کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وزیر بهداشت:سم خفیف شده بود

مسمومیت عمدی‌

9 اسفند 1401 ساعت 21:05


سر انجام پس از چند هفته و وقوع چند اتفاق در برخی مدارس در استان‌های گوناگون دلیل مسمومیت دانش آموزان روشن شد.
چندی است در برخی از مدارس دخترانه در برخی شهرهای کشور اتفاقاتی می‌افتد، اتفاقاتی از جنس مسمومیت که باعث بدحالی دانش آموزان می‌شود و البته نگرانی خانواده‌ها را در پی داشته است.
برای پیدا کردت علت این مسمومیت‌ها وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و برخی دیگر از دستگاه‌ها مشغول بررسی بودند و سرانجام وزیر بهداشت دیروز دلیل آن را این گونه اعلام کرد؛ مجموع تحقیقات نشان داد که نوعی «سم» خفیف باعث ایجاد مسمومیت دانش ‌آموزان شده است. همزمان با وقوع مسمومیت دانش آموزان، گمانه زنی‌های زیادی از سوی نهادهای رسمی و غیر رسمی مطرح می‌شد. برخی آن را عمدی می‌دانستند برخی نه، برخی مسمومیت را از آب و برخی وسایل گرمایشی، اما سرانجام عامل آن شناسایی شد و البته عمدی بودن آن هم به اثبات رسید. این اتفاقا تنها در مدارس دخترانه می‌افتاد و در واقع هدف دختران ایران بودند.
اما این که سم خفیف چگونه وارد مدارس شده و منتشر می‌شد، هنوز کشف نشده و این بخش به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی مربوط می‌شود.
آنچه مسلم است این است که پس از قطعیت یافتن عمدی بودن این اتفاق نهادهای امنیتی و اطلاعاتی باید بیش از پیش هوشیار باشند تا از وقایع بعدی که احتمال اقدامات تندتر می‌رود، جلوگیری کنند.
هدف از این کار نا امن کردن فضای مدارس آن هم مدارس دخترانه در شرایطی است که ایران چند هفته‌ای است به آرامش رسیده و مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن با حضور میلیونی خود شکست بزرگ دشمن را رقم زدند و از ادامه فاز ناامن سازی کشور با اغتشاشاتی که وجود داشت، جلوگیری کردند. خبر مسمومیت دختران دانش آموزا را که بهرام عین‌اللهی در حاشیه اجلاس سراسری مدیران ارشد بیمه سلامت در جمع خبرنگاران داده بود در ادامه سخنان خود گفت:مسمومیتی که ایجاد شد بسیار خفیف بود و عارضه‌ای برای کسی ایجاد نکرد و افراد چند ساعت دچار علائم بی‌حالی و ضعف شده بودند.
وی افزود: کمیته ویژه‌ای را برای تحقیق در این رابطه مأمور کردیم و از بهترین اساتید سم‌شناسی کشور استفاده شد و مجموع تحقیقات نشان داد که نوعی «سم» خفیف باعث ایجاد مسمومیت شده است.وی گفت: این‌که این «سم» چطور تولید شده است و عامدانه بوده یا نه در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست.

واکنش نماینده لرستان به مسمومیت دانش‌آموزان بروجردی
در همین زمینه نماینده استان لرستان در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان تعمدی است و عده‌ای به دنبال ضربه زدن به فضای آموزشی کشور هستند.
مهرداد ویس‌کرمی در گفت‌وگو با تسنیم درباره مسمومیت دانش‌آموزان در بروجرد اظهار کرد: مسمومیت دانش‌آموزان اتفاق جدیدی است و تاکنون سابقه نداشته است؛ هم‌اکنون اعلام دلایل این موضوع بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفته است. وی افزود: در استان لرستان، دانشگاه علوم پزشکی در حال بررسی مسمومیت دانش‌آموزان است و شورای تأمین استان، چند بار تشکیل جلسه داده و در حال پیگیری دلایل موضوع است.
نماینده استان لرستان در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد در ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان، دست‌هایی در کار است و جنگ ترکیبی به شیوه دیگری پیگیری می‌شود البته هنوز دلایل موضوع از سوی مسئولان اعلام نشده است اما این احتمال وجود دارد که گاز استنشاقی باعث مسمومیت دانش‌آموزان در بروجرد باشد. ویس‌کرمی متذکر شد: ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان تعمدی است و عده‌ای به دنبال ضربه زدن به فضای آموزشی کشور و تعطیلی مدارس هستند.
قدر مسلم همانگونه که وزیر بهداشت در باره نوع مسمومیت دانش آموزان گفته که وظیفه تشخیص عمدی یا غیر عمدی بودن این اتفاق با وزارت ارشاد نیست درست است اما این که گفته مسمومیت با یک سم خفیف اتفاق افتاده، تأیید می‌کند که از بیرون به مدارس وارد شده و این عامل خارجی با هدف دست به چنین کاری زده است.برای جلوگیری از وقوع اتفاقات بعدی باید مراقبت بیشتری انجام شود تا نگرانی‌های خانواده‌ها و دانش آموزان از بین برود.


کد مطلب: 125362

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125362/مسمومیت-عمدی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir