کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وقتی تامین کننده منابع مالی خود مانع تولید می‌شود

آوار بانک‌ها بر سر نهضت ملی مسکن

25 فروردين 1402 ساعت 20:09


نهضت ملی مسکن در حالی راهکاری موثر در کاهش قیمت مسکن و البته اشتغال زایی است که بانک‌ها به جای متولی این امر بودن مانند آواری بر سر این طرح وارد شده اند.
رویکرد دولت‌ها به ساخت مسکن در کنار آنکه تامین کننده نیازهای مسکن کشور است می‌تواند بعد مهمی از اشتغال زایی و حتی رونق تولید را فراهم سازد. شواهد امر نشان می دهد که تمامی تجهیزات لازم برای ساخت مسکن در کشور وجود دارد لذا رونق این بخش، رونق سایر بخش‌ها را نیز به همراه دارد. این مسئله اما در مقاطعی همچون دوران دولت یازدهم و دوازدهم دیده نشد و افرادی همچون عباس‌ آخوندی وزیر راه طرح مسکن مهر را پوپولیستی و انرا تعطیل کرد. رفتاری که نتیجه آن را در سالهای اخیر می توان مشاهده کرد. در دولت سیزدهم بار دیگر ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن آغاز گردیده تا وعده سالی یک میلیون مسکن محقق شود. این طرح در حالی در حال اجرا شدن است که بانک‌ها که متولیان سرمایه داری هستند برای کسب سود بیشتر به کارشکنی در این روند می پردازند چنانکه
معاون وزیر راه از جریمه مالیاتی بانک‌های متخلف در نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت:جلسه آتی شورای عالی مسکن با حضور استان‌های دارای رتبه‌های آخر برگزاری می‌شود.
هادی عباسی در خصوص جزئیات ششمین جلسه شورای مسکن با حضور رئیس جمهوری، اظهار کرد: در این جلسه مقرر شد در حوزه تأسیسات آب و برق هزینه انشعابات به‌صورت یک سوم از صندوق ملی مسکن، یک سوم از محل مولدسازی اراضی متعلق به وزارت نیرو و یک سوم از منابع استان‌ها تامین شود.
وی افزود:‌ در جلسه مذکور رئیس جمهوری دستور داد جلسه آینده شورای عالی مسکن با حضور ۱۰ استانی که رتبه‌های آخر را در نهضت ملی مسکن دارند و با حضور نماینده وزیر راه و شهرسازی، برگزار و مشکلات تاخیر در این پروژه‌ها بررسی و رفع شود.
وی از تکلیف بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه برای پیگیری ویژه‌ تحقق قانون جهش تولید و تامین مسکن خبر داد و تصریح کرد:‌ همچنین شهرداری‌ها موظف شدند، مسئله صدور پروانه را به صورت جدی پیگیری کنند و استانداران به صورت ویژه بر این موضوع تاکید کردند.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: رئیس‌جمهوری بر واگذاری اراضی روستاها به مردم در قالب ساخت مسکن معیشت‌محور تأکید کرد و مقرر شد در ۲۷ نقطه از نوار ساحلی کشور شهرهای جدید مولد کشاورزی و صنعت ایجاد شود.عباسی گفت: مسکن بخشی پیشران در اقتصاد کشور است و ارتباط پسینی و پیشینی خوبی با اشتغال در کشور دارد، لذا تولید مسکن می‌تواند اشتغال گسترده‌ای در پهنه سرزمینی کشور ایجاد کند.وی همچنین از صدور برگه تشخیص جریمه بانک‌هایی که عملکرد کافی نداشته‌اند، توسط سازمان امور مالیاتی خبر داد. از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طبق قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها باید ۲۰‌ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، گفت: بانک‌ها در این بخش عملکرد ضعیفی داشتند.
«مهرداد بذرپاش» در گفت وگویی با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی مسکن افزود: تاکید رئیس جمهوری بر این است که همه بانک‌ها باید این ۲۰ درصد خود را تخصیص دهند، البته به جز بانک‌هایی که تراز آنها منفی است که این را نیز بانک مرکزی باید عنوان کند.
وی با بیان اینکه مقرر شده تا روش‌های جایگزین برای تأمین مالی تعریف و دنبال شود، گفت: به همین منظور مقرر شد که کمیته مشترکی از وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی تشکیل تا روش‌های تأمین مالی جدید برای بخش مسکن طراحی و دنبال شود.بذرپاش بیان‌داشت: همچنین مقرر شد که تیم‌های بازرسی مشترکی توسط وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور تشکیل و هر چه سریع‌تر به ۱۰ استانی که عملکرد و رتبه پایین‌تری در حوزه مسکن داشتند، اعزام شوند.وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: با اعزام این تیم‌ها، چرایی این مسائل مشخص می‌شود و اگر قابل حل باشد نسبت به آن اقدام و در صورتی که به دلیل کم کاری بوده باید جبران شود.
وی با اشاره به اینکه دولت باید مکانیزم‌های تنبیه و تشویق خوبی برای این مساله تعریف کند، اظهار داشت: موضوع بعدی درباره اسناد رسمی و عادی است که چه در بخش خرید و فروش و چه بخش رهن و اجاره، اسناد عادی مشکلات زیادی ایجاد کرده است و بسیاری از پرونده‌ها در حوزه قضائی به همین مهم بر می‌گردد که این رویه از سال‌های قبل بوده و رئیس جمهوری تاکید کرد که هر چه سریع‌تر به سمت اسناد رسمی برویم.
بذرپاش در ادامه به تأمین مصالح مورد نیاز بخش مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی ترین مؤلفه‌های قیمت تمام شده مسکن به مصالح ساختمانی برمی‌گردد که به همین منظور وزیر صمت مأمور شد که در یک برنامه زمان بندی شده ساخت یک میلیون تن فولاد و سیمان مورد نیاز با بازار یک دوازدهم / یک دوازدهم را به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند. وی افزود: ما نیز به انبوه سازان و پیمانکارانی که اقدام به ساخت مسکن می‌کنند فولاد و سیمان را تخصیص می‌دهیم تا بتوانند این کالاها را با برنامه ریزی بهتری تأمین کنند.
لازم به ذکر است بررسی نقاط قوت و ضعف طرح نهضت ملی مسکن، با حضور رئیس جمهوری انجام شد. سید ابراهیم رئیسی در ششمین نشست شورای عالی مسکن که سه ساعت به طول انجامید، دستوراتی در جهت تسریع اجرای طرح‌های مسکن‌سازی ارایه کرد که مهمترین آن به تامین زمین توسط دستگاه‌های دولتی، انجام تعهدات نظام بانکی در پرداخت ۲۰ درصد از تسهیلات خود به بخش مسکن و تامین مصالح ارزان قیمت از طریق تولیدکنندگان سیمان و فولاد مربوط شد. دستگاه‌های زیرمجموعه دولت در سال جاری تلاش دارند تا هدف دولت در ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال به نتیجه برسد.از ۲۶ بانک و موسسه اعتباری که موظف به تامین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات طرح نهضت ملی مسکن هستند تاکنون شش بانک با جدیت پای کار آمده‌اند. با این حال ۲۰ بانک دیگر آمار عملکرد خود را در این زمینه ارایه نکرده‌اند.
دستگاه‌های متولی شامل وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن نیز اقدامات لازم را برای تسریع در اجرای کارها انجام داده‌اند. بنیاد مسکن که مسئولیت احداث سالیانه ۴۰۰ هزار واحد را بر عهده گرفته تاکنون ۳۵۴ هزار واحد را در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر، برخی شهرهای بزرگتر و روستاها به مرحله ساخت رسانده است.

سمیه ملکی


کد مطلب: 125603

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/125603/آوار-بانک-ها-سر-نهضت-ملی-مسکن

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir