کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آیین نامه واردات خودرو نهایی شد

انجام مذاکرات با تویوتا برای واردات خودرو

1 شهريور 1401 ساعت 23:48


سخنگوی وزارت صمت گفت: آیین نامه اجرایی واردات خودرو نهایی شده و هفته آینده رسانه‌ای می‌شود.
امید قالیباف با اشاره به پیگیری‌های وزارت صمت برای عملیاتی شدن آیین نامه واردات خودرو گفت: جزئیات آیین نامه اجرایی واردات خودرو به زودی یعنی ظرف یک هفته آینده رسانه‌ای خواهد شد. وی گفت: هدف گذاری واردات خودرو برای دهک‌های پایین است و تا ۲۰ هزار دلار برنامه‌ریزی‌شده است. به گفته قالیباف برای واردات با خودروساز‌هایی همچون تویوتا ژاپن و همچنین شرکت‌های خودروساز آلمانی، چینی و هندی مذاکراتی شده است.وی ادامه داد: خودروسازان خودشان نیز با شرکت‌های خودروساز دنیا مذاکره کردند، اما ۷۰ درصد تقاضای خودرو برای سه دهک کم درآمد است و برنامه‌ریزی ما برای واردات خودرو‌های ارزان قیمت اقتصادی است که از کیفیت خوبی هم برخوردارند.
سخنگوی وزارت صنعت با بیان اینکه ‌سقف قیمت واردات خودرو ۲۰ هزار دلار تعیین‌ شد گفت: آنچه در مورد فولاد مبارکه در دوره جدید رخ داد، رشد ۱۰ درصدی تولید و اصلاح افراد و اصلاح فرایندها بود. امید قالیباف در نشست خبری که در وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار شد، با اشاره به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه اظهار داشت: در روزهای گذشته مشاهده شد که نقدهایی نسبت به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه وجود داشت، اما صرف‌نظر از اینکه تخلف در فولاد مبارکه چقدر بوده است، ما در وزارت صمت سیاست‌مان به این گونه است که به دنبال رویه‌ها باشیم تا حتی یک ریال تخلف صورت نگیرد. از قوه قضاییه نیز خواسته‌ایم تا به این موضوع رسیدگی کنند و آنچه که تخلف واقعی و مشخص بوده، محرز شود.سخنگوی وزارت صمت بیان داشت: چرا که در مورد تخلفات مطرح شده در فولاد مبارکه باید اشاره کنم که ۵۷ هزار میلیارد تومان آن مربوط به فروش فولاد زیر قیمت بوده است و ممکن است این مسئله براساس سیاستی که دولت قبل در مورد آن تصمیم گرفته انجام شده باشد و ممکن است تخلف باشد و یا اینکه تخلف نبوده باشد که تشخیص آن بر عهده قوه قضاییه است.
وی افزود: آنچه در مورد فولاد مبارکه در دوره جدید رخ داده رشد ۱۰ درصدی تولید و اصلاح افراد و اصلاح فرایندها بوده است و شاید بیش از ۵۰ تغییر در بدنه مدیریتی فولاد مبارکه رخ داده است.
قالیباف بیان داشت: یکی از دستاوردهای ما اصلاح فرایندها و لغو قیمت‌گذاری دستوری در فولاد مبارکه بوده است؛ یعنی هیچ دستوری در رابطه با قیمت‌گذاری نداده‌ایم.قالیباف بیان داشت: اما به این نکته نیز باید توجه کرد که یک جو آرام‌رسانی برای رسیدگی به تحقیق و تفحص مجلس درباره فولاد مبارکه لازم است تا قوه قضاییه بتواند در یک فضای منطقی به این گزارش رسیدگی کند. فولاد ذینفعان بسیار دارد و ممکن است برخی خبرهای نادرست و یا درستی اعلام شود و لذا نباید بزرگنمایی و کوچک‌سازی در مورد این مسئله صورت گیرد.قالیباف در مورد آیین‌نامه واردات خودرو بیان داشت: آیین‌نامه به تصویب دولت رسیده است و به زودی و احتمالاً در هفته دولت جزئیات آن ابلاغ می‌شود و بعد هم اجرائی خواهد شد.وی افزود: براساس آیین‌نامه، سقف واردات خودرو ۲۰ هزار دلار خواهد بود، ضمن اینکه خودروهای وارداتی باید استانداردهای ۸۵گانه را بگذرانند.قالیباف گفت:‌ خودروهای اقتصادی خودروهایی هستند که در سطح جهانی ۵۰ درصد تقاضا را تشکیل می‌دهند.سخنگوی وزارت صمت درباره تامین ارز مورد نیاز واردات خودرو و موافقت بانک مرکزی در این ارتباط اظهار داشت: بانک مرکزی معمولاً مخالفت‌هایی دارد، اما نکته ما تصویب آیین‌نامه واردات است که این مهم انجام شده است.وی بیان داشت: تولید سیمان رشد یافته است و هفته یک میلیون و دویست هزار تن در بورس کالا عرضه می‌شود، در حالی که تقاضا برای آن ۷۵۰ هزار تومان است، در نتیجه باید به فکر صادرات مازاد بر تولید باشیم.وی در رابطه با واردات لوازم خانگی اظهار داشت: ممنوعیت لغو واردات لوازم خانگی در پروسه تصمیم‌گیری است و این موضوع توسط وزارت صمت در حال بررسی است. قالیباف درباره ثبت‌نام و برگزاری سومین مرحله قرعه‌کشی اظهار داشت: در این رابطه اقداماتی در دست انجام است و توان خودروسازان برای عرضه در حال بررسی است. احتمال داده می‌شود سومین دوره ثبت‌نام و قرعه‌کشی خودرو در نیمه اول شهریورماه انجام شود.‌
قالیباف با بیان اینکه تحریم‌ها ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه های تولید را افزایش می‌دهد، زیرا بر روی هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های مالی تاثیر دارد، گفت: بنابراین در مورد تمام تولیدات از جمله خودرو اگر تحریم‌ها لغو شود تا ۲۵ درصد می‌تواند هزینه‌های تولید را کاهش دهد، البته باید تورم ۴۰ درصدی را نیز در نظر داشت و لذا با لغو تحریم خودرو ارزان نمی شود. وی درباره واگذاری سهام خودروسازان بیان داشت: براساس دستور رییس جمهور مقرر شده بود که سهام دو خودروساز ایران خودرو و سایپا تا شهریور واگذار شود که براساس اقدامات انجام شده پیش‌نویس سند تهیه شده و در هفته دولت در مراسمی با حضور وزیر اقتصاد و وزیر صمت این سند امضاء و بعد اجرایی می‌شود، ضمن اینکه شرکت سایپا اعلام کرده که ۴۱ درصد سهام خود را واگذار و ایران خودرو هم واگذاری ۲۰ درصد سهام خود را اعلام کرده است‌‌. فارس


کد مطلب: 123654

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/123654/انجام-مذاکرات-تویوتا-واردات-خودرو

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir