کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آنکارا برای پنجاهمین روز آب را به روی مردم سوریه بسته است

ترکیه عامل شیوع وبا در «الحسکه»

28 شهريور 1401 ساعت 20:44


در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر و سازمان ملل، با تداوم قطعی آب آشامیدنی در مناطقی از استان الحسکه برای پنجاهمین روز، بیماری وبا جان بسیاری از ساکنان را تهدید می‌کند.
عیسی خلف مدیر بهداشت الحسکه گفت: همان گونه که می‌دانید استان الحسکه به طور کلی و شهر الحسکه به طور خاص، با شرایطی استثنایی روبروست. شهر الحسکه حدود دو ماه است که بر اثر اشغالگری ترکیه با قطعی آب از سوی تنها منبع آب آشامیدنی مورد اعتماد خود واقع در منطقه «علوک» روبرو است.قطع آب بر ساکنان الحسکه نوعی جنایات جنگی در حق ساکنان این استان به شمار می‌آید. شمار افرادی که در شهر الحسکه از آب آشامیدنی (علوک) استفاده می‌کنند‎، حدود یک میلیون نفر است. در نتیجه این وضعیت، افراد زیادی با بیماری اسهال دست و پنجه نرم می‌کنند و به مراکز درمانی مراجعه کرده اند. در میان این موارد ما شاهد ابتلای برخی به بیماری وبا هستیم. در برابر این واقعیت، چاره‌ای جز افزایش تلاش‌ها میان وزارت بهداشت و دیگر سازمان‌های ذیربط برای تهیه آب آشامیدنی سالم و مبارزه با مواد غذایی فاسد در بازار‌ها وجود ندارد و مدیریت بهداشت باید هر مورد مشکوک را از طریق اطلاع رسانی و تعاریف استاندارد بررسی و برای ارائه خدمات لازم پزشکی برای بیماری وبا اقدام کند.
خالد الحسین مدیر بهداشت مراکز آموزشی در الحسکه گفت: حمایت و تامین بهداشت مدارس طبیعتا به عهده ماست و ما باید از سلامت بهداشتی دانش آموزان و همکاران معلم خود اطمینان حاصل کنیم. در سایه شیوع بیماری وبا، ما باید تلاش‌ها و مسئولیت پذیری خود را دو چندان کنیم. کار اساسی که بر عهده نیرو‌های ما قرار دارد حفظ محیط سالم اعم از دستشویی‌ها و انبار‌ها و بوفه‌های مدارس و سالن‌ها و کلاسهاست. زمانیکه ما در جریان ابتلا به بیماری در برخی حالت‌ها و موارد ابتلا قرار می‌گیریم تلاش‌های خود را افزایش می‌دهیم و با طرف‌های ذیربط جهت اتخاذ اقدامات لازم بحث و رایزنی می‌کنیم.
این اقدام ترکیه در حالی است که آمریکا نیز این روزها در حال افزایش تحرکات نظامی در سوریه است. در همین حال رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه هیچ مشکلی بین کشورش و آمریکا وجود ندارد که قابل حل نباشد، گفت: از آمریکا انتظار داریم با ذهنیت تحریف شده ای که اسلام و تروریسم را یکسان می داند، مبارزه کند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که برای حضور در هفتاد و هفتمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که در مرحله پیش رو، همکاری بین آنکارا و واشنگتن بر اساس منافع مشترک تقویت شود.اردوغان که در ضیافت شام «کمیته راهبری ملی آمریکا و ترکیه» در نیویورک سخن می‌گفت، در ادامه افزود: ما از دوستان آمریکایی خود انتظار داریم که صمیمانه با ما در مبارزه با سازمان‌های تروریستی که متناسب با روحیه اتحاد و همبستگی بین دو کشور باشد، همکاری کنند. ترکیه به مبارزه قاطعانه با همه سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهد و آنکارا مطمئناً سایه سیاهی را که تروریسم بر منطقه افکنده است، از بین خواهد برد.لازم به ذکر است در ادامه تحولات سوریه جنگنده‌های روسیه با بمباران مواضع جبهة النصره در استان ادلب سوریه، ۴۵ تروریست را از پا در آوردند.«اولگ ایوگوروف» رئیس نهاد «آشتی روسیه» در سوریه خبر داد که جنگنده‌های ارتش روسیه مواضع تروریست‌های «هیئه تحریر الشام» (جبهة النصره سابق) را بشدت بمباران کرده‌اند.
به نوشته وبگاه شبکه المیادین، او گفت که در این حملات شدید که در منطقه «عش الشیخ یوسف» انجام شد، ۴۵ تروریست جبهة النصره از جمله دو از سرکردگان این گروهک به نام‌های «بلال سعید» و «ابو دجانه الدیری» کشته شده‌اند.به گفته او این تروریست‌ها به شکل مستقیم در حمله علیه نظامیان و شهروندان سوریه در مناطق «کاهش تنش» در استان ادلب دست داشتند و بارها در مناطق تحت کنترل دولت سوریه دست به عملیات تروریستی زده‌ بودند.
رئیس نهاد «آشتی روسیه» در سوریه در ادامه گفت که تروریست‌ها در روز گذشته پنج حمله در مناطق کاهش تنش انجام دادند، دو حمله در استان لاذقیه و سه حمله تروریستی نیز در استان حلب انجام شد. در ۱۲ سپتامبر نیز عناصر جبهة النصره سه عملیات تروریستی در مناطق کاهش تنش در استان ادلب انجام دادند.این مرکز در ۱۸ شهریور ماه نیز از حمله به مواضع گروههای تروریستی حاضر در استان ادلب در شمال غرب سوریه خبر داده و گفته بود که در این حملات ۱۲۰ تروریست کشته شده‌اند.
خبر دیگر آنکه احزاب و نیروهای ملی لبنان ضمن محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه سوریه تاکید کردند که این حملات بدون پاسخ نخواهد ماند.احزاب و نیروهای ملی لبنان با صدور بیانیه‌ای تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مواضع ارتش سوریه و فرودگاه دمشق را محکوم و اعلام کرد که این تجاوزات رژیم اشغالگر در چارچوب تلاش صهیونیست‌ها برای بازگردان اعتماد شهرک‌نشینان وحشت‌زده صهیونیست به ارتش متزلزل خود است که از یک طرف زیر ضربات رزمندگان فلسطینی قرار دارند و از طرف دیگر در ترس رویایی احتمالی با حزب‌الله لبنان به سر می‌برند.در ادامه بیانیه احزاب و نیروهای ملی لبنان آمده است، این تجاوزات مکرر رژیم اشغالگر تاثیری بر موقعیت و اهداف ارتش سوریه نخواهد داشته و بدون پاسخ نیز نخواهد ماند. همانطور که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله اعلام کرد، این تحرکات و مانورهای پرسروصدا و نمایشی رژیم اشغالگر تاثیری بر ما نخواهد گذاشت و رژیم صهیونیستی یک رژیم موقت بوده و نابودی آن به دست صاحبان واقعی سرزمین فلسطین حتمی است.


کد مطلب: 123970

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/123970/ترکیه-عامل-شیوع-وبا-الحسکه

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir