قطر در تکاپوی ۲۰۲۲

قطر که به عنوان کشوری ذره‌ای در منطقه غرب آسیا شناخته می‌شود با در پیش گرفتن...

5 بهمن 1400 ساعت 21:15


قطر که به عنوان کشوری ذره‌ای در منطقه غرب آسیا شناخته می‌شود با در پیش گرفتن سیاست حکمرانی خوب و قدرت نرم تلاش نموده تا در کنار تامین منافع داخلی و خارجی به بازیگری تاثیرگذار در معادلات منطقه‌ای و جهانی مبدل گردد. سال ۲۰۲۲ در حالی آغاز گردیده که برای قطر این سال معنا و مفهومی دیگر دارد و تمیم امیر این کشور تلاش دارد تا ابعاد جدیدی از ظرفیت‌های جهانی کشورش را به نمایش گذارد و حتی موقعیتش را نسبت به رقیب خویش یعنی امارات قوت بخشد.
قطر در حالی برای میزبانی جام جهانی آماده می‌شود که در کنار فراهم ساختن و تجهیز زیرساخت‌ها برای برگزاری این رویداد مهم، تلاش دارد تا رسیدن خویش به شاخصه‌های حکمرانی خود را نیز به نمایش گذارد. در همین چارچوب در اواخر سال ۲۰۲۱ نخستین انتخابات پارلمانی را برگزار کرد و رای دهندگان قطری دهم مهر ماه ۱۴۰۰ برای انتخاب اعضای اولین پارلمان منتخب کشورشان به پای صندوق‌های رای رفتند در حالی که در این انتخابات ۲۵۲ نامزد از جمله ۲۷ زن برای دستیابی به ۳۰ کرسی مجلس شورا با هم رقابت کردند. در عرصه سیاست خارجی نیز قطر در کنار دست یابی به موفقیت پایان تحریم‌های اعمال شده از سوی شورای همکاری خلیج فارس علیه این کشور و تبادل سفیر با سعودی و بهبود مناسبات با مصر و امارات بر آن بوده تا از شرایط خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان و به قدرت رسیدن طالبان برای دیپلماسی منطقه‌ای بهره گیرد.
در این زمینه قطر تلاش کرده تا در کنار میزبانی نشست‌هایی که میان آمریکا و طالبان برگزار گردید، شرایط را برای خروج امن نیروهای آمریکایی از افغانستان فراهم سازد و بسیاری از نیروهای خارج شده از افغانستان در پایگاه‌های قطر استقرار و از آنجا به سایر کشورها منتقل شدند. دوحه همچنین در کنار ترکیه تلاش کرده تا برقراری امنیت فرودگاه کابل را در اختیار گیرد که تحقق آن مولفه‌ای مهم برای نقش آفرینی قطر در معادلات افغانستان خواهد بود. در مجموع آنچه در رفتار قطر در سال ۲۰۲۲ مشاهده می‌شود آن است که این کشور نه صرفا به دنبال برگزاری مسابقات جام جهانی است بلکه تلاش دارد تا از این فرصت برای نمایش ظرفیت‌های تحقق حکمرانی خوب در این کشور بهره گیرد و بر نقش آفرینی منطقه‌ای و جهانی خود بیفزاید.

نویسنده: مرضیه تفهمی


کد مطلب: 121458

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdciwzazvt1ar52.cbct.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir