پیامدهای اشغالگری آمریکا و تجاوزگری سعودی همچنان قربانی می‌گیرد

از جان باختن کودکان گرسنه افغانستانی تا تغذیه یمنی‌ها از برگ

2 آبان 1400 ساعت 21:55


پیامدهای اشغال افغانستان توسط آمریکا و ناتو و نیز تجاوزگری سعودی به یمن در سایه سکوت جهانی همچنان ادامه دارد چنانکه از یک سو منابع مردمی در شهر کابل تأیید کرده اند هشت کودک بر اثر گرسنگی در یک خانه در غرب شهر کابل جان باخته‌اند و از سوی دیگر نهادهای سازمان ملل اعلام کرده‌اند که مردم یمن به دلیل محاصره کشورشان به تغذیه از برگ روی آورده اند.

آمریکایی‌ها در حالی پس از ۲۰ سال اشغال افغانستان سرانجام این کشور را ترک کرده‌اند که همچنان از انجام تعهدات خود در قبال این کشور خودداری می‌کنند که نتیجه آن نیز بحران گرسنگی است چنانکه ۸ کودک در کابل بر اثر گرسنگی جان دادند.محمدعلی رحیمی بامیانی از علمای دینی غرب شهر‌ کابل ‌ گفت: این حادثه در شهرک «اتفاق» در یکی از مناطق حوزه سیزدهم شهر کابل روی داده است.بامیانی افزود: همه این هشت کودک عضو یک خانواده بوده و به دنبال فوت پدر و مادرشان جان باخته‌اند.قبل از این نیز سازمان‌های بین المللی همواره از وقوع قحطی و کمبود شدید مواد غذایی در افغانستان هشدار داده بودند.صلیب سرخ جهانی با بیان اینکه نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی تلاش‌های خود را در افغانستان بیشتر کرده‌اند، نسبت به وقوع بحران انسانی در این کشور هشدار داد.پیش از این نیز، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر خواستار اقدام فوری برای رسیدگی به میلیون‌ها نفر آسیب‌پذیر در افغانستان شده است. به‌گفته‌ این فدراسیون، حدود ۱۸ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.
خبر دیگر از افغانستان آنکه چندین تن از چهره‌های سیاسی افغانستان از اعلام موجودیت شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی در این کشور خبر داد.مقر این شورا اعلام نشده است، اما همه کسانی که گمان می‌رود عضویت این شورا را داشته باشند در خارج از افغانستان حضور دارند.این شورا در بیانیه‌ای، برنامه‌ کاری خود را در دو بخش توضیح داده است؛ برنامه سیاسی که در آن سخن از مذاکره و رسیدن به صلح عادلانه گفته شده و نیز برنامه «دفاعی – نظامی» که در آن از توسل به تفنگ و سلاح هشدار داده شده است.
خبر دیگر آنکه سخنگوی طالبان اظهارات خلیل زاد نماینده پیشین آمریکا در امور افغانستان درباره حضور اعضای القاعده در افغانستان یا نزدیکی مرزهای این کشور را بی‌اساس خواند.خلیلزاد گفته بود که شاید ایمن‌ الظواهری، رهبر القاعده، در افغانستان و یا همسایگی افغانستان حضور داشته باشد و طالبان در این باره اطلاعی ندارند. از سوی دیگر سرپرست وزارت دفاع طالبان اعلام کرد که به زودی در افغانستان یک ارتش مجهز و قوی ایجاد خواهد شد. در این میان رسانه های افغانستان از برافراشته شدن پرچم تروریست های داعش در شهرستان «دهراوود» در ولایت ارزگان خبر می دهند.

تغذیه یمنی‌ها از برگ درختان
در همین از یمن نیز خبر می‌رسد ابعاد جنایات ائتلاف سعودی هر روز گسترده تر می‌شود چنانکه پس از گزارش اخیر سخنگوی یونیسف در ارتباط با اوضاع بسیار بد یمن، «برنامه جهانی غذا» بزرگترین نهاد انسانی جهان در زمینه امنیت غذایی اعلام کرد که با تشدید بحران یمن، مردم این کشور به تغذیه از برگ درختان روی آورده‌اند.
«برنامه جهانی غذا» شاخه کمک غذایی سازمان ملل متحد و بزرگترین نهاد انسانی جهان در زمینه امنیت غذایی و رفع گرسنگی از کمبود شدید مواد غذایی در یمن خبر داد.این نهاد مرتبط با سازمان ملل متحد در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر اعلام کرد که با توجه به جنگ و فروپاشی اقتصاد در یمن هیچ نشانه‌‌ای مبنی بر کمرنگ شدن بحران این کشور وجود ندارد و این مسئله باعث شده که گرسنگی در این کشور چند برابر شود.عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرده است.
یک سازمان حقوق بشری، در آماری اعلام کرد طی ۲۴۰۰ روز تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، بیش از ۱۳ هزار زن و کودک یمنی کشته و مجروح شدند.در این آمار آمده که طی این مدت، شش هزار و ۲۶۶ زن و کودک شهید شده که دو هزار و۴۰۸ نفر آنها زن و سه هزار و ۸۱۸ نفر آنها کودک بودند.همچنین در مدت ۲۴۰۰ روز تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، ۶ هزار و ۹۷۹ زن و کودک مجروح شده که از این تعداد دو هزار و ۸۲۲ نفر زن و ۴ هزار و ۱۵۷ نفر کودک بوده‌اند.طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، جنگنده‌های ائتلاف سعودی طی روز گذشته۱۶۵ بار آتش‌بس «الحدیده» را نقض کرده‌اند.در همین حال سخنگوی نیروهای مسلح یمن، جزئیات عملیات «ربیع النصر» در دو استان «شبوه» و «مأرب» که به آزادی ۳۲۰۰ کیلومتر مربع از خاک این کشور منجر شد را تشریح کرد.
یحیی سریع افزود در این عملیات، یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، بیش از ۲۷۸ عملیات از جمله ۱۶۱ عملیات در اراضی اشغالی یمن و ۱۱۷ عملیات در عمق خاک سعودی انجام داد. یگان موشکی نیز ۱۳۰ حمله انجام داد که ۹۵ حمله در اراضی اشغال شده یمن و ۳۵ حمله در عمق خاک سعودی صورت گرفت و در طول عملیات نصرالربیع، در مجموع چهار پهپاد شناسایی و جاسوسی شامل یک فروند پهپاد CH۴، یک فروند پهپاد وینگ لونگ و دو پهپاد اسکن ایگل منهدم شد. سیر سریع تحولات در مأرب، آمریکا را دچار سردرگمی کرده و هم‌زمان دولت سعودی نیز تلاش دارد راه خروجی برای خود از یمن پیدا کند و همه اینها با پیشروی سریع ارتش و کمیته‌های مردمی در یمن هم‌زمان شده است.


کد مطلب: 120141

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgtz9qqak9xq4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir