کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

همزمان با فاز جدید دمیدن اروپا و آمریکا بر آتش جنگ اوکراین صورت گرفت

خط و نشان همزمان پکن و مسکو برای غرب

3 اسفند 1401 ساعت 0:50


در حالی اروپا و آمریکا طی روزهای اخیر موجی از جوسازی‌ها علیه روسیه و چین را بویژه در نشست امنیتی مونیخ به راه انداختند که در مقابل سران پکن و مسکو ضمن تاکید بر توسعه روابط همه جابنه برای غرب خط و نشان کشیدند.
ولادیمیر پوتین در نطق تلویزیونی در آستانه اولین سالگرد جنگ اوکراین اعلام کرد که «عملیات نظامی ویژه در اوکراین» به منظور حفاظت از منافع روسیه انجام شده است.ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در یک نطق تلویزیونی در حضور مقام‌های ارشد این کشور درباره «عملیات نظامی ویژه در اوکراین» توضیحاتی ارائه داد.
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه یک روز بعد از سفر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به کی‌یف پایتخت اوکراین، در یک نطق تلویزیونی درباره مواضع مسکو اعلام کرد که «رژیم نازی» و کشورهای عضو ناتو عامل اصلی آغاز جنگ بوده‌اند و نه روسیه.پوتین در این سخنرانی اعلام کرد که روسیه هر کار مسالمت آمیزی که می‌توانست برای حل معضلات منطقه دونباس انجام داد اما غرب سناریوی دیگری را در پیش داشت. به گفته رئیس‌جمهور روسیه، حملات رژیم کی‌یف به مردم دونباس ادامه یافت و جمهوری دونباس از روسیه انتظار داشت که ما به کمک آنها بیاییم.
عالی‌ترین مقام روسیه با محکوم کردن تحرکات نظامی آمریکایی‌ها در جهان تصریح کرد: «ایالات متحده تنها کشوری است که تعداد زیادی پایگاه نظامی در اقصی نقاط جهان دارد».به گفته پوتین، روسیه قبل از آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین آماده گفت‌و‌گو با غرب بود و سالیان متمادی پیشنهاد همکاری جمعی بر روی معماری امنیتی مشترک را ارائه داده بود.وی ادامه داد: «قبل از آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین، ما یک هیات به ناتو و آمریکا فرستادیم تا درباره تضمین‌های امنیتی صحبت کنیم اما آنها از پذیرش این تیم امتناع کردند».رئیس‌جمهور روسیه در ادامه گفت: «مفاهیم شرافت، اعتماد، نجابت برای (غرب) نیست. آنها عادت کرده‌اند به تمام دنیا تف کنند. معلوم شد که با مردم کشورهای خودشان هم به همین شکل رفتار می‌کنند».وی در سخنرانی خود به تداوم استقرار پایگاه‌های نظامی غرب در مناطق همجوار روسیه اشاره کرد که «اربابان غربی رژیم کی‌یف» در حال سوق دادن اوکراین به سمت عضویت در ناتو بوده‌اند. به گفته پوتین، هدف روسیه ربه زدن به اوکراینی‌ها نبوده است و مردم اوکراین گروگان رژیم کی‌یف هستند.ولادیمیر پوتین با محکوم کردن مواضع کشورهای غربی در قبال اوکراین و روسیه تصریح کرد: «این غرب بود که در گذشته درها را به روی نازیسم در اروپا باز کرد و آنها دارند تلاش می‌کنند که هم اکنون این کار را تکرار کنند».رئیس‌جمهور روسیه به غرب اینگونه هشدار داد: سرایز شدن پول برای جنگ در حال کاهش یافتن نیست و غرب غول را از چراغ جادو خارج کرده است. قدرت‌های غربی مسئول تشدید درگیری‌ها در اوکراین هستند و دنبال آن هستند که یک منازعه محلی را به درگیری جهانی تبدیل کنند.رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که مسکو مشارکت خود در پیمان کاهش تسلیحات راهبردی جدید موسوم به «استارت نو» را تعلیق می‌کند.در این میان در ادامه جنگ افروزی غرب، «جورجیا ملونی» نخست‌وزیر ایتالیا یک روز بعد از پایان سفر رئیس‌جمهور آمریکا به کی‌یف، دیروز به پایخت اوکراین رفته است. منابع خبری از استفاده ارتش روسیه از ربات‌های مسلح در عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین خبر دادند.وزارت خارجه روسیه، سفیر واشنگتن در مسکو را در اعتراض به مواضع آمریکایی‌ها در قبال اوکراین احضار کرد.دستگاه اطلاعات نظامی سوئد اعلام کرد اوضاع امنیتی در کشور‌های نوردیک و اروپا، وخیم‌ترین وضع از زمان اوایل سال‌های ۱۹۸۰ یعنی دوران جنگ سرد است.جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به افزایش تعداد سربازان روسیه در اوکراین اشاره کرد و گفت: مسکو به تازگی تعداد سربازان خود در کی‌یف را به حدود دو برابر تعداد آنها در آغاز جنگ افزایش داده است و بنابراین چند هفته پیش رو برای آینده جنگ بسیار مهم و تعیین‌کننده خواهد بود. همچنین رئیس جمهوری اوکراین در دیدار با هیئتی از قانونگذاران رژیم صهیونیستی نسبت به تغییر سیاست اسرائیل و کمک نظامی به کی‌یف ابراز امیدواری کرد.
در این میان چین در سند ابتکار عمل امنیت جهانی که دیروز و در میانه افزایش خطرات و چالش هایی که جهان با آنها رو به روست و بویژه به امید کورسویی در بحران اوکراین و با هدف حذف دلایل ریشه ای نزاع های بین المللی و بهبود امنیت جهانی منتشر کرد خاطرنشان کرده است جنگ هسته ای هرگز نباید اتفاق بیفتد و پیروز نخواهد شد.
چین گانگ وزیر امور خارجه چین در کارگروهی که در پکن تشکیل شده است گفت چین به شکل رسمی سند ابتکار عمل امنیت جهانی را منتشر کرده است و به شکل کامل نظرات و اصول آن را با جزئیات شرح داده است و مکانیسم های همکاری را روشن و بر مسئولیت های و عزم راسخ چین برای تضمین صلح جهان تاکید کرده و فهرستی از ۲۰ مسیر همکاری اصلی ارائه داده است.سفر وانگ یی دیپلمات ارشد و رئیس دفتر امور سیاست خارجی حزب کمونیست چین به روسیه و دیدار احتمالی وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کشور میزبان نیز رایزنی با مقامات روسیه با محوریت کمک به حل سیاسی بحران اوکراین اعلام شده است.این سند شامل چندین مفهوم مرکزی و اصولی از جمله حفظ تعهد برای امنیتی جامع، باثبات و همراه با همکاری با احترام به تمامیت ارضی و مشروعیت تمامی کشورها منطبق با اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد و نگرانی های امنیتی مشروع همه کشورها به شکل جدی است.
در این میان آنالنا بائربوک وزیر امورخارجه آلمان گفت: چین نباید هیچ سلاحی به روسیه بدهد. وزارت امور خارجه چین اعلام کرد هدف از سفر رئیس کمیته مرکزی امور خارجی این کشور به مسکو پایتخت روسیه تقویت روابط و منافع دو کشور است.وزارت خارجه چین افزود چین و روسیه نقش مثبتی در صلح جهانی ایفا می‌کنند و ما هرگز نمی‌پذیریم که آمریکا از روابط چین و روسیه انتقاد کند. به گفته وزارت خارجه چین، آمریکا بزرگترین منبع تامین سلاح در میدان جنگ در اوکراین است و به انتشار اطلاعات دروغ درباره کمک‌های نظامی چین به روسیه ادامه می‌دهد.
معاون نماینده روسیه در نشست شورای امنیت گفت که همه طرف‌ها در شبه‌جزیره کره باید خویشتن‌داری کرده و با اقدامات عملی، آمادگی خود برای بازگشت به گفتگو را نشان دهند.به رغم هشدارهای تند چین، رئیس‌جمهور تایوان در دیدار با یک گروه اعزامی کنگره آمریکا اعلام کرد که این جزیره «تبادلات نظامی» با واشنگتن را افزایش خواهد داد. در این میان معاون نماینده چین طی نشست شورای امنیت ضمن اشاره به استاندارد دوگانه آمریکا و برخی کشورها نسبت به کره شمالی، گفت رفتار آنها بود که باعث اشاعه مواد اتمی با غنای تسلیحاتی در جهان شد.وزیر خارجه اوکراین مدعی شد مدیر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب حاکم چین نکات کلیدی طرح صلح پکن را با طرف اوکراینی به اشتراک گذاشته است.


کد مطلب: 125294

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/news/125294/خط-نشان-همزمان-پکن-مسکو-غرب

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir