کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

فرانسوی‌ها با تظاهرات ضد‌دولتی خواستار شدند

استعفای مکرون و خروج از ناتو

27 شهريور 1401 ساعت 20:19


هزاران فرانسوی با نگرانی از نزدیک شدن فصل سرما و احتمال قطعی برق و گاز در پی تنش‌های اروپا با روسیه تظاهرات برپا کردند و خواستار استعفای رئیس‌جمهور کشورشان و خروج از ناتو شدند.
در پی درخواست حزب راستگرای میهن‌پرستان برای برگزاری تظاهرات علیه دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، چندین هزار معترض فرانسوی در میدان «پله رویال» پاریس تجمع کردند و خواستار استعفای ماکرون شدند.
حزب میهن‌پرستان فرانسه پس از اولین تظاهرات ضددولتی در تاریخ سوم سپتامبر (۱۲ شهریور ماه)، مجدداً از مردم فرانسه درخواست کرد تا علیه دولت تظاهرات برپاکنند. معترضان فرانسوی خواستار استعفای ماکرون و خروج فرانسه از اتحادیه اروپا و ناتو شدند.تظاهرات علیه دولت ماکرون در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بین کشورهای اروپایی و روسیه در پی عملیات نظامی مسکو در اوکراین تشدید یافته است و تحریم‌های غرب علیه روسیه بر زندگی مردم اروپا تأثیر منفی داشته است. نتایج جدیدترین نظرسنجی مؤسسه «ایلاب» (Elabe) نشان می‌دهد که حمایت از تحریم‌ها علیه روسیه در بین مردم فرانسه رو به کاهش است و تنها ۴۰ درصد از مردم فرانسه خواستار اقدامات محدودکننده علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین شدند و ۳۲ درصد از مردم فرانسه بر این باورند که تحریم‌ها علیه روسیه باید محدود شود تا تأثیرات آن بر زندگی روزانه مردم این کشور اروپایی کاهش یابد و ۲۷ درصد از پاسخ‌دهندگان تصریح کردن که مخالف تحریم‌ها علیه روسیه هستند.بر اساس گزارش اسپوتنیک، از سال ۲۰۲۱، قیمت انرژی در اروپا بعنوان بخشی از روند جهانی افزایش ناگهانی داشته است و بعد از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ و تصویب چندین بسته تحریمی اروپا علیه مسکو، قیمت سوخت با سرعت بسیار بالایی افزایش رفته است و بسیاری از دولت‌های اروپایی را وادار کرده تا اقدامات اضطراری در پیش بگیرند.
پارلمان فرانسه در ماه آگوست دو بسته اقدامات اضطراری برای حفاظت از قدرت خرید مردم به تصویب درآورد که از اول سپتامبر اجرایی شد. این بسته‌ها شامل فهرست‌‌بندی مزایای اجتماعی، تثبیت قیمت برق و گاز و افزایش پرداختی اضافه‌کاری به کارمندان دولت و تخفیف ۳۰ یوروسنتی سوخت از سپتامبر تا اکتبر می‌شود.تظاهرات‌ علیه دولت فرانسه در حالی اوج گرفته است که اخیراً «الیزابت بورن» نخست‌وزیر فرانسه به مردم هشدار داد که در صورت عدم خویشتنداری در مصرف انرژی و رفتار «مسئولانه»، احتمال قطع برق و گاز در این کشور وجود دارد.
بحران انرژی در حالی بسیاری از کشورهای اروپایی را فرا گرفته است که موسسه کپلر اعلام کرد: روسیه می‌تواند در سایه تحریم‌های نفتی اروپا که از چند هفته دیگر آغاز می‌شود، مشتریان جدیدی برای نفت خود پیدا کند.
خبر دیگر آنکه «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین به اظهارات هشدارآمیز رئیس‌جمهور آمریکا درباره هر گونه استفاده روسیه از سلاح اتمی در اوکراین پاسخ داد. دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به این اظهارنظر بایدن اعلام کرد که موارد استفاده روسیه از سلاح اتمی در دکترین ملی اتمی این کشور ذکر شده است.
از سوی دیگر رئیس کمیته نظامی ناتو با ادعای متوقف شدن تولید تسلیحات پیشرفته توسط روسیه به‌ دلیل تحریم‌های بین‌المللی، اما اذعان کرد صنایع مسکو هنوز هم می‌تواند مقادیر زیادی مهمات تولید کند. «راب باوئر» رئیس کمیته نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی است تحریم‌های جهانی علیه روسیه باعث شده تولید تسلیحات پیشرفته توسط این کشور متوقف شود.باوئر در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز»، با ادعای متوقف شدن تولید تسلیحات پیشرفته توسط روسیه به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، اما اذعان کرد که صنایع مسکو هنوز هم می‌توانند مقادیر زیادی مهمات تولید کنند. خبر دیگر آنکه رئیس جمهور اوکراین با بیان اینکه صحبت کردن درباره پایان جنگ با روسیه هنوز زود است، گفت این امر بیش از هر چیز به ارسال سریع تسلیحات توسط کشورهای خارجی به کی‌یف وابسته است.وی با تکرار درخواست کشورهای غربی از دولت‌های متحد برای تحریم روسیه و ارسال سلاح به اوکراین، توضیح داد: «ما کمک بیشتری از ترکیه می‌خواهیم، ما کمک بیشتری از کره جنوبی، جهان عرب و آسیا نیاز داریم».وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای این کشور حملات گسترده‌ای را علیه مواضع نظامیان رژیم کی‌یف، در بخش‌های مختلف اوکراین انجام داده‌اند.این وزارتخانه همچنین گفت که نظامیان اوکراینی همچنان به انجام حملات راکتی و خمپاره‌ای پراکنده به مناطق نزدیک نیروگاه اتمی «زاپروژیا» ادامه می‌دهند.یکی از مسئولان سابق وزارت خارجه آمریکا از تلاش واشنگتن و لندن برای فرسایشی کردن جنگ اوکراین خبر داد.
کریستین ویتون از مسئولان سابق وزارت امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن و لندن نمی خواهند بحران اوکراین پایان یابد.به گزارش شبکه روسیا الیوم، کریستین ویتون در مصاحبه با شبکه « فاکس بیزینس» گفت : آمریکا و انگلیس نمی خواهند اوکراین با روسیه درباره پایان جنگ به توافق برسند چون این فرصت خوبی برای فرسایش ( قدرت و توانایی ) روسیه است.این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا افزود : معتقدم وضعیت و شرایط فعلی ، متاسفانه برای یک دوره طولانی مدت تداوم خواهد داشت. اوکراین می تواند توافقی را امضا و خونریزی را متوقف کند اما فکر می کنم ابتدا آمریکا و سپس انگلیس نمی خواهند جنگ و بحران اوکراین به پایان برسد .
خبر دیگر آنکه نشریه آلمانی فوکوس" در مطلبی هزینه‌های روزافزون انرژی پیامد جنگ اوکراین در آلمان را به عنوان چالشی برای خدمات شهری و منطقه‌ای در این کشور ارزیابی کرده و نوشت که این هزینه‌ها خانواده‌ها را به ورطه نابودی می‌کشاند.این روزها حرکت قطارها در آلمان با هرج و مرج ، بی نظمی و تاخیرهای بی‌سابقه‌ای مواجه شده که به گفته مقامات شرکت ملی راه آهن آلمان کمبود پرسنل عامل به وجود آمدن این شرایط است."تاگس اشپیگل" آلمان در مطلبی نوشت: در آلمان ۶۰ درصد تمام قطارهای مسافت طولانی تاخیر دارند. به گفته اتحادیه راه آهن، این به دلیل کمبود نیروی کار فعلی است.


کد مطلب: 123956

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/123956/استعفای-مکرون-خروج-ناتو

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir