کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

دولت آینده چه ارثی از دولت مستقر و مجلس خواهد برد؟

«پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود در بودجه ۱۴۰۰ چیزی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم...

11 تير 1400 ساعت 21:15


«پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود در بودجه ۱۴۰۰ چیزی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم. به عبارتی یک‌سوم بودجه عمومی کشور کسری بودجه ماست. اولین چالش دولت منتخب پس از ورود به عرصه اجرایی، تعیین تکلیف وضعیت بودجه‌ای و کسری بودجه است.»
پورابراهیمی احتمالا بی اطلاع است که این رقم دقیقا رقمی است که خود مجلس در بودجه افزایش داد و حالا که قرار است دولت های در حال جابجایی در این سال ، سند بودجه را اجرایی کنند به مشکل برخورد کرده است .
۲۴ دی ماه ۹۹ رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق به خبرنگار تسنیم گفت: دولت منابع درآمدی را در بودجه سال آینده ۴۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که ما بعد از بررسی و شفاف‌سازی به مبلغ ۷۹۹ هزار میلیارد تومان رسیدیم. خوب دقیقا این حجم از افزایش بر پایه کدام بررسی کارشناسی بوده است ؟ آیا دولت جدید بایستی تاوان عدم توانایی های دولت قبل و مجلس را در امر مهم بودجه نویسی پس بدهد ؟ در طول سال های اخیر بسیاری از کارشناسان از لزوم آموزش بودجه نویسی به دولتمردان و بهارستان نشینان گفته اند و کسی هم جدی نگرفته است این نکته اساسی را ، حال برای چندمین سال بار کسری بودجه مواجه هستیم ، کسری که احتمالا با یک موج جدید تورمی کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد .اما چاره چیست ؟ چاره متمم های لازم برای اصلاح بودجه است که امیدواریم دولت آیت الله رئیسی در اولین اقدام تخت لوای یک لایحه به مجلس ارائه دهد.
در دومین گام بایستی بررسی شود چرا منابع درآمدی نتوانسته بار هزینه ها را به دوش بکشد آیا منابع درآمدی محقق شده است ؟ اگر نه دلیل آن چه بوده ؟ زیرا بر اساس سنوات اخیر سعی در این بوده است که از تکیه به درآمد های نفتی خودداری شود و سند ششم توسعه این مهم را تاکید دارد.اگر مجلس جز این مصوب کرده بایستی پاسخگو باشد زیرا مصوبات بر خلاف برنامه توسعه نیاز به تصویب های بیش از دو سوم اعضای مجلس را دارد و قطعا پاسخگویی نیز باید دو سوم باشد نه جمعیت اندک!
نکته پایانی اما اینکه ؛ بار ناخواسته بی تدبیری‌های سازمان برنامه و بودجه دولت مستقر و بی دقتی های کمیسیون تلفیق مجلس احتمال زیاد تحت یک موج تورم دامان دولت پیش رو را خواهد گرفت پس بایستی در توقعات خود از دولت آینده این زنجیر محکم بر دست و پا بسته را در نظر بگیریم . امید است دولت آینده با یک تیم متخصص و اهل پژوهش یکبار برای همیشه موضوع بودجه نویسی های پوپولیستی و بدون برنامه را در کشور جمع کرده و کشور را وارد فاز درستی از برنامه ریزی مالی کند. ان‌شالله...

نویسنده: دکتر محمود آصفی


کد مطلب: 118686

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/118686/دولت-آینده-ارثی-مستقر-مجلس-خواهد-برد

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir