نگاه شریف به ریاض

شهباز شریف روز پنجشنبه در اولین سفر خارجی خود عازم عربستان خواهد شد تا...

7 ارديبهشت 1401 ساعت 0:39


شهباز شریف روز پنجشنبه در اولین سفر خارجی خود عازم عربستان خواهد شد تا با سلمان بن عبد العزیز، ولیعهد سعودی دیدار کند. عاصم افتخار احمد، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تاکید کرد، شهباز شریف، نخست وزیر این کشور در حال آماده شدن برای سفر به عربستان است.
حال این سوال مطرح است که چرا شریق ظرف مدتی کوتاهی پس از رسیدن به قدرت راهی پاکستان شده است و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ آنچه از سوی مریم اورنگزیب، وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان در جریان کنفرانسی مطبوعاتی عنوان شده مبنی بر آن است که سفر شهباز شریف به عربستان در تقویت مشارکت راهبردی بین ریاض و اسلام آباد سهیم خواهد بود.در همین حال ادعا شده است که این سفر در چارچوب حمایت از تحرکات سعودی - پاکستانی در کشورهای اسلامی به ویژه در شرایط سختی است که امت اسلامی با آن دست و پنجه نرم می‌کند. این ادعاها در حالی مطرح شده است که نگاهی به تحولات پاکستان نشان می‌دهد که برخی جریان‌های سیاسی از جمله جریان نواز روابط نزدیک و به عبارتی وابستگی شدیدی به سعودی دارند و لذا تلاش می‌کنندتا در زمان به قدرت رسیدن اولین سفر خود را نیز به عربستان انجام دهند که شهباز شریف نیز در این چارچوب حرکت می‌کند. این مسئله چنان است که حتی جریان‌هایی همچون عمران خان نخست وزیر برکنار شده پاکستان نیز به رغم آنکه رویکرد مستقلی در عرصه جهانی نشان داده برای حفظ قدرت و کاهش تنش‌های داخلی، سفرهای متعددی به عربستان داشته است.
در این میان با توجه به این جریان نواز و ائتلاف آن برای تحکیم قدرت نیاز به رضایت مردمی دارند، سفر شریف از یک سو می‌تواند برای جلب حمایت‌های اقتصادی باشد تا از آن در جهت اهداف انتخاباتی بهره گیرند و از سوی دیگر سعی دارند تا از نفوذ عربستان در میان طالبان پاکستان بهره گرفته تا از فشارها و اعتراض‌های داخلی علیه نواز کاسته شود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که سران پاکستان بقای خود را در روابط با سعودی می بینند در حالی که این خطر برای پاکستان وجود دارد که ریاض به نیابت از آمریکا زمینه ساز ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در این کشور گردد که در لوای مشروط سازی حمایت‌های ریاض از اسلام آباد صورت گیرد.

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 122382

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcfc0dy0w6d0ma.igiw.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir