کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سیاست روز مطرح کرد:

بازسازی سوریه نیازمند حمایت بین‌المللی

15 اسفند 1401 ساعت 20:32


سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: بازسازی سوریه به دلیل گستردگی خرابی‌ها و ویرانی زیرساخت‌های این کشور، نیازمند حمایت بین‌المللی است. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مناسبات دوجانبه و ظرفیت‌های شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی تلاش خود را انجام می‌دهد.
ناصر کنعانی دیروز در نشست هفتگی با در پاسخ به سوال سیاست روز درباره حضور ایران در بازسازی سوریه که سؤال یکی از خبرنگاران بود نیز اظهار داشت: آمار دقیقی ندارم که ارائه کنم حجم مبادلات و تجارت ما با سوریه چه میزان است. اما رابطه دو کشور نزدیک است و یکی از موضوعات مهم در روابط با سوریه، موضوع اقتصادی است.وی ادامه داد: بازسازی سوریه به دلیل گستردگی خرابی‌ها و ویرانی زیرساخت‌های این کشور، نیازمند حمایت بین‌المللی است. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مناسبات دوجانبه و ظرفیت‌های شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی تلاش خود را انجام می‌دهد. برخی پروژه‌های اقتصادی در سوریه توسط شرکت‌های ایرانی در حال انجام است و این روند استمرار می‌یابد.این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی را با کشورهای دوست در چارچوب‌های چندجانبه دارد از جمله با روسیه و ترکیه و چین. این موضوع در مذاکرات روند آستانه نیز مورد گفت‌وگو و توافق طرف‌ها بوده است. با توجه به شرایط خاص سوریه معتقدیم همه کشورهای علاقه‌مند به موضوعات انسانی باید برای بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ اقدام کنند.سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: سوریه علاوه بر ویرانی‌های جنگ چند ساله اخیرا با زلزله ویرانگر روبرو شد و همزمان با تحریم‌های سنگین و غیرانسانی دولت آمریکا و شرکای اروپایی آمریکا مواجه است. این تحریم‌ها ظالمانه و مردود و غیرقابل قبول است. انتظار است با توجه به این شرایط تحریم‌ها برداشته شود و امکان کمک رسانی انسانی به این کشور برای تامین مایحتاج اساسی مردم سوریه فراهم شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای و واکنش نتانیاهو در این خصوص و قطعنامه ۵۳۳ بیان کرد: بهتر بود این سؤال را از مسؤولان سازمان انرژی اتمی بپرسید و آنها پاسخ دقیق و فنی ارائه می‌دادند.کنعانی افزود: ایران در بحث حمایت از حقوق شناخته شده و قانونی ملت ایران از همه امکانات و ظرفیت‌های سیاسی، قانونی و حقوقی و همه فرصت‌ها در چارچوب قوانین بین‌المللی از جمله قوانین موجود در چارچوب آژانس استفاده کرده و خواهد کرد. حفاظت از توانایی‌ها و ظرفیت‌های هسته‌ای ایران در سایه همین مراقبت‌ها و پیگیری‌ها صورت گرفته است.سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در ارتباط با قطعنامه ۵۳۳ اتفاقا ایران در چارچوب نشست‌ها و مکاتبات رسمی با آژانس بارها و بارها به این قطعنامه استناد کرده است. در کنفرانس‌های مربوط به ان.پی.تی این موضوع مورد استناد هیأت شرکت کننده ایران بوده است و حتی در کنفرانس‌های مربوط به بازنگری مقررات ان.پی.تی از جمله در آخرین نشست آن در بند ۱۰۰ پیش نویس سند نهایی اخیر اجلاس بازنگری مقررات ان.پی.تی ایران این را مطرح و در پیش نویس گنجانده شده، ولی پیش نویس به دلایل دیگری مصوب نشد، ولی ایران به این قطعنامه استناد کرد. قطعنامه ۴۴۴ هم هست که مفادی در این خصوص دارد، ایران بارها به قطعنامه ۴۴۴ اشاره کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: نشست آژانس در چارچوب نشست‌های دوره‌ای است مسائل مربوط به ایران و طرح نکات مرتبط با ایران در نشست امروز آژانس است، این هم در چارچوب موضوعاتی است که در برنامه‌های آژانس به صورت دوره‌ای مطرح می‌شود. نشست امروز صرفا مربوط به مسائل هسته‌ای ایران نیست و موضوعات دیگری در برنامه های آژانس قرار دارد. وی در پاسخ به سؤالی درباره مصاحبه امیرعبداللهیان با سی.ان.ان و موضوع ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین خاطرنشان کرد: از نظر ما مسئله وجود ندارد، بلکه مسئله سازی وجود دارد. همکاری‌های ایران و روسیه محدود به همکاری‌های نظامی نیست. تمرکز بر موضوعات نظامی در همکاری بین ایران و روسیه تقلیل دادن سطح همکاری‌های دوجانبه دو کشور است.

هدی بذرافشان


کد مطلب: 125420

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125420/بازسازی-سوریه-نیازمند-حمایت-بین-المللی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir