کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

از طرح 27 ساله‌ها تا قانون 65 ساله‌ها

7 شهريور 1390 ساعت 18:27

بار ديگر اتخاذ قانوني در فوتبال ايران موجب انتقادهاي دوباره‌اي از وضع آشفته و پرحاشيه آن شد.


سازمان ليگ اعلام كرد، بنابر مصوبه ابلاغ شده كميته آموزش فدراسيون، مربيان بالاي ۶۵ سال نمي‌توانند به عنوان سرمربي در تيم‌ها فعاليت كنند! شرط فوق در ميان صلاحيت‌هاي عمومي مربيان به چشم مي‌خورد اما به دليل آن كه هنوز تيمي اقدام به استفاده از مربيان بالاي ۶۵ سال نكرده، حساسيت‌زا و حتي رسانه‌اي نشده بود. بعد از آن كه تيم‌هاي مس كرمان و مس سرچشمه با بركناري مربيان‌شان تصميم به جذب ميروسلاو بلاژويچ ۷۶ ساله و اصغر شرفي ۶۸ ساله كردند، عزيز محمدي از جدي بودن قانون فوق پرده‌برداري كرد؛ قانوني كه نه در قوانين فيفاست و نه به عنوان مقررات اختياري در هيچ كشوري استفاده مي‌شود!
این قانون که از هر طرف به آن می نگریم دلایل منطقی و فوتبالی در پس آن نمی بینیم یاد آور طرح من در آوردی سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی است که موجب شد چهره‌هایي چون علی پروین، امير قلعه نويي ،ناصر حجازی و ... از صحنه ملی دور شوند و سال های سال فوتبال دوستان بویژه طرفداران این چهره های محبوب به اجرا کنندگان آن طرح انتقاد کنند.
پس از سال ها و در حالیکه اغلب صاحب نظران و مسئولان ورزش اذعان داشتند که طرح ۲۷ ساله ها زاییده فکر چند نفر مسوول ورزشی و کاملاً بر اساس سلایق شخصی بوده، حالا می شنویم که باز هم در فوتبال كشورمان یک قانون من درآوردی ديگر شكل گرفته است.
اصلا مشخص نيست پايه اين تصميم چه بوده و معيار عددي ۶۵ سال چطور انتخاب شده و چرا در اين مقطع بايد اجرا شود؟ اين سوالات و ابهامات فراوان ديگري هستند كه پاسخ منطقي برايشان دريافت نمي‌شود! بي‌شك فعاليت مربيان بزرگي چون الكس فرگوسن، اوتمار هيتسفلد، لوييس آراگونس و كارلوس آلبرتو پريرا در بالاترين سطح فوتبال دنيا كه اتفاقا با درخشش بعضي از آنها هم همراه است دليل محكمي براي نقض مقررات جديد فدراسيون است.
امیدواریم سازمان لیگ که در برابر انتقادات بحق اهالی فوتبال به موضوعاتی چون نوع اجرای قانون سقف قرار دادها ، ممنوعیت ورود دروازه‌‌بان‌های خارجی و ... هرگز گوش شنوایی نداشت، اینبار به دفاع از یک قانون عجیب نپردازد و یادآور تصمیمات دو دهه قبل مسئولان ورزشی و آن طرح عجیب ۲۷ ساله ها نشود.

تناقض در گفتار مسئولان
در همين حال اظهارات متناقض علیپور رئیس کمیته نظارت و بازرسی و ارزشیابی سازمان لیگ و عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ جالب توجه است.
علیپور در گفت و گو با فارس در مورد ثبت نشدن قرارداد بلاژویچ و اصغر شرفی گفته بود: تا زمانی که باشگاه تسویه حساب مالی یا برگه رضایت طرفین برای فسخ قرارداد را به سازمان لیگ ارائه نکند، از هر گونه به کارگیری سرمربی جدید منع می شود و این مسله خلاف آئین‌نامه نقل و انتقالات است؛ به این ترتیب قراردادهای بلاژویچ و شرفی با تیم‌های مس کرمان و مس سرچشمه ثبت نخواهد شد.
وی افزود: عالی‌ترین مقام باشگاه یعنی رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع مس باید منابع مالی جذب سرمربیان جدید را تائید و تامین کند و تا زمانی که چنین اتفاقی نیفتد امکان ثبت قرارداد این دو مربی وجود ندارد.
عزیز محمدی اما در همين باره دلیل بسیار تعجب برانگیز دیگری را بابت ثبت نشدن قرارداد بلاژویچ و شرفی عنوان کرده و تاکید داشته که طبق مصوبه کمیته آموزش مربیان بالای ۶۵ سال نمی توانند در ایران مربیگری کنند و مجوز نشستن روی نیمکت را نمی گیرند.

قانونی برای زدن دور تسلسل
کمیته آموزش با ریاست مرتضی محصص که فردی منطقی و تحصیلکرده است می گوید نباید به مربیان بالای ۶۵ سال فرصت داد.
شاید منطق کمیته آموزش این است که مربیانی با اين سن و سال خود به خود از گردونه خارج مي شوند اما سؤال اينجاست كه آيا خروجي كميته آموزش براي حضور مربيان جوان در عرصه مربيگري لازم و كافي است؟
مگر در چند سال گذشته چند مربي جوان و نخبه از كميته آموزش ظهور كرده اند كه بخواهيم با يك قانون من‌درآوردي مربيان با تجربه و پا به سن گذاشته را كنار بزنيم؟ آيا سطح دانش مربيان جوان بسيار متفاوت تر از مربيان پا به سن گذاشته است؟
اين تصميم عجولانه و ناگهاني كه تازه از آن رونمايي شده آيا به غير از اين است كه دور تسلسل كه دور باطلي است را در فوتبالمان رواج مي دهد؟

يك سئوال
در واقع يك مربي اگر ۶۴ سال و ۱۱ ماه سن داشت مي تواند روي نيمكت باشد اما اگر ۶۵ سال باشد نمي تواند! يا اگر يك مربي در آغاز ليگ ۶۴ سال و ۸ ماه داشت ۴ ماه بعد و در اواسط ليگ ديگر نمي تواند مربيگري كند! 

همه مربياني كه نبايد در جهان مربيگري كنند!
۱- الكس فرگوسن: ۶۹ سال- فرگوسن در چند سال اخير و پس از اينكه به سن ۶۵ سالگي رسيد به بسياري از افتخارات رسيد و در بالاي ۶۵ سالگي جام‌هاي زيادي را بالاي سر برد. فرگوسن هم اشتباه كرده كه در اين سن به مربيگري مي پردازد!
۲- لوئيس آراگونس: ۷۳ سال- سرمربي پيشين تيم ملي اسپانيا در ۷۰ سالگي و در يورو ۲۰۰۸ قهرماني را براي اين تيم به ارمغان آورد. آراگونس هم نبايد مربيگري مي‌كرد اما شانس آورد كه اين قانون آن زمان تصويب و البته جهاني نشده بود!
۳- فابيو كاپلو: ۶۵ سال - سرمربي تيم ملي انگليس روزهاي آخر مربيگري‌ اش را پشت سر مي‌ گذارد! كاپلو اگر تا امروز يك درصد شانس مربيگري در ايران را داشت حالا ديگر اين شانس را از دست داده و بايد در همان قاره اروپا به مربيگري بپردازد.
۴-اتوره ‌هاگل: ۷۱ سال-مسئولان فدراسيون فوتبال يونان ظاهرا متوجه شدند كه قرار است اين قانون من‌درآوردي،‌ جهاني شود و به همين دليل چندي پيش با هاگل كه به خاطر قهرماني با يونان به اسطوره فوتبال اين كشور تبديل شده قطع همكاري كردند!
۵-جيواني تراپاتوني: ۷۲ سال- تراپاتوني هم اكنون هدايت تيم ملي فوتبال ايرلند جنوبي را برعهده دارد. اين مربي باتجربه بايد احتمالا در روزهاي آينده خودش را به بلاژويچ ملحق كند و در كنار او به استراحت بپردازد!
مربياني كه روي لبه تيغ قرار دارند!
۱- مارچلو ليپي ۶۳ سال
۲- هري ردنپ: ۶۴ سال
۳- برتي فوگتس: ۶۴ سال
۵- اريكسون: ۶۳ سال
۶- هوليه: ۶۴ سال
۷- ونگر: ۶۱ سال
۸- دنيزلي: ۶۲ سال
۹-هيتسفلد: ۶۲ سال
۱۰- بيلاردو: ۶۴ سال


کد مطلب: 67838

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/67838/طرح-27-ساله-ها-قانون-65

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir