کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نگاه داسیلوا به پکن

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در سفری رسمی در پکن با شی جین پینگ همتای چینی خود دیدار کرد...

25 فروردين 1402 ساعت 20:09


لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در سفری رسمی در پکن با شی جین پینگ همتای چینی خود دیدار کرد. در باب اهداف طرفین از این سفر آنچه بیش از هر مسئله‌ای مطرح می باشد مسئله توسعه مناسبات اقتصادی است. در دوران ریاست جمهوری قبلی برزیل که رویکردی غربی داشت عملا روابط دو کشور نتوانست به توسعه مناسبی دست یابد حال آنکه با آمدن داسیلوای چپ گرا این روابط وارد ابعاد جدیدی شده است. اهمیت این روابط برای چین از آن جهت است که از یک سو برزیل با جمعیتی قابل توجه پل ارتباطی برای چین جهت افزایش تعاملات با آمریکای لاتین است و از سوی دیگر دو کشور در کنار روسیه، هند و آفریقای جنوبی اتحادیه بریکس ر تشکیل می دهند که بخش قابل توجهی از جعیت و منابع جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
در این میان نقطه اشتراک میان دو کشور دگرگونی در ساختار اقتصاد بین الملل از دلار محور به ارزهای ملی است چنانکه داسیلوا با محکوم کردن نقش مرکزی دلار در تجارت جهانی از کشورهای در حال توسعه خواست تا ارز جایگزینی برای دلار پیدا کنند.رئیس جمهور برزیل در جریان سخنرانی خود در بانک توسعه جدید در شانگهای از کشورهای عضو بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) خواست تا یک ارز مشترک ایجاد تا بتوانند با آن معامله کنند. پیش از این نیز دو کشور بر انجام معاملات بر اساس یوان توافق کرده اند.
نگاه مشترک دو کشور به اصل مقابله با سلطه گری نظام سرمایه داری با تکیه بر ظرفیت های دو جانبه و منطقه‌ای مولفه‌ای است که در سفر داسیلوا نمود بسیاری داشته و می توان آن را از محورهای تعاملاتی دو کشور دانست. در همین حال برزیل و چین طی ماه‌های اخیر طرح‌های متعددی را برای پایان دادن به جنگ اوکراین ارائه کرده‌اند که یکی از آنها طرح ۱۲ ماده ای پکن بوده که برزیل نیز از آن حمایت کرده است. هر چند که طرفین خواستار پایان این جنگ می باشند اما رویکرد اصلی آنها مقابله با سلطه گری ناتو و پیامدهای منفی آن برای عرصه جهانی است. به هر تقدیر می توان گفت که سفر داسیلوا می تواند مولفه‌ای نوین در تعاملات اقتصاد بدون دلار باشد که زمینه سازی برای نظم نوین اقتصادی را می‌تواند تقویت نماید.

علی تتماج


کد مطلب: 125600

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/125600/نگاه-داسیلوا-پکن

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir