کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کارنامه جانسون در هند

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه برای دیدار با مودی همتای انگلیسی‌ خویش به دهلی نو سفر کرد...

3 ارديبهشت 1401 ساعت 17:59


بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه برای دیدار با مودی همتای انگلیسی‌ خویش به دهلی نو سفر کرد. حال این سوال مطرح است که اهداف طرفین از این سفر چیست و چرا این سفر صورت گرفته است؟
در باب اهداف هند از این میزبان می‌توان گفت که دهلی نو در سالهای اخیر رویکردی چند جانبه را در سیاست خارجی در پیش گرفته است و به زعم خویش تلاش دارد تا تنوعی در این عرصه ایجاد نماید. بر این اساس در کنار مناسبات با چین، روسیه، به توسعه روابط با آمریکا، آلمان، فرانسه ، انگلیس و حتی ژاپن و کشورهای بزرگ آفریقایی روی آورده است. جالب توجه آنکه هند هم با جمهوری اسلامی ایران و هم با رژیم صهیونیستی به دنبال توسعه مناسبات بوده است.
نکته مهم آنکه هند امروز در میان منازعات بین المللی میان شرق و غرب سعی دارد تا کمترین آسیب را ببیند و در عین حال از نیازهای غرب بیشترین بهره برداری را ببرد. در همین چارچوب نیز نارندرا مودی نخست‌وزیر هند با اشاره به سالگرد استقلال هند از انگلیس، سفر جانسون به این کشور را دارای اهمیت تاریخی توصیف کرد بر لزوم حفظ آزادی ناوبری در حوزه اقیانوس هند-آرام تأکید کرد. در همین حال هند تلاش دارد تا غرب را متقاعد سازد که در منازعه اوکراین چندان دخالتی نداشته باشد و بیشتر رویکردی بی‌طرفانه داشته باشد که از محورهای آن را نیز واردات نفت از روسیه می‌باشد. البته هند این روزها با برهم خوردن وضعیت پاکستان به دنبال تقویت اردوگاه خویش در برابر اسلام آباد می‌باشد و از این جهت نیز سفر جانسون برای دهلی نو دارای اهمیت است.
در نقطقه مقابل اما جانسون با مجموعه‌ای از اهداف فردی، انگلیسی و غربی راهی دهلی نو شده است. جانسون این روزها با رسوایی مهمانی‌های بزرگ در شرایط کرونایی مواجه است که احتمال سرنگونی وی را قوت بخشیده است. بر این اساس جانسون در کنار قدرت نمایی ظاهری علیه روسیه با رویکرد اقتصادی به سیاست خارجی که شامل سفر به امارات و عربستان و اکنون هند می‌شود سعی دارد تا ادامه حیات سیاسی خویش را رقم زند. نکته دیگر آن است که انگلیس آگاه از ضعف آمریکا به دنبال توسعه نظامی‌گری در جهان است در حالی که در ظاهر امنیت بین‌الملل، مقابله با چین را سر می دهد چنانکه جانسون در سفر به هند توافق افزایش همکاری‌های نظامی دهلی نو و لندن را اعلام کرد. انگلیس همزمان توسعه نظامی‌گری در غرب آسیا را نیز در دستور کار دارد.
در همین حال اهداف اقتصادی از محورهای سفر جانسون است چنانکه وی در نشست خبری با مودی گفت، یک توافق جدید در زمینه تجارت آزاد و گسترش همکاری در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی در دستور دو کشور قرار دارد. نکته پایانی آنکه جانسون ماموریتی نیز از اروپا داشته است و آن دور ساختن هند از روسیه بوده است که احتمالا با وعده برخوردار ساختن هند از منابع انرژی کشورهای عربی و آفریقایی صورت گرفته است هر چند که دهلی نو تاکید دارد که خواستار حفظ روابط انرژی با روسیه است و تمایلی به درگیری در منازعات اوکراین ندارد.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 122338

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/122338/کارنامه-جانسون-هند

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir