کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

دمیدن بر آتش جنگ

آلمان میزبان نشست کشورهای حامی نظامی اوکراین بود. مقامات ارشد دفاعی ایالات متحده به همراه ۵۰ تن از...

22 شهريور 1401 ساعت 21:07


آلمان میزبان نشست کشورهای حامی نظامی اوکراین بود. مقامات ارشد دفاعی ایالات متحده به همراه ۵۰ تن از مقامات بلندپایه نظامی اروپا در پایگاه نظامی رامشتاین آلمان، که پایگاه هوایی ایالات متحده و نیرو‌های ناتو در خاک آلمان است، برای دومین مرتبه با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
این نشست در حالی برگزار شد که مواضع مطرح شده در آن صرفا رویکردی نظامی داشت که بر اصل تقابل نظامی با روسیه و ادامه جنگ اوکراین تاکید داشته است. جنگی که به گفته بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمالا تا بهار به طول خواهد انجامید. در نشست مذکور لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفت که هدف از این دیدار تجدید تعهد آمریکا و متحدانش به اوکراین و حمایت بلندمدت کشور‌های عضو ناتو از اوکراین است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز روز پنجشنبه برای رونمایی از بسته کمکی ٢ میلیارد دلاری واشنگتن به اوکراین و ١٨ کشور اروپایی دیگر در سفری ناگهانی وارد کی‌یف شد.
در حاشیه این نشست همچنین، آلمان و هلند جزئیات برنامه‌ریزی ماموریت آموزشی مشترک خود را برای سربازان اوکراینی اعلام کردند. نشست حمایت نظامی از اوکراین در حالی برگزار شد که در قبال چند نکته قابل توجه است. کشورهای غربی هیچ رویکردی به روش سیاسی برای حل بحران اوکراین ندارند و صرفا نگاهی نظامی بوده است این نوع نگاه بیانگر آن است که جنگ اوکراین نه جنگی ناگهانی بلکه جنگی از پیش طراحی شده از سوی غرب برای تنگ‌تر کردن حلقه محاصره روسیه بوده است.
دوم آنکه تشدید بحران اقتصادی اروپا همزمان با این نشست جای تامل دارد. رویکرد نظامی اروپا چنان است که لاوروف وزیر خارجه روسیه عنوان می‌کند که غربی‌ها از جمله بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهکار سیاسی را کلا کنار نهاده و صرفا بر گزینه نظامی تاکید دارند.
نشست آلمان نشان داد که غرب مدعی گفتمان و مذاکره نه تنها اعتقادی به این امر در حل بحران اوکراین ندارد بلکه همچنان در چارچوب منفعت طلبی نظام سرمایه‌داری در قالب افزایش درآمد کارخانه‌های اسلحه سازی و شرکت‌های غربی تامین کننده مواد غذایی و انرژی در قالب یک جانبه گرایی بحران ساز غرب بر جنگ افروزی در اوکراین اصرار دارند. رویکردی که نه تنها حلال بحران اوکراین نخواهد بود بلکه از یک سو هزاران نفر از طرفین جنگ را به کام مرگ می‌برد و از سوی دیگر با دامن زدن به بحران سوخت و مواد غذایی، میلیون‌ها نفر از جمله مردم اروپا و امریکا را با خطر تشدید فقر و حتی مرگ ناشی از سرما و بی غذایی مواجه خواهد کرد.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی


کد مطلب: 123908

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/123908/دمیدن-آتش-جنگ

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir