کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

از آغاز ساخت ۱.۵ میلیون واحد تا پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی

گام‌هایی برای شکستن تورم بازار مسکن

14 آبان 1401 ساعت 20:16


سیاست‌های نادرست دولت دوازدهم در حالی بازار مسکن با بحران تورمی شدید مواجه ساخت که این روزها در ادامه اقدامات صورت گرفته برای کاهش وضعیت نابسامان بخش مسکن، وزیر راه از آغاز ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکن ملی خبر داد در حالی که خبرها از آغاز پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی حکایت دارد.
مسکن به عنوان یکی از مایحتاج ضروری بشر همواره یکی از ارکان مهم مطالبات مردمی از دولتمردان بوده است بگونه‌ای که در برخی کشورهای از تکالیف اصلی دولت ها را تامین مسکن مردم تشکیل می دهد. هر چند در ایران حوزه مسکن بعضا در قالب شخصی و انبوه سازی مطرح می‌شود اما دولتها نیز نقشی مهم در این زمینه بویژه در شرایطی که کشور با چالشهای اقتصادی مواجه است، دارند. در این چهارچوب مسکن مهر یکی از اقداماتی بود که به رغم برخی مشکلات ساختاری برای تحقق این امر اجرا شد اما دولت یازدهم و دوازدهم به جای رفع نواقص و استمرار مسیر با واژگانی همچون اتمام کارهای پوپولیستی و سوسالیستی از اجرای آن خودداری و آقای آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی دولت مذکور تمام طرح‌های را تعطیل نمود. رویکردی که زمینه ساز فوران آتش فشان قیمت‌ها در بخش مسکن کرد و در نهایت نیز بدون پاسخ گویی در باب این فاجعه از صحنه سیاست کنار رفت. دولت سیزدهم در طول یک سال اخیر طرح‌هایی متعددی در قالب نهضت ملی مسکن آغاز کرده است تا شاید گامی باشد برای کاهش وضعیت نابسامان مسکن. در این چارچوب وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه چهار میلیون مسکن در این دولت قرار است ساخته شود، گفت: تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی ۱.۵ میلیون واحد در دست اجرا داریم و امیدواریم تا پایان امسال به دو میلیون واحد برسد.رستم قاسمی در آئین آغاز ساخت ۴۰ هزار و ۶۴ واحد نهضت ملی مسکن فارس که به صورت نمادین از روستای کرونی شیراز به عنوان محل اجرای طرح نهضت ملی مسکن آغاز شد با بیان اینکه بالای ۷۰ درصد سبد درآمد خانوار برای مسکن هزینه می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر شرایط خوبی برای مسکن در کشور نداریم و باید جهش خوبی در این حوزه داشته باشیم.وزیر راه و شهرسازی افزود: در شهرها کار بزرگی که در دولت نهم و دهم در حوزه ساخت مسکن مِهر انجام شد که هنوز ۲۲۰ هزار واحد از آن‌ها باقی مانده است که باید بخش عمده‌ای از این‌ واحدها تا پایان امسال احداث و تحویل داده شود.
قاسمی با اشاره به اینکه چهار میلیون مسکن در این دولت قرار است ساخته شود و تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی ۱.۵ میلیون واحد در دست اجرا داریم که امیدواریم تا پایان امسال به دو میلیون واحد برسد. وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: استان فارس یک عقب ماندگی در حوزه مسکن داشت که با حضور استاندار فارس این مشکلات بررسی و حرکت جدی و خوبی در این راستا آغاز شد و امروز شاهد کلنگ‌زنی بیش از ۴۰ هزار واحد هستیم.
در همین راستا نیز رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به حل مشکل پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی،‌ گفت: این وام با سفته زنجیره‌ای ۳ نفره پرداخت می‌شود.«اکبر نیکزاد» با اشاره به تطویل پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی،‌ اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده،‌ ضمانت سفته زنجیره‌ای ۳ نفره که برای وام مذکور حذف شده بود،‌ مجدداً عملیاتی شده و روستاییان متقاضی می‌توانند وام ۲۰۰ میلیونی را با سفته دریافت کنند.وی با بیان این‌که پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی آغاز شده در پاسخ به این پرسش که چه میزان از برنامه‌ نوسازی مسکن روستایی عقب هستیم، افزود: محور برنامه‌های نوسازی مسکن روستایی "حمله کردن به دریافت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی" است و با حرکت انقلابی "حساب ۱۰۰ امام(ره)" به اهداف برنامه خواهیم رسید.وی با بیان "اجازه نداده‌ایم در پرداخت تسهیلات عقب‌افتادگی داشته باشیم" توضیح داد: به مردم اعلام کردیم آقای رئیس‌جمهور به قول‌های خود عمل می‌کند، پس ساخت مسکن روستایی را با ۱۰۰ میلیون تومان شروع کنید تا نوبت به ۱۰۰ میلیون تومان بعدی برسد.نیکزاد با اشاره به این‌که ۱۹۳ هزار و ۳۴۷ واحد مسکن روستایی در حال ساخت است، گفت: سود این تسهیلات ۵ درصد است و ۱۳ درصد یارانه وام را صندوق ملی مسکن تعهد کرده و سازمان برنامه و بودجه نیز تضمین‌نامه مربوطه را به بانک مرکزی داده است.
در این میان اما عنوان شده است که هزینه خرید اوراق مسکن نسبت به هفته قبل افزایش یافته است؛ به گونه ای که این نرخ برای مجردهای تهرانی حدود دو میلیون تومان و برای متاهل ها بیش از سه میلیون تومان بیشتر شده است. به هر تقدیر آنچه این روزها در حوزه مسکن مشاهده می‌شود مجموعه اقداماتی است که تا حدودی می‌تواند بر بازار بی سامان مسکن تاثیرگذار باشد هر چند که اجرای تدابیر کوتاه مدت نیز امری ضروری برای مقابله با وضعیت کنونی بازار است.

نویسنده: سمیه ملکی


کد مطلب: 124310

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/124310/گام-هایی-شکستن-تورم-بازار-مسکن

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir