کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سیاست روز:

سفرای ایران در حال تغییر هستند

17 بهمن 1401 ساعت 22:27


سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: برخی از سفرا در شروع اعزام هستند تعداد دیگری هم تعیین شدند منتظر تکمیل روند اداری در داخل و مرحله اخذ پذیرش هستند. بنابراین ما گمان می‌کنیم این روند چرخه تغییر مدیریتی در سفارتخانه‌ها همچنان در این دولت هم انجام شده است.
ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی دیروز در نشست خبری در پاسخ به سوال سیاست روز در خصوص اینکه چرا تغییرات سفرای ایران در کشورهای خارجی صورت نمی‌گیرد، بیان داشت: تغییر سفرا در دستگاه دیپلماسی مسیر شناخته شده اداری خودش را دارد. اساساً دوره سفارت سفرا و دیپلمات‌ها مشخص است. طبیعتاً در همین چارچوب در دوره دولت جدید هم نقل و انتقالات در زمان مقتضی در تعداد قابل توجهی از سفارتخانه ها صورت گرفته است. در ارتباط با تعداد دیگری از سفارتخانه و هم این اقدام در حال انجام است با پایان یافتن دوره ماموریت تعدادی از سفرا، سفرای جایگزین تعیین شدند، مسیر اداری لازم برای اخذ پذیرش طی شده است.
وی تصریح کرد: برخی از سفرا در شروع اعزام هستند تعداد دیگری هم تعیین شدند منتظر تکمیل روند اداری در داخل و مرحله اخذ پذیرش هستند. بنابراین ما گمان می‌کنیم که این روند چرخه تغییر مدیریتی در سفارت خانه ها همچنان در این دولت هم انجام شده است و متناسب با تغییرات دوره ای اتفاق صورت گرفته و این روند انشاالله تکمیل خواهد شد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر وزیر امور خارجه قطر به کشورمان و ارسال پیام به تهران در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار داشت: در این رابطه وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران توضیحات لازم را ارایه کرده اند و من نمی توانم نکاتی را بر نکات پیش گفته آنان اضافه کنم.سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: قطر جزو کشورهای دوست در منطقه است که همواره با نگاه توام با حسن نیت تلاش‌های دیپلماتیک خوبی را برای کمک به نزدیک کردن دیدگاه‌ها در موضوعات مختلف میان ایران و طرف‌های دیگر از جمله در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها داشته است.
از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر احتمالی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سوال شد که وی توضیح داد: چارچوب همکاری‌های دوجانبه و منظم جمهوری اسلامی ایران با آژانس همواره برقرار بوده است و علاوه بر مذاکراتی که توسط سفیر ما در وین به طور مستقیم و مستمر با آژانس برقرار است، گفتگوهای کارشناسی هم در این زمینه انجام شده است و با تکمیل روند آماده‌سازی ها امکان انجام چنین سفری در آینده متصور است و زمینه سازی های فنی آن باید صورت بگیرد و انجام شود.
کنعانی در ادامه نشست خبری به سفر قریب الوقوع علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به روسیه اشاره کرد و گفت: این سفر در چارچوب نشست دبیران شورای امنیت کشورهای همسایه افغانستان انجام می شود و قرار است در جریان این سفر رایزنی های مشترک چند جانبه در خصوص نحوه کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان و همچنین کمک به توسعه اقتصادی این کشور و رفع مشکلات مردم افغانستان انجام شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حادثه سفارت جمهوری آذربایجان در تهران نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی مراتب تسلیت خود را درباره این حادثه تلخ به دولت و ملت آذربایجان و خانواده دیپلمات از دست رفته در این حادثه ابلاغ کرده و وقوع این حادثه را قویاً محکوم کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین به تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آذربایجان در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: همه تلاش های لازم برای التیام ابعاد این حادثه تلخ از جانب جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است تا فضای روابط دو کشور از این حادثه تلخ متاثر نشود و فضای مناسبات سیاسی به قوت خود باقی بمانند و دو طرف بتوانند در فضای تو انواع دوستی و همکاری متقابل ابعاد مسئله را دقیق‌تر بررسی کنند و در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.
وی درباره اقدامات صورت گرفته از سوی دولت آذربایجان برای تعلیق فعالیت‌های سفارت این کشور در تهران توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران قاعده ضرورت خویشتنداری و بررسی توأم با معنی نه و آرامش سیاسی بر پرهیز از شتابزدگی و پیش داوری برای قضاوت در خصوص این رخداد در حادثه تلخ است و همچنان بر این موضوع تاکید دارد و همه وظایف و مسئولیت های قانونی خود را در این ارتباط انجام داده و خواهد داد و این روند را تکمیل خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه رویکرد مبنایی جمهوری اسلامی ایران توسعه مناسبات با کشورهایی است که به مسیر روابط دو جانبه توام با احترام متقابل پایبند هستند، اظهار داشت: رویکرد اساسی ایران در ارتباط با آذربایجان عبور از این حادثه و همکاری مشترک جهت رفع سوء تفاهم ها است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع اوکراین و ادعاهای این کشور درباره پهپادهای ایرانی، اظهار داشت: اولین دوره گفتگوهای فنی و کارشناسی میان اعضای دو تیم انجام شده است؛ ما برای ادامه گفتگو ها و برقراری درباره دور جدیدی از گفتگوهای فنی و کارشناسی در این ارتباط مشکل خاصی نداریم و می توانیم در زمان مناسبی این گفتگوها را انجام دهیم اما هنوز زمان دقیقی برای دور دوم گفتگوها انجام نشده است. کنعانی درباره اتهام زنی مقامات اوکراین به ایران افزود: این موضوع نشان‌دهنده نفاق و سیاست دوگانه در ارتباط با قضایای مهم بین‌المللی از جمله موضوع اوکراین است.
از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وصول طب ایران از کره جنوبی سوال شد، که وی توضیح داد: مطالبات موجود در بانک‌های کره، مطالبات قطعی متعلق به ملت ایران است که جمهوری اسلامی ایران تاکنون با جدیت وصول آن را پیگیری کرده است و این روند را تا زمان وصول تمامی این دارایی های ملی پیگیری خواهد کرد.
کنعانی اظهار داشت: در این رابطه از طریق کانال های مختلف، موضوع دنبال می شود و دولت متناسب با شرایط و منطبق بر منافع خود در این زمینه اقدام لازم را و گام‌های مقتضی را در زمان های مناسب بر خواهد داشت و ما امیدوار هستیم تلاش های جاری به نتیجه لازم و درست منتهی می شود و دولت کره به تعهد و مسئولیت قانونی خود در این ارتباط به طور جدی و سریع عمل کند. وی در خصوص حق ابه هیرمند گفت: در مقاطعی از تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که قبلا انجام شد و هیات‌هایی که به این کشور عزیمت کردند، بخشی از حق آبه ایران دریافت شد اما تمام حق آبه ایران نبود. این جزو مطالبات ایران است و تاکید رئیس جمهور هم تاکید مضاعفی بود تا دستگاه‌های ذی ربط مسئولیت خودشان را ادامه دهند، و از طریق گفتگوهای مشترک و فنی دنبال خواهد شد. آقای کاظمی قمی در ملاقات اخیری که با سرپرست وزارت خارجه افغانستان داشتند این موضوع را به طور جدی بیان کردند. ایران برای تامین حقوق ملتش از روش‌های فنی حتما استفاده خواهد کرد.

نویسنده: هدی بذرافشان


کد مطلب: 125173

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125173/سفرای-ایران-حال-تغییر-هستند

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir