کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۱۰۰ هزار کارمند دولت برای اعتصاب آماده می‌شوند

موج جدید نافرمانی مدنی در انگلیس

23 دی 1401 ساعت 18:00


بیش از یک صد هزار تن از کارکنان دولت انگلیس قصد دارند تا در تداوم اعتراض مشاغل عمومی به مشکلات اقتصادی، شرایط کاری و دستمزدهای خود، طی روزهای آینده دست از کار بکشند.
سندیکای خدمات عمومی و تجاری انگلیس اعلام کرد که این حرکت اعتراضی برای یکم فوریه ۲۰۲۳ (۱۲ بهمن ۱۴۰۱) در حال برنامه‌ریزی است و در جریان آن قرار است طیف مختلفی از مشاغل عمومی از جمله نیروهای مرزی، آژانس صدور گواهینامه رانندگی و خودرو و کارکنان اداره کاریابی به صف معترضان ملحق شوند.هم زمان با این حرکت اعتراضی، کنگره اتحادیه کارگری نیز قرار است در اعتراض به لایحه پیشنهادی دولت برای مقابله با برگزاری اعتصاب مشاغل عمومی، تظاهرات کنند. گفته می شود که این لایحه جنجالی میلیون‌ها کارگر را در معرض اخراج قرار می‌دهد.
در لایحه پیشنهادی دولت ریشی سوناک، سطحی حداقلی از خدمات عمومی مشخص شده که بر اساس آن کارگران و کارکنان در بخش‌های خدمات اضطراری عمومی حق اعتصاب نخواهند داشت. براساس این لایحه از هر پنج کارگر انگلیسی یک نفر در معرض خطر ممنوعیت اعتصاب قرار خواهد گرفت.کارفرمای هر کسی که در بخش‌های بهداشت، آموزش یا حمل‌ونقل کار می‌کند، می‌تواند او را مجبور کند که سر کارش بماند، حتی اگر اتحادیه‌شان به اعتصاب رای داده باشد - و در صورت امتناع ممکن است از کار اخراج شوند. در حالی که سیستم بهداشت و درمان انگلیس این روزها شرایط خوبی برای خدمت رسانی به شهروندان ندارد، اعتصاب کارکنان بخش اورژانس در این کشور هم شرایط دشوارتری را برای مردم ایجاد کرده است.
حدود ۲۵۰۰۰ پزشک اورژانس، رانندگان آمبولانس و کارکنان تماس اورژانس در انگلیس و ولز دست از کار کشیدند. آنها خواهان افزایش دستمزد متناسب با تورم و شرایط کاری بهتر هستند.از سوی دیگر، دولت محافظه‌کار انگلیس نمی‌خواهد پیشنهاد خود برای افزایش ۴.۷۵ درصدی دستمزد را که براساس توصیه یک مرجع نظارت بر دستمزد است افزایش دهد.در این میان شرکت پست سلطنتی انگلیس اعلام کرد در اثر یک حمله سایبری بخش خدمات مرسوله‌های خارج از کشور در این شرکت با اختلال شدید مواجه شده است.
همچنین بیش از هفتاد هزار دانشگاهی ۲۵۰ دانشگاه انگلیس در اعتراض به پایین بودن دستمزدها، شرایط کاری و مستمری اعتصاب برپا می‌کنند. در همین حال با تشدید وضعیت بحرانی در حوزه انرژی،
اسناد رسمی دولت بریتانیا برنامه‌هایی را برای خاموش کردن چراغ‌ها در ماه ژانویه پس از هشدار شبکۀ ملی که ممکن است به دلیل یک بحران انرژی مورد انتظار خاموش شود، تشریح می‌کند. دولت بریتانیا برنامه‌هایی در دست اجرا دارد که زمان‌های دقیقی که خانه‌ها در زمستان امسال دچار قطعی برق می‌شوند را نشان می‌دهد.به منظور صرفه‌جویی در گاز ژنراتورهای برق، یک طرح احتمالی که شامل فواصل سه ساعته بدون برق در خانه‌های بریتانیا در زمستان است، اکنون منتشر شده است. با توجه به هشدارهای صادر شده توسط مقامات انرژی، دولت برنامه‌هایی را برای حفظ انرژی در زمستان امسال فاش کرده است. این برنامه «کد اضطراری تامین برق یا The Electricity Supply Emergency Code» نامیده می‌شود که شامل تعدادی خاموشی در کشور است.این سند، سطوح مختلف خاموشی با برنامه‌ریزی برای قطع کامل برق خانه‌ها به مدت سه ساعت در روز، تا ۲۴ ساعت خاموشی کامل را که به طور پراکنده در سراسر بریتانیا اجرا می‌شود، شرح می‌دهد.
در ادامه بحران اقتصادی در اروپا اتحادیه مستاجران آلمان با اشاره به شرایط دراماتیک مسکن در آلمان سالی سخت را در سال ۲۰۲۳ برای مستاجران آلمانی پیش بینی کرد.
این وضعیت بحرانی در حالی بسیاری از کشورهای اروپایی را در برگرفته است که روزنامه نیویورک‌تایمز از احتمال ارسال تانک‌های غربی به اوکراین به عنوان تابوشکنی جدید علیه روسیه یاد کرده است. در واکنش به این ادعاها وزارت دفاع روسیه از سرنگونی یک جنگنده سو-۲۵ اوکراینی در جمهوری خلق دونتسک خبر داد. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز ضمن اعلام افزوده‌شدن ۳۶ چهره انگلیسی به لیست تحریم‌ها، گفت اوکراین به بازار سیاه تسلیحات غربی تبدیل شده است.زاخارووا طی نشست خبری در وزارت خارجه روسیه گفت: «۳۶ شخصیت انگلیسی به فهرست ممنوعیت ورود به روسیه از جمله چند وزیر، قانون‌گذار و خبرنگار، اضافه شدند». به ادعای فرماندهی عملیات ویژه اوکراین، بیش از ۱۰۰ سرباز روس در نبرد «سولیدار» پس از شلیک موشک از سوی نیروهای اوکراینی کشته شدند. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که از هفته آینده آموزش اوکراینی ها برای نحوه استفاده از خودروهای زرهی برادلی در آلمان آغاز می شود. سفیر اوکراین در فلسطین اشغالی ناامیدی ضمنی خود را از سطح کمک های تل‌آویو به کی‌یف ابراز داشت و در عین حال خواهان تحویل سامانه پدافند هوایی رژیم صهیونیستی به اوکراین شد.وزیر نیروی دریایی آمریکا با توجه به کمک‌های نظامی اخیر کشوری به اوکراین گفته واشنگتن باید در ۶ ماه آینده بین تسلیح خودش و اوکراین یکی را انتخاب کند. در این میان لهستان بر اساس اعلام رئیس جمهور این کشور تصمیم به فرستادن دسته‌ای از تانک‌های لئوپارد به اوکراین به صورت مشروط گرفته است. همچنین پایگاه خبری «روسیا الیوم» با بازنشر ویدئویی که از نظامیان اوکراینی در فضای مجازی پخش شده، گزارش داد که نیروهای کی‌یف در این ویدئو در حال تولید و ذخیره سلاح‌های شیمیایی هستند.وزارت دفاع روسیه ضمن اعلام رسمی تسلط بر شهر راهبردی سولدار، گفت این امر امکان قطع مسیرهای تدارکاتی نیروهای اوکراینی در منطقه باخموت را فراهم می‌کند.


کد مطلب: 124962

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/124962/موج-جدید-نافرمانی-مدنی-انگلیس

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir