کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کربلای ۴ و ناشنیده‌هایی جذاب در مثبت نگاتیو

دی ماه که می شود،غم کربلای ۴ و ۵ دل ها را آکنده می کند...

10 دی 1400 ساعت 17:40


دی ماه که می شود،غم کربلای ۴ و ۵ دل ها را آکنده می کند؛غم فراق مردان پاک و آسمانی که پوتین هایشان را بر صورت ناپاک محبت دنیا کوبیدند،دل به اروند زدند و بر خاک جزیره ام الرصاص و بر موج های خروشان اروند در ضیافت خون به لقاء شیرین الله رسیدند.
از کربلای ۴ در این سال ها بسیار گفته شده است.دی ماه سال ۱۳۹۷ بود که توئیتی از محسن رضایی،فرمانده وقت سپاه پاسداران در عملیات کربلای ۴،طوفانی از اظهار نظرها را در فضای مجازی و رسانه ها به راه انداخت.از این توئیت محسن رضایی اینگونه برداشت شد که عملیات کربلای ۴ از سوی ایران به عنوان عملیات فریب اجرا شد و هدف اصلی کربلای ۵ بوده است.
انتقادها به این عملیات از آن رو بود که چگونه جان سربازان و بسیجیان کشور برای یک عملیات فریب در مظان خطر قرار گرفته است و آیا فرمانده جنگ مجاز به خطر انداختن نیروهایش در عملیاتی برای فریب بوده است؟
تنها حضور تلویزیونی سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی توانست آن موج بی رحمانه و بی انصافانه‌ای که بر سر مقاصد رقابت های سیاسی،عقده گشایی‌های جناحی و انتقام جویی از خط حزب الله به راه افتاد فرو بنشاند.
برنامه گفت و گو محور مثبت پلاس در برنامه شبکه مستند،یک رویداد منحصر به فرد در این عرصه بود.محمد علی صمدی،پژوهشگر دفاع مقدس بحث بی‌نظیری را درباره این عملیات مطرح کرد و برای نخستین بار،این عملیات را جز به جز بر روی نقشه تشریح کرد.
اسنادی که در این گفت و گو ارائه شد،فایل‌های صوتی که از اتاق فرماندهی عملیات برای نخستین بار پخش شد،در کنار یکدیگر یک رویداد کم سابقه رسانه‌ای را درباره یکی از پر بحث ترین عملیات‌های تاریخ دفاع مقدس رقم زد.
صمدی در این گفت‌وگو اثبات کرد فرماندهی جنگ در میانه عملیات متوجه لو رفتن و آگاه بودن نیروهای بعثی از عملیات سپاه به خصوص در منطقه‌ای از کارون که به جزیره ام الرصاص می‌رسید،شدند.صمدی در این برنامه اثبات کرد که برخلاف اعداد غلو آمیزی که از میزان شهیدان این عملیات گفته می‌شود دست بالا ۱۳۰۰ تن به شهادت رسیدند.
ثابت کرد که عملیات کربلای ۴ و ۵ که با وقفه‌ای ۲ هفته ای به اجرا در آمد، اساسا یک عملیات بود و نامگذاری آنها جز جنبه تبلیغاتی،هیچ هدف دیگری نداشت.
صمدی حتی این تصور مخاطب را نیز بر هم می‌ریزد که عملیات کربلای ۴ به دنبال لو رفتن عملیات شکست خورده‌ای بود،چرا که نقاطی از اهداف این عملیات به دست نیروهای ایرانی افتاد و تنها با تدبیر اتاق عملیات پاسداران و بسیجیان از متصرفات،عقب نشینی کردند.علاقمندان این گفت و گوی جذاب را در تلوبیون ببینند.

نویسنده: اصغر قاسمی


کد مطلب: 121082

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/121082/کربلای-۴-ناشنیده-هایی-جذاب-مثبت-نگاتیو

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir