کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

شکست سنگین حزب محافظه‌گار انگلیس در انتخابات محلی رقم خورد

جانسون در آستانه سقوط

16 ارديبهشت 1401 ساعت 19:06


حزب حاکم انگلیس در انتخابات محلی این کشور در مناطق مختلف پایتخت که دهه‌ها تحت کنترل داشته، شکست سنگینی را متحمل شده است که می‌تواند زمنیه‌ساز سرنگونی جانسون از نخست وزیر باشد.
حزب محافظه‌کار انگلیس در انتخابات محلی این کشور که زیر سایه سنگین رسوایی‌های اخیر دولت برگزار شده، شکست سنگینی را متحمل شدند.نتایج اولیه انتخابات انگلیس نشان می‌دهد حزب «بوریس جانسون» نخست‌وزیر این کشور پایگاه خود در لندن را به حزب کارگر واگذار کرده و در چند ناحیه دیگر نیز شکست خورده است.
مردم انگلیس حزب جانسون را از شورای محلی منطقه کلیدی «وست مینیستر» اخراج کردند تا حزب کارگر کنترل این ناحیه را به‌دست آورد. اکثر مناطقی که در شهر لندن از دست محافظه‌کاران خارج شده است، دهه‌ها تحت تسلط این حزب بوده‌اند.انتخابات روز پنجشنبه در بریتانیا، صاحبان هفت هزار کرسی شوراهای محلی را مشخص خواهد کرد و در نهایت به تعیین ۱۷۰ مقام محلی دولت منتج خواهد شد که مسئول رسیدگی به امور روزانه و خدمات به شهروندان خواهند بود.«کر استارمر» رهبر حزب کارگر انگلیس در جمع هوادارنش در لندن گفت: «نتایج شگفت‌انگیز هستند، کاملا شگفت‌انگیز. باور کنید که این یک نقطه عطف بزرگ برای ما از زمان انتخابات عمومی سال ۲۰۱۹ است».رویترز نوشت، با اینکه حزب حاکم انگلیس در مناطق جنوبی این کشور متحمل شکست سختی شده است، در مرکز و شمال انگلیس که اکثر مردم در سال ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) رأی داده بودند، توانسته تسلط خود را حفظ کند.
رویترز نوشت، با اینکه این یک انتخابات محلی است، اما محکی جدی برای میزان حمایت از حزب جانسون محسوب می‌شود که اخیراً مشخص شده قوانین محدودکننده در زمان کرونا را که توسط کابینه خودش وضع شده بود بارها نقض کرده است.چندی پیش تصاویر مهمانی مقامات دولت انگلیس با حضور جانسون در زمان اوج اعمال محدودیت‌های کرونایی در سال گذشته میلادی انتقادات شدید جامعه و سیاست‌مداران انگلیس را برانگیخت. پس از آن مشخص شد جانسون و نزدیکانش شب خاکسپاری شوهر ملکه انگلیس نیز دو مهمانی برگزار کرده بودند. علاوه بر این موارد نقض قانون توسط جانسون و نزدیکانش، افزایش شدید بهای انرژی نیز از یک اثر خود را بر روی قبوض گاز و برق شهروندان انگلیسی نشان داده و از سوی دیگر آن‌ها را با افزایش بهای کالاها در قفسه فروشگاه‌ها روبه‌رو کرده است.
برای اولین بار، حزب کارگر در شورای «وست مینستر» که ناحیه ای است که اکثر نهادهای دولتی در آن واقع شده اند، پیروز شد. محافظه کاران همچنین کنترل ناحیه «بارنت» را که از سال ۱۹۶۴ در همه انتخابات به جز دو مورد در دست حزب بوده است، از دست دادند.«کر استارمر» رهبر حزب کارگر در جمع هواداران این حزب در لندن گفت: نتیجه فوق العاده، کاملاً فوق العاده. باور کنید. این یک نقطه عطف بزرگ برای ما از اعماق انتخابات عمومی ۲۰۱۹ است.
از نگاه کارشناسان جانسون به‌عنوان یک نخست وزیر متخلف در بحران قانونی قرار دارد و افکار عمومی در انگلیس به طور فزاینده‌ای خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند. وی هفته پیش با ایراد سخنانی در مجلس دوباره از نمایندگان و مردم عذرخواهی اما اعلام کرد که از مقام خود کنار نمی‌رود. با این حال ارجاع پرونده او به کمیته تحقیقاتی پارلمانی، بقای وی در قدرت را دچار یک بحران جدی کرده است. هم زمان با این تحولات، گزارش‌ها از رسوایی اخلاقی شماری از نمایندگان حزب حاکم حکایت دارد. هفته پیش تماشای تصاویر مستهجن توسط یکی از نمایندگان عضو حزب محافظه‌کار در رسانه‌ها خبرساز شد.
«نیل پریش» نماینده مناطق «تیورتون» و «هونیتون» به دیدن تصاویر مستهجن حین برگزاری جلسات پارلمان متهم و با راه افتادن جنجال‌ها، تحقیق درباره اتهام او آغاز شده است. این نماینده عضو حزب محافظه‌کار ادعا کرده که شاید به‌صورت تصادفی از تلفن همراهش یک فیلم مستهجن را باز کرده باشد.در همین حال اوضاع اقتصادی انگلیس تعریف چندانی ندارد و نهادهای ناظر، تصویر هولناکی را از آینده اقتصادی کشور گزارش می‌دهند. بانک مرکزی انگلیس دیروز نرخ بهره‌بین بانکی را افزایش و درباره رکود کم سابقه اقتصادی در این کشور هشدار داد. کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس دیروز پنجشنبه برای چهارمین بار متوالی تصمیم گرفت تا نرخ بهره بین بانکی را که دوسال پیش برای کاهش تأثیرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به ۰.۱ درصد کاهش داده بود، افزایش و به یک درصد برساند.در همین حال کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر نیز اظهار داشت که پیروزی این حزب در انتخابات «یک نقطه عطف بزرگ» است تا در مسیر تصاحب قدرت در پارلمان قرار گیرد.
همچنین رهبر حزب لیبرال دمکرات «اد دیوی» به شبکه خبری اسکای گفت که "به طور فزاینده ای می شنود" که مردم "از بوریس جانسون و کل حزب محافظه کار ناراضی هستند". وی اضافه کرد که لیبرال دموکرات ها می توانند "پیروزی شوراها را به پیروزی پارلمانی تبدیل کنند". لازم به ذکر است پیش از این نخست وزیر انگلیس در پی جریمه مالی خود به دلیل عدم رعایت محدودیت‌های کرونایی، عذرخواهی کرد اما در عین حال گفت که از سمتش استعفا نخواهد داد.وی در عین حال در پاسخ به سوالی پیرامون استعفای خود افزود: وظیفه من است که به کارم ادامه دهم و به مردم کشور خدمت کنم. می‌خواهم قادر باشم که به رفع مشکلات کشور ادامه دهم.
این در حالی است که نظرسنجی انجام شده از سوی مرکز افکارسنجی «اپینیوم» حاکی از آن است که اکثر مردم انگلیس خواهان استعفای بوریس جانسون نخست وزیر این کشور هستند.یکی از دلایل نارضایتی ۵۳ درصدی از عملکرد جانسون، به نحوه واکنش وی به پذیرش پناهجویان اوکراینی بازمی گردد که انتقاد فرانسه را هم در پی داشته است.گفته می شود که انگلیس به دلیل مانع تراشی های قانونی، کمتر از توان خود، اقدام به پذیرش پناهجویان اوکراینی کرده است.از سوی دیگر، سایه رسوایی های «پارتی گیت» همچنان بر دولت محافظه کار جانسون سنگینی می کند.


کد مطلب: 122446

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/122446/جانسون-آستانه-سقوط

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir