کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جانا سخن از زبان ما می‌گویی

شهردار اصفهان اگرچه از جنس فرهنگ و انسانی فرهیخته است اما در مقابل بعضی فشارهای عاطفی و بخصوص پررویی‌های زیاده‌طلب کم آورده و...

18 شهريور 1401 ساعت 21:21


شهردار اصفهان اگرچه از جنس فرهنگ و انسانی فرهیخته است اما در مقابل بعضی فشارهای عاطفی و بخصوص پررویی‌های زیاده‌طلب کم آورده و کوتاه می‌آید که این امر در دوران فعلی و مشکلات مبتلابه تبعاتی را برای داشته و در جامعه جایگاهی ندارد و بهتر اینکه متوقعین دستگاه را که اتفاقا از بدنه شهرداری و بعضی منتخبین خودشان هستند و تازه از راه رسیده‌اند یا با توصیه دیگران مسئولیت گرفته‌اند را سر جایشان بنشاند که اجازه می‌دهند به‌طور مثال درحالی‌که اصحاب رسانه درست شب عید نوروز توسط یکی از همین افراد که اتفاقا حلقه زنجیره ارتباطات شهرداری است مورد بی‌مهری و به روایتی اهانت و درنهایت دلخوری قرار گیرند تا منتقدی نه از بین آن‌ها بلکه بی‌طرف که در این ماجرا نه سر پیاز بوده و نه ته آن، دست‌ به ‌نقد نگاری دراین‌باره بزند تا شاید متولی را که می‌خواهد حداقل سه سال دیگر در رأس این مسئولیت باشد متقاعد نماید، اینگونه افراد معدود در زیرمجموعه دردی از سرطان‌های به یادگار مانده شهرداری درمان نمی‌کنند و بهتر است همین اول کار و قبل از اینکه مسیر باریک‌تر و تنگ‌تر شود راهشان را از تیم منتخب جدا سازند که البته نه‌تنها توجهی نشده بلکه فرد مذکور ارتقاء مقام گرفته تا یک‌قدم به مدیر کلی نزدیک‌تر شود و بیشتر بتازد و اقدام او بدعت شود و عمومیت پیدا کند که این روزها بالاخره صدای یکی از چهره‌های جوان و در ظاهر مردمی عضو شورای شهر را درآورد که در جلسه علنی شورا دردهای ناگفته خود را پس از گذشت بیش از یکسال که برگرفته از مکنونات قلبی اکثر شهروندان مرتبط با شهرداری است روی دایره بریزد و ابراز نماید.
مصطفی نباتی نژاد یکشنبه سیزدهم شهریورماه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله ناصری اینگونه اظهار داشت که «تشییع باشکوه پیکر این عالم ربانی پیام‌های مختلفی داشت و به اصفهان آبرو داد، بنابراین باید قدردان این موضوع باشیم.» وی با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر در خصوص کمیته امور بین‌الملل، گفت: فرصت در حال از دست رفتن است و در دیپلماسی فعالی که باید داشته باشیم، دچار رکود و رخوت هستیم. رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه توسعه بر اساس نیاز شکل می‌گیرد، افزود: «در خصوص مرکز همایش‌های اصفهان هدف‌گذاری رویدادهای بین‌المللی و تکمیل زیرساخت‌ها بر اساس رویدادها مطرح شد که در این راستا حوزه ارتباطات باید این روند را تسریع کند.» وی با اشاره به انجام نشدن مصوبه شورای اسلامی شهر در خصوص ایجاد سامانه اطلاع‌رسانی پروژه‌ها، گفت: «قرار بود افزون آن در پرتال Esfahan.ir ایجاد شود و مردم در جریان پیشرفت‌های شهر قرار گیرند. متعاقب جلسه تلفیق شورای اسلامی شهر درباره گزارش شفافیت باید پاسخ داده شود که چرا بخشی از مسائل مطرح‌شده در مصوبه اجرایی نشده است؟
اگر موضوع در حال پیگیری است به‌صورت مکتوب پاسخ دهند و زمان عملیاتی شدن آن را اعلام کنند. در اذهان و افکار عمومی تصویری از اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری وجود دارد، در بخشی از این تصور خود ما نقش داریم و بخشی از آن را رسانه‌ها می‌سازند. تاکنون تصویری از پاک‌دستی، قانون‌گرایی و عدالت محوری در مورد شورای ششم شهر مطرح شده است، اما احساس می‌شود هنوز تصویر پرکاری و پیگیری امور در مدیران میانی دیده نمی‌شود. در حوزه تکریم ارباب‌رجوع هنوز جای کار وجود دارد، شورای تکریم ارباب‌رجوع شکل نگرفته است و اگر کارمندی مردم را معطل می‌کند به میزانی که نارضایتی ایجاد می‌کند باید از حقوقش کسر شود. رفاهیات و تأمین منافع سازمانی پشتیبانی‌هایی است که مدیریت عالی باید از همکاران داشته باشد، اما این موارد دلیل نمی‌شود که کارمند پاسخ‌گویی نامناسبی نسبت به ارباب‌رجوع داشته باشد. گاهی اوقات رسانه‌ها و نخبگان شهری در خصوص شخصیت یک سازمان کم‌لطفی می‌کنند. سازمان‌های خدوم به‌صورت روزانه خدمات فرهنگی می‌دهند و ممکن است یک پوستر در یک روز یا هفته به ذائقه یک گروه خوش نیاید، اینکه شروع کنیم به توهین کردن و الفاظی که کل شخصیت سازمان را نشانه گیرد، اقدام نادرستی است.
این موضوع نیز باید واکاوی شود که این پوستر یا پیام فرهنگی به چه علت به ذائقه شما خوش نیامده است و این موضوع نیز باید بررسی شود.» حال باید گفت «جانا سخن از زبان ما می‌گویی» که اگر شورای اسلامی شهر هم از روند کار در شهرداری چندان راضی نیست باید به دنبال سیاهچاله‌های آن بگردند که بعضی هنوز هم کار را به روش گذشته یعنی لاک‌پشتی به انجام می‌رسانند تا روز شب شود. عضو محترم شورای اسلامی شهر که اتفاقا رئیس بخش فرهنگی و پژوهش‌های این نهاد است خیلی زودتر باید پا به میدان می‌گذاشت که امروز یک‌چهارم از عمر شورا به پایان رسیده و همچنان در خم کوچه اول مانده تا عطار هفت شهر عشق را طی کند! کار در شهرداری یعنی عشق و علاقه به خدمت صادقانه بدون در نظر گرفتن وقت اداری که متأسفانه نه‌تنها مدیران شهری قبل بلکه متولیان امروز هم نتوانسته‌اند این مسئله را جا بیندازند. حالا همان رسانه‌هایی که شما از آن‌ها گله‌مند هستید منتظر می‌مانند تا این مسیری را که برای تحول در ساختار انتخاب کرده‌اید همچنان ادامه دهید به شرطی که عرقتان نخشکد.

نویسنده : حسن روانشید - روزنامه نگار پیشکسوت


کد مطلب: 123851

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/123851/جانا-سخن-زبان-می-گویی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir