندن برخی از افراد در زندان نمی‌توانست تأثیری داشته باشد و فقط خانواده‌های آنها را دل نگران و ناراحت کرده بود و بر این اساس مقام معظم رهبری با عفو و تخفیف مجازات برخی از آنان که شرایط لازم را داشتند، موافقت فرمودند. آصفری تاکید کرد: پیام موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات ده‌ها هزار نفر از متهمان و محکومان به ویژه محکومان حوادث اخیر به دشمنان جمهوری اسلامی ایران آن است که قطعاً آنان نمی‌توانند روی جوانان ما برای ایجاد آشوب و ناامنی در کشورمان سرمایه گذاری کنند. وی اظهار داشت: مطمئناً موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات ده‌ها هزار نفر از متهمان و محکومان می‌تواند منجر به خوشحالی خانواده‌های آنان شود و از سوی دیگر برنامه‌ریزی دشمنان برای به انحراف کشیدن جوانان ما و بهره گیری از آنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران با شکست مواجه خواهد شد و آنها به اهداف خود نخواهند رسید.

عفو محکومان تحریکات ضدانقلاب را بی‌اثر می‌کند
فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره عفو عمومی محکومان از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: آزادی محکومان و متهمان حوادث اخیر فرصتی را به دست می‌آورد که می‌تواند آتش زیر خاکستری هم اگر باقی‌مانده را به نوعی خاموش کند.
محسن هاشمی رفسنجانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره عفو عمومی محکومان و متهمان که روز گذشته با موافقت رهبر معظم انقلاب انجام گرفت، اظهار داشت: مسئله عفو محکومان و زندانیانِ عادی و حتی امنیتی مسئله جدیدی نیست و در طول چهل و چهار سال بعد از انقلاب هر سال انجام می‌شده و می‌توان گفت چندبار در سال و در اعیاد مهم هم رخ می‌داده ولی به نظر می‌رسد این‌بار که به تعداد بیشتری تعلق گرفته و بعد از حوادث اخیر انجام شده، اهمیت بیشتری یافت. وی افزود: البته من آمار دقیق مشمولان را ندارم ولی گویا به تعداد خیلی زیادی تعلق گرفته که باید آمار مشخص شود تا بتوان آن را با دفعات قبل مقایسه کرد تا اهمیت آن مشخص شود.
فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اظهارنظرهای فعالان سیاسی و رسانه‌ها گفت: این تصمیم که به درخواستِ قوه قضاییه از مقام معظم رهبری صورت گرفته، موجب خوشحالی است چراکه تعداد زیادی از خانواده‌های درگیر را خوشحال می‌کند. همچنین می‌توان گفت جلوی بهانه‌های حقوق بشری، که اخیراً در سطح جهان نسبت به ایران زیادتر هم شده، می‌گیرد. خصوصاً آزادی محکومان و متهمان حوادث اخیر فرصتی را به دست می‌آورد که می‌تواند آتش زیر خاکستری هم اگر باقی‌مانده، به نوعی خاموش کند.
هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: این اقدام می‌تواند آرامش نسبی ایجاد کند؛ به صورتی که تحریکات ضدانقلاب را بی‌اثر کند.


کد مطلب: 125179

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/news/125179/تزریق-آرامش-ایران-عصبانیت-دشمنان

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir