کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وحدت ارتش و نیروهای مردمی کار داعش را در موصل تمام کرد

در آغوش عراق

19 تير 1396 ساعت 3:23


در حالی که عراق یکپارچه در انتظار اعلام رسمی آزادی موصل از سوی حیدرالعبادی است، نیروهای مبارزه با تروریسم کنترل کامل منطقه میدان نبرد را به دست گرفته و به ساحل دجله در بخش قدیمی موصل رسیدند و پلیس فدرال نیز اعلام کرد، این نیروها هزار تن از داعشی‌ها را در نبرد موصل قدیم به هلاکت رسانده‌اند.
فرماندهی پلیس فدرال عراق در گزارشی از نبردهای موصل قدیم که از ۲۲ روز پیش آغاز شد، اعلام کرد نیروهای پلیس طی این مدت موفق شدند هزار داعشی را به هلاکت برسانند و دستکم ۶۵ خودرو مسلح، ۲۰ خودرو بمب‌گذاری شده و مقادیر زیادی تجهیزات نظامی و مخابراتی داعش را منهدم کنند.
نیروهای مبارزه با تروریسم نیز دیروز یکشنبه اعلام کردند که این نیروها در واپسین ساعات مانده به اعلام آزادی کامل موصل منطقه میدان در موصل قدیم را بطور کامل به کنترل خود در آوردند و در ساحل دجله در این منطقه مستقر شدند. گزارش‌های دیگری از سوی منابع امنیتی حاکی است که نیروهای عراقی طی دو شب و روز گذشته موفق شده‌اند تعداد زیادی از اعضای گروه تروریستی داعش را که قصد داشتند از طریق دجله خود را به بخش شرقی رسانده و متواری شوند، به هلاکت برسانند که آخرین آمار اعلام شده دراین زمینه حکایت از کشته شدن دستکم ۳۰ تن از داعشی‌ها دارد.
آخرین سنگرها و مواضع داعش در شهر موصل عملا از روز جمعه گذشته فرو پاشید و عراقی‌ها بطور کامل این شهر را آزاد کردند، با اینحال به دلیل وجود گروه‌های از هم پاشیده از اعضای داعش در مخفی گاه‌ها و تونل‌های زیرزمینی، درگیری‌های پراکنده ادامه یافته است.
عراقی‌ها از دو روز پیش برای اعلام رسمی پیروزی بر داعش و آزادی موصل، لحظه شماری می‌کنند و انتظار می‌رود به زودی حیدرالعبادی رسما این خبر را اعلام کند. براساس گزارش‌ها، علت تاخیر نخست‌وزیر عراق در اعلام بیانیه پیروزی نهایی بر داعش در موصل، وجود تعدادی از غیرنظامیان به عنوان گروگان نزد عناصر تروریستی داعش در آخرین محلات شهر قدیم موصل است که العبادی اعلان پیروزی نهایی را منوط به آزادی این افراد کرده است. سخنگوی نخست‌وزیری عراق از ورود حیدرالعبادی به محله «موصل قدیم» جهت اعلام آزادی کامل این شهر خبر داد. گروه تروریستی داعش در سال ۱۳۹۳ موفق شد با سوء استفاده از شرایط داخلی عراق، این شهر را در مدت چند ساعت اشغال کند.
خبر دیگر از عراق آنکه سازمان دیده‌بان حقوق بشر کوچاندن اجباری خانواده‌های ایزدی از سوی دولت اقلیم کردستان عراق به دلیل همراهی با نیروهای الحشد‌الشعبی را محکوم کرد. این سازمان حقوقی بین‌المللی اعلام کرد، نیروهای اقلیم کردستان عراق از ژوئن (خرداد) گذشته با کوچاندن چندین خانواده ایزدی، ده‌ها خانواده دیگر را تهدید به کوچ اجباری به دلیل پیوستن اقوام آنها به نیروهای الحشد‌الشعبی برای مبارزه با داعش کرد.
«لما فقیه» معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت: مقامات کردستان عراق باید کوچاندن اجباری خانواده‌ها ایزدی را به دلیل پیوستن اقوام آنها به الحشد‌الشعبی متوقف کنند زیرا این امر مجازات گروهی به حساب می‌آید و این خانواده‌ها نباید به صورت اجباری به روستاهای ویران شده کوچانده شوند.
وی افزود: به رغم اختلاف اقلیم کردستان با نیروهای الحشد‌الشعبی، مجازات خانواده‌های ایزدی روشی اشتباه و غیرقانونی برای برخورد با این مشکل است. نیروهای ایزدی با نیروهای الحشد‌الشعبی ادغام شده و نام گردان‌های ایزدی خان را برای خود برگزیده‌اند. این نیروها ۴ منطقه در سنجار را که تحت تصرف نیروهای دولت مرکزی بغداد قرار دارد تحت کنترل خود قرار دادند و این در حالی است که نیروهای اقلیم کردستان در منطقه فعالیت کرده و جاده اصلی سنجار و اقلیم کردستان را تحت کنترل خود درآورده‌اند.
خبر دیگر آنکه منابع آگاه عراقی از کشته شدن ۳۰ داعشی در حال فرار از بخش غربی موصل از طریق رود دجله، خبر دادند. این در حالی است که خبرگزاری «اعماق» متعلق به گروه تروریستی داعش، مدعی شده بود که افراد این گروه تروریستی تا حد مرگ با نیروهای عراقی خواهند جنگید.
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بعد از اعلام آزادی کامل موصل از نقش نیروهای نظامی در بازپس‌گیری این شهر از کنترل داعش تمجید کرد.
فرماندهی پلیس فدرال عراق از کشته شدن بیش از هزار تکفیری داعشی و انهدام ده‌ها دستگاه‌خودرو بمب‌گذاری شده طی نبرد آزادسازی محله قدیمی شهر موصل، در بخشی غربی این شهر خبر داد.
در این راستا، فرماندهی پلیس فدرال عراق در بیانیه‌ای نتایج نبرد آزادسازی محله قدیمی شهر موصل را به شرح زیر اعلام کرد: در نتیجه آزادسازی محله قدیمی شهر موصل بیش از هزار تکفیری داعشی کشته و ۶۵ خودرو نظامی و ۲۰ دستگاه خودرو بمبگذاری منهدم شد.
این بیانیه با توضیح اینکه در جریان این نبرد ۲۴ دستگاه موتورسیکلت، ۳۸ مهمانسرا، ۵ برج مواصلاتی و ۸ رشته تونل وابسته به گروه تروریستی تکفیری داعش منهدم شدند، خاطرنشان می‌کند: افزون بر آن ۷۱ کمربند انتحاری و ۳۱۰ بسته بمب و ۱۸۱ موشک نیز خنثی شد.


کد مطلب: 99993

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/99993/آغوش-عراق

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir