کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سفر برای حفظ یک نقش آفرینی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کنار گوترش دبیر کل سازمان ملل به اوکراین سفر نمود...

28 مرداد 1401 ساعت 20:00


رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کنار گوترش دبیر کل سازمان ملل به اوکراین سفر نمود. در باب چرایی این سفر از یک سو اهداف اقتصادی ترکیه نهفته است چنانکه اردوغان در دیدار با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، قرار داد بازسازی زیر ساخت‌های این کشور را امضا نمود در حالی پیش از این نیز منابع خبری از احداث مرکز تولید پهپاد ترکیه‌ای در اوکراین خبر داده بودند.
از سوی دیگر ترکیه بحران اوکراین را فرصتی می‌داند برای نمایش جایگاه خود در معادلات جهانی و قبولادن این مهم به اروپا که پذیرش عضویت ترکیه می‌تواند دستاوردهای بسیاری برای اتحادیه اروپا به همراه داشته باشد. مسئله مهم برای ترکیه در میان این تحرکات نقش میانجی گری است که در قالب مذاکرات سیاسی میان روسیه و اوکراین اجرا می‌کند. هر چند که نقش میانجی گری آنکارا به دلیل جنگ افروزی غرب با ابهامان و وقفه‌های بسیار همراه شد اما در نهایت ترکیه توانست در حوزه خروج غلات از اوکراین میان کی یف و مسکو توافقاتی را ایجاد نماید و محموله‌هایی نیز صادر شدند.
همزمان با این اقدامات ترکیه تلاش دارد تا در لوای رویکرد میانجی گرایانه به توسعه مناسبات با روسیه نیز بپردازد چنانکه از یک سو روسیه از فراهم بودن شرایط جهت انتقال ۱۴۰۰‌های جدید به ترکیه خبر داده است و از سوی دیگر غربی‌ها از توسعه روابط این دو کشور ابراز نارضایتی کرده‌اند.
طی روزهای اخیر دولتمردان اوکراین تحرکاتی صورت داده‌اند که چندان با سیاست‌ها و خواسته‌های ترکیه همسویی ندارد. از یک سو کی یف حملات به تاسیسات هسته‌ای را اجرا کرده و سعی دارد تا آن را به دوش روسیه بیندازد و از سوی یگر حملاتی به مراکز نظامی و تاسیساتی روسیه در کریمه صورت گرفته و اوکراین ادعای اجرای این حملات را دارد.
مجموع این تحولات می تواند زمینه ساز شکست توافق انتقال قلات گردد که حاصل آن نیز برهم خوردن نقش میانجی گرایانه ترکیه در این معادلات است. اردوغان با سفر کی یف تلاش نموده تا سران اوکراین را به حفظ شرایط توافق آنکارا سوق دهد چنانکه اردوغان از اطلاع رسانی به پوتین در باب نتایج سفرش به کی یف سخن گفته است. به هر حال می‌توان گفت که اردوغان امروز به دنبال نمایش قدرت در سیاست خارجی است تا زمینه را با افزایش جایگاه مردمی خویش بویژه در شرایط نابسامان اقتصادی کشورش فراهم سازد تا شاید در سال ۲۰۲۳ به تواند باری دیگر بر عرصه ریاست جمهوری تکیه زند.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی


کد مطلب: 123592

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/123592/سفر-حفظ-یک-نقش-آفرینی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir