نشست ایران وگروه ۱+۴ در وین ادامه دارد

مذاکرات در ایستگاه کارگروه رفع تحریم‌‌ها

18 دی 1400 ساعت 19:51


غرب در حالی همچنان اراده‌ خویش برای به نتیجه رسیدن مذاکرات را نشان نداده است که نشست کارگروه کارشناسی رفع تحریم‌‌ها با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ در محل هتل کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد.
در ادامه رایزنی‌ها و نشست‌ها در سطوح و فرمت‌های مختلف در شهر وین که از روز دوشنبه ۱۳ دی ماه در چارچوب دور هشتم مذاکرات وین از سر گرفته شد، دیروز نیز نشست کارگروه کارشناسی رفع تحریم‌ها با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ (آلمان،‌فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) در محل هتل کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد.از روز دوشنبه نیز گفت‌وگوهایی فشرده در سطوح و فرمت‌های مختلف در وین برگزار شد. علاوه بر رایزنی‌های دو و چندجانبه هیأت ایرانی، براساس موضوعات مرتبط با مذاکرات، نمایندگانی از نهادهای مرتبط از جمله بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز با هدف تسریع در روند مذاکرات و ارائه نظرات دقیق کارشناسی در وین در جلسات مرتبط شرکت کردند.در این میان مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در گفتگو با المیادین گفت: قضاوت درباره اینکه توافق حاصل می شود یا نه زود است؛ ما معتقدیم که دستیابی به توافق به غربی ها بستگی دارد.«محمد مرندی» مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای وین در گفتگو با المیادین گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها واقع‌گراتر از قبل شده‌اند. در رابطه با احتمال امضای توافق هسته‌ای با طرف مقابل نیز باید گفت که زود است در این‌باره قضاوت کرد.بر اساس این گزارش، مرندی افزود: دستیابی به توافق به اروپایی‌ها بستگی دارد. اگر آنها تمایل داشته باشند که طی چند هفته آتی این اتفاق رخ دهد، قطعاً چنین خواهد شد. این مسأله به میزان آمادگی طرف غربی برای اجرای کامل تعهداتش در توافق بستگی دارد. طرف غربی باید در خصوص عدم نقض مجدد توافق تضمین‌هایی بدهد.
مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای پیشتر گفته بود: مواضع طرف‌های اروپایی در مذاکرات هسته‌ای وین دچار تغییرات مثبت شده است. ارائه پیش‌نویس‌های جدید از سوی هیأت مذاکره کننده ایرانی در (مذاکرات وین) به معنای عدم اعتبار پیش‌نویس های قبلی نیست.وی عنوان کرد: مواضع اروپایی‌ها در قبال پیش‌نویس‌های ارائه شده هیأت ایرانی کمی تغییر کرده است. این تغییر موضع نشانه خوبی است اما همه چیز بستگی به طرح نهایی دارد، اینکه تمام حقوق مد نظر ایران را به رسمیت می‌شناسند یا خیر.«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین در پیامی توئیتری بر وقوف تمام طرف‌ها در این مذاکرات نسبت به حصول پیشرفت تاکید کرد. وی در صفحه توئیتر خود نوشت: اکنون همه شرکت کنندگان در مذاکرات وین متوجه هستند که پیشرفت‌هایی در جهت توافق برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها در حال انجام است.این در حالی است که «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه هم پیش از این در جدیدترین مواضع خود سخنانی را در خصوص مذاکرات وین مطرح کرده بود. وی گفت: در مذاکرات وین پیشرفت حاصل شده است. در همین حال دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در واکنش به مطلب جنگ‌طلبانه منتشرشده در روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد تشویق و توصیه رهبران به انتخاب گزینه نظامی - به ویژه زمانی که یک فرآیند دیپلماتیک جدی در جریان است - حماقت‌بار، خصمانه و مغایر اصول حقوق بین‌الملل است.


کد مطلب: 121202

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcfxydy0w6d00a.igiw.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir