کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

افزایش شدید تورم شبکه ریلی بریتانیا را به بزرگترین اعتصاب در سه دهه اخیر کشاند

مردم انگلیس در تنگنا، ملکه در جشن ۳۱ میلیون پوندی

31 خرداد 1401 ساعت 22:38


ملکه الیزابت در حالی ۳۱ میلیون پوند خرج جشن هفتادسالگی تاجگذاری اش با پول مالیات دهندگان انگلیسی کرده است که تورم شدید و ناکارامدی دولتمردان مردم انگلیس را به خیابان‌ها کشانده است چنانکه هزاران نفر از کارکنان شبکه ریلی در انگلیس از دیروز در اعتراض به دستمزدها دست به اعتصاب گسترده و فلج کننده‌ای زده‌اند که به گفته کارشناسان در بیش از ۳ دهه اخیر بی سابقه بوده است.
دو هفته از برگزاری جشن ۳۱ میلیون پوندی هفتادمین سالگرد تاج گذاری ملکه الیزابت دوم آن هم با پول مالیات دهندگان انگلیسی نمی‌گذرد که عدم توجه خاندان سلطنتی به وضعیت کرونایی زمینه ساز اوج گیری دوباره بحران کرونا و مبتلا شدن هزاران نفر به کرونا شد که این هزینه تراشی‌ها با شرایط اقتصادی مردم انگلیس نیز همخوانی ندارد چرا که آمارها از شدیدترین تورم طی چند دهه اخیر و سخت تر شدن شرایط زندگی مردم حکایت دارد. این بی توجهی خاندان سلطنتی به مشکلات مردم موجب شده تا در دوران جشن‌های ملکه بسیاری خواستار حذف نظام پادشاهی و رویکرد به نظام جمهوری شدند چنانکه گفته شده است ۶۵ درصد جوانان پایان حاکمیت ملکه را خواستار هستند. ادامه این روند اعتراضات خیابانی را رقم زده است چنانکه در روزهای سه‌شنبه، پنج‌شنبه و شنبه، بریتانیا با بزرگترین اعتصاب کارکنان راه‌آهن در بیش از ۳۰ سال گذشته مواجه است. به گفته اتحادیه راه‌آهن، دریانوردی و حمل و نقل بریتانیا RMT، بیش از ۵۰۰۰۰ کارمند این بخش در روزهای سه‌شنبه، پنج‌شنبه و شنبه اعتصاب خواهند کرد. این بزرگترین اعتصاب در حمل و نقل ریلی بریتانیا در بیش از ۳۰ سال گذشته است. دیروز، کارمندان متروی لندن نیز می خواهند ۲۴ ساعت کار خود را متوقف کردند.دلیل این اقدام صنعتی مذاکرات شکست خورده در مورد افزایش حقوق است. به گزارش RMT، این اتحادیه به دلیل تورم بالا خواهان افزایش دستمزد ۷.۱ درصدی در ماه دسامبر برای کارکنان شده بود. روزنامه هندلزبلات آلمان نوشت، از زمان موج بزرگ اعتصابات در پایان دهه ۱۹۷۰، چنین چیزی در بریتانیای کبیر وجود نداشته است.بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با نگاهی به اعتصابات جمعی تقریباً ۵۰ سال پیش اعلام کرد: ما عقب نخواهیم نشست و تسلیم نخواهیم شد. هزاران نفر از اعضای اتحادیه کارگری هم روز شنبه در مرکز لندن راهپیمایی کردند. این تصادفی نیست که رسانه های انگلیسی از "تابستان نارضایتی" صحبت می کنند که اکنون بریتانیا با آن روبروست. بر اساس گزارش بانک مرکزی انگلیس، تورم در پاییز از مرز یازده درصد فراتر خواهد رفت. اقتصاد در حال حاضر در مسیر انقباض قرار دارد و ممکن است در نیمه دوم سال وارد رکود شود. در این میان رسانه‌هایی همچون بی‌بی سی، ایران اینترنشال که از اعتصاب و اعتراض در ایران و سایر کشورها حمایت می کنند در پوشش اخبار اعتصاب‌های و اعتراض‌های داخلی انگلیس با برجسته سازی خسارت‌های اقتصادی این اقدامات فضای افکار عمومی را از ناکارآمدی ساختار حاکم بر این کشور و مطالبات مردمی به پیامدهای این رفتارها منحرف می‌سازند تا افکار عمومی را در مقابل معترضان قرار دهند و در اصل مطالبات را نامشروع و نادرست جلوه می‌دهند.
در همین حال افزایش هزینه‌های زندگی و تورم در بلژیک درحالی این کشور را به سمت اعتصاب سراسری کارگری سوق داد که در یک بخش دیگر اروپا یعنی بریتانیا قرار است بزرگترین اعتصاب کارگران خطوط ریلی در سه دهه اخیر نیز در این هفته انجام شود.لازم به ذکر است ناکارآمدی رژیم سلطنتی حاکم بر انگلیس در رفع نیازهای مردم در کنار اقتصادی در عرصه کرونا نیز ادامه دارد چنانکه تازه‌ترین داده‌های آماری در انگلیس نشان دهنده افزایش مجدد آمار ابتلا به کرونا و شمار بیمارانی است که در مراکز بهداشتی به دلیل ابتلا به این ویروس بستری شده‌اند.آماری که دیروز توسط سازمان خدمات بهداشت ملی انگلیس منتشر شده است، نشان می‌دهد که ۵ هزار و ۷۲۶ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های انگلیس بستری هستند که این میزان به نسبت هفته قبل یک هزار ۱۲۴ نفر معادل ۲۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. این افزایش ناشی از جشن‌های تاج گذاری ملکه است که دو هفته پیش بدون رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شد.
تازه‌ترین داده‌های آماری در انگلیس نشان می‌دهد که تورم قیمت مواد غذایی در این کشور به سرعت رو به افزایش است و به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته رسیده است.طبق داده‌های شرکت پژوهشی کانتار که مقر آن در لندن است، تورم قیمت مواد غذایی طی چهار هفته منتهی به ۱۲ ژوئن به ۸.۳ درصد رسیده است. این میزان ۱.۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد و بالاترین سطح از آوریل سال ۲۰۰۹ است.آمار یادشده بدین معناست که قیمت مواد غذایی، برای مردمی که این روزها با افزایش افسارگسیخته قبوض انرژی و بهای سوخت مواجه هستند سالانه ۳۸۰ پوند افزایش یافته است.

نشان ملکه بر سینه جنگ‌افروز ردیف اول
در حالی ملکه انگلیس همچنان به حمایت از قاتلان و جنک افروزان ادامه می‌دهد که بیش از یک میلیون نفر در انگلیس با امضای طوماری الکترونیکی اعطای نشان به تونی بلر را به باد انتقاد گرفتند.
موج گسترده مخالفت‌های مردمی، سازمان‌های ضد جنگ و صلح طلبان با اقدام ملکه انگلیس در اعطای عالی‌ترین نشان لیاقت این کشور به تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس که به جنگ افروز‌ترین نخست وزیر در این کشور توصیف شده است همچنان ادامه دارد.مخالفان اعطای نشان به تونی بلر از چند هفته پیش با شیوه‌های مختلف مخالفت خود را با اعطای نشان به او ابراز کردند، از جمله با ایجاد طوماری الکترونیکی که بیش از یک میلیون و ۱۸ هزار نفر آن را امضا کردند.شماری زیادی از مردم خواهان پس گرفتن نشان لیاقت از تونی بلر شده اند.گروه‌های مردمی ضد جنگ می‌گویند بلر تونی بلر با همدستی جورج بوش رئیس جمهور اسبق ایالات متحده با فریب کاری‌های گسترده، جنگ‌های متعددی را به راه انداخت که ویرانی‌های گسترده و کشتار و آوارگی میلیون‌ها نفر را در پی داشت که پیامد‌های آن با گذشت بیش از دو دهه همچنان ادامه دارد.آنان همچنین می‌گویند تونی بلر با دروغ‌های خود صد‌ها نفر از نظامیان انگلیسی را به کام مرگ کشاند یا دچار نقص عضو کرد.فعالان ضد جنگ می‌گویند اعطای عالی‌ترین نشان نظام انگلیس به تونی بلر به جای محاکمه و مجازات او به جرم جنگ افروزی و ارتکاب به جنایات جنگی، دهن کجی به صلح طلبان است.تونی بلر، فقط در مدت شش سال از دوره نخست وزیری در انگلیس، ۵ جنگ براه انداخت.


کد مطلب: 123012

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/123012/مردم-انگلیس-تنگنا-ملکه-جشن-۳۱-میلیون-پوندی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir