کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بازی سیاسی و نظامی مصر

مصر طی روزهای اخیر با دو رویداد قابل توجه همراه شده است. ارتش مصر از آغاز رزمایش مشترک با حضور...

31 مرداد 1401 ساعت 22:27


مصر طی روزهای اخیر با دو رویداد قابل توجه همراه شده است. ارتش مصر از آغاز رزمایش مشترک با حضور کماندوهای این کشور به همراه نیروهای ویژه عربستان، امارات، یونان و قبرس خبر داد. این رزمایش که هرکولس-۰۲۲» نام دارد، در پایگاه نظامی محمد نجیب و سایر مناطق آموزشی در منطقه نظامی شمال مصر ادامه خواهد داشت.آمریکا، جمهوری دموکراتیک کنگو و بحرین از جمله کشورهایی هستند که به عنوان ناظر در این رزمایش شرکت دارند.همچنین اخیرا رزمایش مشترک هوایی عربستان سعودی و مصر با عنوان فیصل-۱۲ در منطقه تبوک به پایان رسید. این رزمایش در پایگاه هوایی ملک فیصل واقع در بخش شمالی منطقه تبوک برگزار شد.
در همین حال شهر العلمین در غرب استان الاسکندریه دیروزمیزبان نشست کوچک سران عربی با حضور مقامات پنج کشور عراق، امارات، بحرین، اردن و مصر بوده است. این دو تحول در حالی روی می‌دهد که در کنار این رفتارها اخیر روابط میان مصر با ایران و ترکیه نیز رو به بهبودی نهاده و قاهره تلاش دارد تا بازیگری جدیدی را در عرصه منطقه‌ای و جهانی ایفا نماید. مصر که زمانی به عنوان کانون تحولات جهان عرب شناخته می‌شد در سالهای اخیر نتوانسته آن نقش آفرینی را داشته باشد هر چند که در جنگ اخیر سه روزه غزه توانست نقش میانجی گر را برای برقراری آتش بس ایفا نماید.
با توجه به تغییرات در معادلات منطقه ای از جمله آشکار شدن افول آمریکا، مصر تلاش دارد تا زنجیره‌ای از روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را اجرایی سازد تا نقش خویش را در معادلات ارتقا بخشد. مصر از یک سو سعی دارد تا موقعیت خود را در میان کشورهای عربی بهبود بخشد که حل اختلافات با امارات و عربستان در این چارچوب قابل تعریف است از سوی دیگر اقتدار نظامی در حالی که چتر حمایتی امریکا رو به افول است نیز برای قاهره اهمیت دارد که مراودات نظامی آن با روسیه در هنگام سفر لاوروف وزیر خارجه روسیه به مصر در این راستا بوده است.
به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه از سوی قاهره پیگیری می‌شود آن است که در دو حوزه سیاسی و نظامی بتواند وزن منطقه‌ای خود را ارتقا داده تا از ان برای رسیدن به اهداف اقتصادی نیز بهره برداری نماید. آشکارتر شدن ضعف آمریکا با فرار از افغانستان موجب تغییر رفتار بسیاری از متحدان در مسیر رسیدن به موقعیتی جدید در معادلات شده است که مصر را نیز در جمع این کشورها می‌تواند مورد ارزیابی قرار داد.

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 123636

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/123636/بازی-سیاسی-نظامی-مصر

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir